niedziela, 23 września 2012

Matthew Pearl - "Klub Dantego"

źródło
TYTUŁ: Klub Dantego
AUTOR: M. Pearl
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Literackie
STRON: 512
DATA WYDANIA: 2005

Boston, intelektualna stolica Stanów Zjednoczonych, 1865 rok. Seria brutalnych morderstw wstrząsa miastem. tylko grono amerykańskich znawców Dantego może rozwiązać mroczną zagadkę. Mimo śmiertelnego zagrożenia pracujący nad tłumaczeniem Boskiej Komedii uczeni prowadzą śledztwo na własną rękę. Czy mordercą okaże się jeden z nich? Komu mogło zależeć nad tym, by w Nowej Anglii nigdy nie ukazał się przekład Dantego? (źródło opisu)

Matthew Pearl ukończył studia filozoficzne na Harvardzie i prawo na Yale. Pisał pracę dyplomową, której tematem była "Boska Komedia", otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez Dante Society of America - Nagrodę Dantego.  Książka "Klub Dantego" to jego debiut literacki, który okazał się bardzo udanym, książka stała się bestsellerem w Ameryce i Europie. 
"Klub Dantego" to pierwsza część tryptyku do którego należą: "Cień Poego" i "Zagadka Dickensa".

Akcja książki dzieje się w Bostonie w 1865 roku. Gdzie to czterech szacownych mieszkańców tego miasta zakłada "Klub Dantego", którego to celem jest przetłumaczenie "Boskiej Komedii" Dantego i doprowadzenie do wydania przetłumaczonego tekstu. Spotykają się potajemnie i fragmentami tłumaczą tekst, analizują go i zapisują. Po swojej stronie mają kilku zwolenników Dantego i wydania "Boskiej Komedii" w Ameryce, gdzie to jeszcze nie miało miejsca, ale także są i przeciwnicy którzy uważają że taka książka nie powinna być wydana.
Boston to miasto wielorakiej kultury, gdzie nie omija go przestępczość, ale gdy miastem zaczynają wstrząsać brutalne morderstwa, nasi członkowie "Klubu Dantego" dostrzegają pewne zbieżności, podobieństwa. Podobieństwa do tłumaczonych przez nich fragmentów tekstów "Boskiej Komedii". Ale jakim sposobem? ... przecież książka jeszcze nie była wydana ... kto to robi? ... przeciwnicy?. Nasi członkowie Klubu zaczynają się bać, może to chodzi o nich? Morderca nie tylko dokonuje makabrycznych zbrodni na swoich ofiarach, ale bardzo dokładnie je dobiera, zgodnie z tekstem Dantego, z ich tłumaczeniem, osoby które odpowiadały swoim profilem życiem, działalnością do opisu ... były brutalnie mordowane, tak jakby ofiary karano za ich życie. Klub postanawia dokładniej się przyjrzeć sprawie, iść tropem aby rozwiązać zagadkę brutalnych morderstw, nawet z narażaniem własnego życia ... bo może morderca czyha też na nich. Czy uda się im się znaleźć mordercę? ... tropy prowadzą ich w różne miejsca ... do różnych ludzi ... czasu mają coraz mniej.

Pomimo że osobiście nie jestem zwolenniczką, ani fanką powieści osadzonych w czasach historycznych, to mimo to opis mnie zaciekawił i powiem że fabuła również była wciągająca i interesująca. Tylko ... no właśnie tylko ... jednak gdyby cała fabuła była osadzona bardziej w czasach współczesnych jak dla mnie byłoby super, a tak ... przeczytałam ale szału nie było. Tym niemniej uważam że fanom książek z fabułą osadzoną w czasach historycznych, w tym wypadku w XIX w. na pewno książka przypadnie do gustu, do tego kryminał, całe tropienie mordercy, rozwiązanie zagadki. Język książki mimo że osadzony w odpowiednim wieku to w miarę dobrze się czytało.

Moja ocena: 4/6


21 komentarzy:

 1. Ja przyznam, że lubię powieści historyczne. ;) Sądzę więc, że ksiażka wpadnie w mój gust. zachęciłaś mnie! ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja szalenie lubię kryminały których akcja osadzona jest w przeszłości. Pochłonęłam całą serię Saylora gdzie w starożytności akcją się rozgrywa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli tak, to myślę że ta książka by Ci się spodobała.

   Usuń
 3. Książkę czytałam dawno temu. Mnie się średnio również podobała, nie jest zła jednak momentami czułam się znudzona. Cała historia była jak dla mnie dość intrygująca, na pewno trzeba czasami przy niej wytężyć szare komórki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie jak piszesz, jak dla mnie gdyby fabuła działa się współcześnie to byłby super.

   Usuń
 4. Czytałem kiedyś "Cień Poego" i bardzo mi się podobała. Pearl pisze bardzo ciekawie i według mnie jest perspektywicznym pisarzem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam juz ani drugiej ani trzeciej części tryptyku, może kiedyś.

   Usuń
 5. Ciekawa recenzja, a książka ma kontunuację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Klub Dantego" to pierwsza część tryptyku, nie czytałam pozostałych, ale z opisów książek wnioskuję że łączy je tylko czas.

   Usuń
 6. hmmm wydaje się być dość ciekawa
  więc pomyślę nad nią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ocena pośrednia, więc celowo poszukiwać tej książki nie będę. Jeżeli natomiast nadarzy się okazja, dam jej szansę:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam tę książkę na liście do przeczytania:) Lubię takie klimaty:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem pewna czy przypadłaby mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze się zastanowię czy chcę przeczytać tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam już o tej książce, ale jakoś nie jestem do niej przekonana. Mi chyba też nie do końca podchodzi osadzenie jej w XIX wieku. Niemniej nie skreślam jej całkowicie, bo jest to jednak niebanalny pomysł. Ciekawa również jestem kolejnych części cyklu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie przemawiają do mnie zbytnio takie tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi ciekawie i intrygująco. Może kiedyś uda się przeczytać ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Fabuła jest dość ciekawa, ale nie na tyle, że muszę tę książkę przeczytać. Jak trafi w moje ręce, to czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...