czwartek, 5 listopada 2015

Katarzyna Puzyńska - "Z jednym wyjątkiem"

źródło

TYTUŁ: Z jednym wyjątkiem
AUTOR: K. Puzyńska
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA WYDANIA: 2015
STRON: 744

Małgorzata Głuszyńska - ma osiemdziesiąt cztery lata, prowadzi kwiaciarnię "Oleander", mieszka samotnie w domu na skraju wsi Żabie Doły, jej jedyną sąsiadką jest Barbara Krakowiak. Obie wspólnie założyły Towarzystwo Ekologiczne "Cygnus" i skutecznie utrudniają podjęcie produkcji w zakładzie Brod-Dysk obok jej domu, gdzie chcą produkować płyty CD. W przeszłości była prokuratorem. 
Pewnego ranka Barbar odkryła zwłoki Małgorzaty, zasugerowała pogotowiu i policji że Małgorzata chorowała na serce, więc to pewnie zawał, w końcu w tym wieku. Jednak to nie zawał - to morderstwo, gazem trującym z I wojny światowe - fosgenem.

Dlaczego Barbara zasugerowała zawał? Kto chciałby zabić kobietę w tym wieku? Czy komuś się naraziła? Czy może to mieć związek z jej działalnością ekologiczną? a może z przeszłością prokuratorską? 

Maj - czuć lato w powietrzu - policjanci z Lipowa mają nową sprawę do rozwiązania, i ponownie współpracują z Klementyną Kopp - policjantką z Brodnicy, dość ekscentryczną jak na sześćdziesięciolatkę. Próbują dowiedzieć się kto i dlaczego zabił Głuszyńską, a podczas śledztwa wychodzą na jaw różne sprawy jak np: że miała córkę, o której nikt nic nie wiedział. Do tego sprawa z Brod-Dyskiem - mieli powód by się jej pozbyć, i przeszłość która wychodzi na jaw. Sprawa coraz bardziej się komplikuje, dochodzi do następnych morderstw. Teraźniejszość czy przeszłość? - gdzie kryje się prawda? gdzie jest rozwiązanie? Kto zabija i dlaczego? Jaki ma motyw?

Obok toczącego się śledztwa poznajemy dalsze życie prywatne policjantów i ich rodzin, znajomych - choć muszę Wam powiedzieć że w tej części nie za wiele się dowiadujemy i nie o wszystkich. Daniel chce się oświadczyć Weronice, Marek nie przesypia nocy - mała córeczka, Emilka martwi się że Łukasz nie nawiązuje kontaktu z Danielem. Poznajemy także bardziej "ludzką" twarz Klementyny oraz trochę jej przeszłości. Do tego plotka że chcą zamknąć posterunek w Lipowie - nie mogą do tego dopuścić, Klementyna chce pomóc - ale czy będzie to legalne? Czy coś odkryje?
W tej części tylko zaglądamy do Lipowa, więcej jesteśmy obecni w Żabich Dołach i Brodnicy - jak dla mnie to plus, fabuła nie toczy się tylko w jednym miejscu, dzięki temu nie odnosimy wrażenia że już o wszystkich wszystko wiemy.

Rewelacyjna !!! od pierwszej kartki do ostatniej. Wciągająca, wartka akcja oraz nieoczekiwane jej zwroty, ciekawa fabuła - po prostu mimo 744 kartek czyta się szybko, nie można się od niej oderwać. Świetnie skonstruowany kryminał, który połączył śledztwo, życie prywatne policjantów, wspominki z przeszłości oraz romantyczną historię z XIX wieku, a to wszystko łączą ... szachy i "śmiertelna rozgrywka". Zakończenie, jak to u autorki zaskakujące, a do tego zapowiadające że w następnej części będzie równie ciekawie, już nie mogę się doczekać kiedy przeczytam "Utopce". Fanów serii o policjantach z Lipowa nie muszę namawiać do czytania bo wiem że przeczytają :) - do tych fanów należę i ja :) ale Ci co się jeszcze nie zdecydowali gorąco namawiam, świetna seria, która wciąga i czyta się ją z przyjemnością - oczywiście jak w przypadku każdej serii ja osobiście zalecam czytanie w kolejności. 

Moja ocena: 6/6


Lipowo

Motylek / Więcej czerwieni / Trzydziesta pierwsza
 Z jednym wyjątkiem / Utopce / Łaskun


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


12 komentarzy:

 1. Pisarkę oczywiście kojarzę, serię też, wciąż przede mną. Ostatnio wiele osób ją zachwala, coś musi w tym być. Fajnie, że szybko się czyta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele pozytywnego słyszałam o serii książek autorstwa tejże Pani.Mam na nią wielką chrapkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka zapowiada się interesująco, ale to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wciągająca akcja i jej nieoczekiwane zwroty - to mnie bardzo kusi!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak dużo dobrego czytałam o autorce, że w końcu w bibliotece zamówiłam Motylka, przyjdzie mi na niego chwilę poczekać, ale jestem ciekawa i czy mi też się spodoba cykl.

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie rozpoczęłam swoją przygodę z tą serią i choć rzadko sięgam po kryminały Motylek mnie niewiarygodnie wciąga :) Tylko żałuję, że mam tak mało czasu na czytanie i muszę sobie dawkować tę przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna powieść. Już się nie mogę doczekać "Utopców":)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę w końcu sięgnąć po tę autorkę. Już nie wiem, który raz to mówię. Czas zacząć przemienić słowa w czyny :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Rewelacyjna? To muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytam wprawdzie dopiero pierwszy tom, ale muszę przyznać, że pani Katarzyna pisze niezwykle "wciągająco" :).

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiedziałam, że jest AŻ TAK dobrze... :) Chyba czas zapoznać się z twórczością tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam tej autorki ''Więcej czerwieni'' i byłam zachwycona, dlatego mam również w planach powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...