wtorek, 25 września 2012

Julian Tuwim - "Wiersze dla dzieci"

żródło
TYTUŁ: Wiersze dla dzieci
AUTOR: J. Tuwim
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
STRON: 96
DATA WYDANIA: 2010

Któż z nas nie zna wierszy Tuwima, śmieszne, zabawne, pouczające. Czytane w dzieciństwie, a pamiętane do dziś, wywołują u nas ciepłe i miłe wspomnienia. Książeczka składa się z 42 wierszy. Gdzie czytając książeczkę udajemy się w podróż Lokomotywą z 40 wagonami, uczestniczymy w audycji Ptasiego Radia, wrzucamy do skrzynki list z Grzesiem, poznajemy Zosię -Samosię, śpiewamy z Panem Tralalińskim, pomagamy wyrwać ogromną rzepkę, poznajemy murzynka Bambo, uczestniczymy w poszukiwaniu okularów Pana Hilarego, oraz w wielu innych ciekawych i śmiesznych przygodach, sytuacja i poznajemy wiele ciekawych postaci. Wiersza J. Tuwima nie tylko nas bawią, ale i uczą.

Przyznam się że gdy zaczęłyśmy czytać z córką książkę to okazało się że większość z tych wierszy córka pamięta, bo mamy w domu taką kolekcję wydawanych małych książeczek z wierszykami i bajkami, ale były i nowe których bardzo chętnie słuchała. Myślę że wiersze i bajki Pana Tuwima będą nas jeszcze bawić przez wiele lat, a później będę je czytała moim wnukom :)

Książeczka pierwotnie wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, doczekała się wznowienia po 18 latach przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Ilustracje Pani Olgi Siemaszko zostały wiernie zreprodukowane, natomiast wiersze Tuwima wydrukowano zgodnie z kanonem przyjętym w 2006 roku przez Fundację im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim.

Książkę przeczytałam w ramach akcji "Niezapomniane lektury z naszego dzieciństwa"

15 komentarzy:

 1. Uwielbiam wiersze Tuwima i sama znam jeszcze niektóre fragmenty na pamięć, a czytałam je dobre kilka(naście) lat temu! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lokomotywa i Ptasie radio to genialne wierszyki. Uwielbiałam Tuwima jako dziecko i uwielbiam go do dziś.

  OdpowiedzUsuń
 3. oj znamy, znamy, ale zawsze interesują mnie nowe wydania w pięknej szacie i z fajnymi ilustracjami:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam to samo wydanie :) Stare, starutkie, poklejone z każdej strony :) ale uwielbiam wracać do tego tomiku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tuwim był, jest i będzie najlepszą propozycja dla milusińskich :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam dokładnie taki sam egzemplarz tego wydania. Wielki sentyment :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiałam jego wiersze dla dzieci. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W dzieciństwie bardzo rzadko czytałam wiersze. Zdecydowanie wolę bajki i baśnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja się wychowywałam na wierszach Tuwima i moje dziecko teraz też :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ależ chciałabym znowu dorwać tę książkę i zafundować sobie taki rymowany powrót do lat dziecięcych. Nawet okładka jest dokładnie taka, jaką pamiętam. Świetny pomysł na wznowienie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mojej 4-letniej córce, która jest molem książkowym tak samo jak mama, z pewnością wiersze Tuwima przypadłyby do gustu, a i samemu miłoby było cofnąć się do czasów dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam Tuwima i mam kilka różnych wydań tych wierszyków:))

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...