poniedziałek, 30 listopada 2015

James Rollins - "Kolonia diabła"

źródło
TYTUŁ: Kolonia diabła
AUTOR: J. Rollins
WYDAWNICTWO: ALBATROS
DATA WYDANIA: 2012
STRON: 496

Góry Skaliste, Utah - dwóch przyjaciół Trent i Charlie wybrali się na poszukiwania jaskini, o której Charlie dowiedział się przypadkiem od dziadka. Ale nie była to zwykła historia, czy też legenda, to indiańskie ostrzeżenie, nikt nie może tam wejść i wyjść, już musisz tam zostać, po twoim wyjściu z jaskini świat może się skończyć - to klątwa. Jednak przyjaciele podejmują wyzwanie, mają mapę którą Charlie ukradł dziadkowi, w górach odnajdują dolinę i jaskinię - wchodzą. W pierwszej komorze natykają się na mumie Indianin, których ktoś zabił lub popełnili samobójstwo, gdy decydują się na wyjście coś ich zatrzymuje. Trent idzie jako drugi cofie się gdy słyszy głosy z początku tunelu, wchodzi w głąb, do jaskini wpada Charlie i jego dziadek który zabija go a sam popełnia samobójstwo. Jednak wie że musi wyjść, omija ciała i wychodzi na zewnątrz - wraca do żywych - czy właśnie świat zaczyna się kończyć?

Do odnalezionej jaskini przybyło wiele ciekawskich, gazety, telewizja, między władzami a Indianami dochodzi do kłótni, czyja jest jaskinia i jej zawartość - wojsko pilnuje wejścia, i zabezpiecza wnętrze jaskini. Przybyli na miejsce naukowcy wynoszą z jaskini czaszkę wielkiego zwierzęcia, dawno już wymarłego, a w jaskini odnaleźli jeszcze skrzyneczki ze sztabkami złota na których były napisy oraz zmumifikowane zwłoki "białych Indian". Chcą wszystko zbadać, poznać historię tego miejsca, niestety nie będzie im to dane, po wyniesieniu czaszki na zewnątrz jaskini dochodzi do wybuchu, profesor antropologi która dotknęła czaszki i była w granicy wybuchu - zniknęła, jej ciało uległo dezintegracji, to samo zaczęło się dziać z obszarem na którym był wybuch - skały zaczęły się rozpadać, a ziemia zapadać. Co dalej? Czy to rzeczywiście koniec?

Do akcji wkracza SIGMA ( tajna komórka DARPA - Agencji do spraw Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych) w jej skład wchodzą wyszkoleni żołnierze, najlepsi ale również z wysokim IQ, wyszkolonych w różnych dziedzinach naukowych. Muszą zbadać co się stało w Utha i zapobiec podobnym wybuchom, a wiedzą że będą i ich siła będzie o wiele większa, ostatni wybuch będzie tak wielki, że jego skutki doprowadzą do zagłady życia na ziemi. Jednak ktoś chce zdobyć wiedzę i złoto które tkwi w jaskiniach, czyżby to była Gildia - organizacja z którą SIGMA walczy od dawana i chce ją rozpracować. Muszą się śpieszyć, czas biegnie nieubłaganie odmierzając minuty do wielkiego wybuchu. Przemierzają Stany Zjednoczone i Islandię by zapobiec zagładzie, musza sięgnąć w głąb historii by odnaleźć zaszyfrowane wiadomości i uratować świat.

Kolejna niebezpieczna misja Grupy SIGMA, tym razem nie tylko walka z odwiecznym wrogiem Gildią, ale również walka z czasem by uratować świat. Akcja pędzi z zawrotną szybkością, nieoczekiwane jej zwroty wciągają nas coraz bardziej w książkę, pędzimy razem z bohaterami by uratować świat i odkryć tajemnice związane z Stanami Zjednoczonymi z ich  historią.
Książka od pierwszej do ostatniej kartki trzyma w napięciu, historia przeplata się z przygodą i sensacją, teorie spiskowe, adrenalina - czego trzeba więcej by spędzić szalone wieczory. Wiem że być może zakończenie jest do przewidzenia, i w każdej części jest podobnie, ale spokojnie czytamy i chcemy więcej, bo akcja i adrenalina której dostarcza nam książka rekompensuje nam podobieństwa do poprzednich części. Ja uwielbiam Rollinsa, jest jednym z moich ulubionych autorów, gorąco Wam polecam jego książki, zwłaszcza te o Grupie Sigma - TUTAJ możecie poczytać króciutko o nich. Jeżeli czujecie że być może to nie Wasze klimaty, to mimo to zachęcam Was do spróbowania i poznania czegoś nowego. No przecież ktoś musi pomóc uratować świat :)

Moja ocena: 5,5/6

Grupa SIGMA

Ostatnia Wyrocznia / Klucz Zagłady / Kolonia Diabła / Linia Krwi / Oko Boga

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:

4 komentarze:

 1. Widzę, że trzy lata temu jeszcze mnie tu nie było, a więc z czystym sumieniem przyznam, że pierwszy raz słyszę o tej serii, ale mam ochotę na zapoznanie się z nią. Ten tom zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. J arówniez uwielbiam Rollinsa :) tej jeszcze nie czytałam

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię Rollinsa, czytałam jednak tylko książki spoza serii o Sigmie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca seria jak widzę. Będę polecać.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...