sobota, 1 września 2012

Emma Tennant - "Pemberley"

źródło
TYTUŁ: Pemberley
AUTOR: E. Tennant
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
STRON: 212
DATA WYDANIA: 1997

 Jest to kontynuacja najpopularniejszej powieści Jane Austen pt. "Duma i uprzedzenie". Elżbieta, najstarsza z pięciu córek  owdowiałej pani Bennet, niezmordowanej w pomysłach na wydanie ich za mąż, poślubia zamożnego właściciela majątku i zostaje panią na Pemberley. Wydaje się, że nic nie może zmącić szczęścia młodej pary, a jednak związek ten napotyka wiele przeszkód. Podobnie jak w powieści Jane Austin, poznajemy szereg znakomicie zaobserwowanych postaci, w których żyje bohaterka, a których postępowanie jest odbiciem obowiązujących w nim konwenansów. (źródło opisu)

Tak, jak już wicie z notki to dalsze dzieje naszych bohaterów z książki Duma i uprzedzenie. Książkę dostałam w pakiecie razem z pierwowzorem. Wiadomo, jak książka mi się podobała to chcę przeczytać dalsze losy bohaterów. Niestety, ale autorka nie sprostała zadaniu ...

Elżbieta została Panią na włościach, razem z mężem tworzą bardzo udane małżeństwo i dość nowoczesne jak na tamte czasy (maja wspólną sypialnię). Niestety nie mają jak na razie dzieci, odwiedzają się ze swoją siostrą, Jane która to już ma swoją gromadkę i następne w drodze. Zima, zbliżają się święta, wszyscy zjeżdżają do Pemberley, wraz z nieproszonymi gości których to zaprosiła pani Bennet. Wiele nieporozumień, trochę niedomówień, złości ... zima zasypała drogi więc wszyscy muszą spędzić święta razem. Jane choruje, Elżbieta się martwi brakiem dziedzica, pan Darcy się boczy ... i są dobre nowiny.

Jak napisałam wcześniej uważam że autorka nie sprostała zadaniu przekazania nam dalszych losów bohaterów Dumy i uprzedzenie. Postacie naprawdę nie mają nic wspólnego z pierwowzorami, są płytkie i zniknęła z nich taka ich zdolność - jak pani Bennet zmanierowane wypowiedzi, Elżbieta złagodniała, martwiła się brakiem dziedzica, zniknęło jej własne zdanie, podporządkowała się panującym regułom. Ogólnie brak werwy, a do tego gdy akcja w miarę zaczynała być ciekawa i coś zaczynało się dziać ... książka się skończyła. Osobiście byłabym ciekawa co dalej się wydarzy.

Moja ocena: 3/6

13 komentarzy:

 1. czytałam "Dumę i uprzedzenie" i uwielbiam tę historię
  mimo niskiej oceny poczuwam się w obowiązku do zapoznania się z kontynuacją książki
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo że znam tę książkę, to zawsze jak czytam "Dumę ..." to obowiązkowo i "Pemberley".

   Usuń
 2. Wstyd przyznać, ale "Dumy i uprzedzenia" nie czytałam...

  OdpowiedzUsuń
 3. "Dumy..." nie czytałam, ale mam zamiar nadrobić, a jak już sie spodoba, to i kontynuację przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dumę i uprzedzenie czytałam już tak dawno, że ledwo pamiętam jej fabułę. Trochę chyba wstyd się nawet do tego przyznawać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No co Ty, jest wiele książek które czytałam dawno i tez fabuły nie pamiętam :)

   Usuń
 5. Czy mi się wydaje, czy w opisie jest błąd "Jane Austin" ?
  Czytałam Dumę i bardzo mi się podobała mimo, że raczej sięgam po książki z innego gatunku. Szkoda, że Tennant nie sprostała zadaniu, bo przy dobrych umiejętnościach pisarskich można by z całego pomysłu zrobić coś naprawdę dobrego. Niemniej nie przepadam za "kontynuacjami" historii bohaterów przez innego autora a dodając kiepską ocenę - nie skusze się, chyba, że kiedyś przy okazji z czystej ciekawości. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak masz rację, poprawiłam błąd, nie zwróciłam uwagi gdy przepisywałam z notki z książki, ale sprawdziłam, w notce pisze Austin. Dzięki za zauważenie :)

   Usuń
 6. uwielbiam Dumę i czytałam książkę Tennant ale niestety jest słaba, zgadzam się z Twoją oceną

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam, ale jakoś zupełnie nie zapadła mi w pamięć w przeciwieństwie do "Dumy i uprzedzenia"

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam tej książki i chyba wiele nie straciłam. :P

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...