czwartek, 24 maja 2012

Camilla Lackberg - "Ofiara losu"

TYTUŁ: Ofiara losu
AUTOR: C. Lackberg
WYDAWNICTWO: CZARNA OWCA
STRON: 448
DATA WYDANIA: 2010  

Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie bez śladów niecnych intencji, okazuje się czymś całkowicie innym. Kiedy dochodzi do kolejnego, równie tajemniczego zdarzenia, pojawia się hipoteza - a jeśli ofiary obu wypadków zamordowano? Policja w Tanumshede ma pełne ręce roboty, tym bardziej, że w mieście kręcony jest telewizyjny reality show. Obecność kamer podsyca konflikt między „gwiazdami” i miejscową społecznością. Czy zabójca kryje się w małej grupie głodnych mediów ludzi współpracujących z programem? Patrik Hedström ma problem z tą sprawą. Jednocześnie zajęty jest przygotowaniami do zbliżającego się ślubu z Ericą. Czas i wysiłek poświęcony na planowanie tego wydarzenia przeradza się we frustrację i stres. Napięcie jest tym większe, że u Patrika i Eriki mieszka jej siostra Anna z dziećmi. Niełatwo jest poradzić sobie z drobnymi kompromisami codziennego życia i ściganiem zabójcy, co widać szczególnie wyraźnie, kiedy Erica zaczyna podejrzewać, że Anna interesuje się całkowicie nieoczekiwanie jedną z osób z kręgu jej przyjaciół... (źródło opisu - okładka książki)

W poprzednich częściach równocześnie z wątkiem kryminalnym, ciągnęły się nam watki prywatne. W tej części jest mniej prywatności, właściwie wszystko się toczy wokół przyszłego ślubu, a i o innych bohaterach dowiadujemy się parę drobnych szczegółów z życia  prywatnego. Retrospekcje z wcześniejszych lat przed rozdziałem nie są tak ciekawe jak w poprzednich częściach.
Natomiast wątki kryminalne od początku wciągają .... wypadek? - morderstwo? Patric z kolegami miotają się, coś im świta w głowach, że coś im umyka, ale co? coś znaleźli - ale co? co łączy morderstwa, nowa koleżanka - trochę inna? .... reality show  .... wszystko się wiąże .... wszystko układa .... kto jest ofiarą losu?. Ale jak i w poprzednich częściach akcja do końca trzyma w napięciu, na końcu dowiadujemy się co Patric z kolegami znaleźli, jak powiązali elementy układanki przyznam się o ile we wcześniejszych częściach kojarzyłam wcześniej kto może być zabójcą, tak tu dopiero przy końcu domyśliłam się.
Zakończenie, jest jakby już wstępem do następnej części, Erica i Patric znaleźli coś na strychu, być może klucz do tajemnicy oziębłości matki Ericki. Czy Erica podoła? Czy podejmie wyzwanie? Ale na te pytania dostaniemy odpowiedź w następnej części serii "Niemiecki bękart".
Może kryminał nie taki typowy, ale mi odpowiada, poznajemy stopniowo bohaterów i bardziej się z nimi zżywamy i lubimy, kibicujemy im w życiu prywatnym jak i zawodowym. Ja jak najbardziej polecam - ale wszystkie części po kolei.

2 komentarze:

  1. Po raz kolejny stwierdzam, że mam ochotę na kryminał w wydaniu Lackberg:)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...