sobota, 7 listopada 2015

Ifi Ude - "Zebra"

źródło
TYTUŁ: Zebra
AUTOR: Ifi Ude
WYDAWNICTWO: Poławiacze Pereł
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 26

Na mazurach pośród lasów i łąk pasą się konie, a wśród nich piękny czarny ogier  ze swoją żoną, klaczą o sierści białej jak śnieg. Patrzą na siebie, skubią trawę i widać w nich miłość którą się darzą, początkiem kwietnia na świat przychodzi owoc ich miłości - córeczka, zebra. 


fot. Melania K.

Przyszedł czas i zebra poszła do przedszkola, tam na wspólnych zabawach z innymi konikami minął jej wesoło czas, nikt nie zwracał uwago że jest inna. Jednak gdy poszła do szkoły inne konie zaczęły zauważać że jest inna, nie chciały się z nią bawić i jej dokuczały. Mała zebra bardzo się tym martwiła, tata opowiedział jej o Afryce i o rodzinie którą tam mają, a mama uświadomiła jej jak ważna jest zebra w świecie ludzi np: pasy na drodze.

fot. Melania K.


Pewnego dnia wszystko się zmieniło - w szkole było sprawdzanie zębów, niektóre koniki nie chciały iść do dentysty i uciekły, zebra pobiegła za nimi. Pognały za szkołą przez potok i zagajnik, i wypadły na ruchliwą ulicę pełną pędzących samochodów, zebra rzuciła się na pomoc konikom, wpadła na ulicę - bo przecież "zebra" na ulicy oznacza - stój, przejście. Samochody się zatrzymały, a koniki uciekły, dziękowały zebrze że była taka odważna i je uratowała, wychwalały jej mądrość.

fot. Melania K.


Potem na polanie zrobili zawody - kto znajdzie u innych najwięcej cech które wyróżniają ja od innych ten wygra belę przepysznego siana. Wieść o zabawie rozniosła się i do zawodów przystąpiły inne koniki. Zabawa trwała do późnej nocy, potem zmęczone zabawą koniki i zebra zasnęły wtulone w siebie, niezależnie od ich cech i różnic. 


fot. Melania K.


Książeczka dla dzieci, z niewielką ilością kartek, ale z wielkim przesłaniem. Uświadamiająca młodym czytelnikom że nie można traktować kogoś gorzej, tylko dlatego że jest inny. Każdy zasługuje na nasz szacunek i uwagę, traktowane go tak jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Nie ważny jest kolor skóry, religia, czy ktoś ma krzywe zęby, różowe włosy, nie ma ręki, czy jest w inny sposób niepełnosprawny - każdy zasługuje na jednakowe traktowanie i zainteresowanie, bo każdy z nas jest inny i jest wartościowy.


"Zebra" ma wspaniałe ilustracje autorstwa Nezka Satova, w pełni oddają klimat książeczki. Sama książeczka jest wydana w serii ½ +½=∞ - to seria książeczek dla dzieci pisana przez osoby będące w połowie Polakami i Polkami, dzięki czemu poznajemy ciekawy i barwny świat innych kultur. 

źródło

Autorka "Zebry" - Ifi Ude a właściwie Diana Ifeome Ude, urodziła się w Enugu (Nigeria)  w plemieniu Ibo, gdzie jej imię oznacza "Coś dobrego". W wieku 3,5 lat przyjechała do Polski - kraju matki, gdzie mieszka do dziś. Wokalistka, producentka, autorka muzyki i tekstów w 2013 roku ukazała się je debiutancka płyta "IFI UDE", a książeczka "Zebra" jest jej debiutem literackim. 

Mimo że książeczka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 4-8 lat, to uważam że nawet dorosły czytelnik może z niej wynieść dla siebie naukę o tolerancji. Krótka, treściwa książeczka, napisana prostym językiem, historyjka z morałem, takie książeczki zawsze polecam - zachęcam Was do przeczytania.

Moja ocena: 5/6Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
"Z półki"7 komentarzy:

 1. Oryginalne ilustracje. Fajne. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesująca. Przesłanie adekwatne do obecnej sytuacji geopolitycznej😃

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę polecać. Warto takie książeczki promować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książeczki z przesłaniem. Nie słyszałam wcześniej o tej serii, a nazwa wydawnictwa obiła mi się ledwie o uszy. Widzę, że wiele tracę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super książeczka, będę o niej pamiętać

  OdpowiedzUsuń
 6. Ilustracje są fantastyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie dostępna! Wiecie gdzie kupić lub może ktoś chce od sprzedać?

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...