sobota, 9 listopada 2013

Hans Christian Andersen - "Królowa Śniegu"

źródło
TYTUŁ: Królowa Śniegu
AUTOR: H.Ch. Andersen
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo M
DATA WYDANIA: 2012
STRON: 34


Hans Christian Andersen wymyślił Królową Śniegu w 1844 roku, a opublikowana została po raz pierwszy w 1845 roku. Dokładnie 168 lat temu, ludzie poznali Królową Śniegu, przeczytali o niej i zakochali się w tej baśni, tak jak i następne pokolenia czytające tą wspaniałą baśń, i dzieci i dorośli. A czy Was też oczarowała jak i mnie gdy byłam mała? choć tak naprawdę całą magię tej baśni poczuła wiele lat później.

fot. Melania K.
Gerda i Kaj - to dwoje przyjaciół, którzy nie odstępowali się na krok, byli ze sobą zawsze i wszędzie, kochali się jak rodzeństwo.  Aż do pewnego wiosennego dnia, kiedy coś ukuło Kaja w serce i coś wpadło mu do oka - to był odłamek z rozbitego czarodziejskiego lustra. Kaj stał się złośliwym chłopcem, który dokuczał Gerdzie. Pewnego dnia Kaj ją spotkał, patrzył na nią i ją podziwiał, pojechał z nią - z Królową Śniegu. Gerda rusza na poszukiwania przyjaciela, by go odnaleźć - musi przejść długą drogę, odwiedzić dziwne miejsca, stawić czoła niebezpieczeństwom. Czy Gerda odnajdzie Kaja? Czy wrócą do domu? Czy mała dziewczynka, pokona czar wielkiej Królowej? Przecież wiem że znacie odpowiedzi na te pytania, ze znacie tą Królową, że co jakiś czas rzuca na Was swój czar i czytacie tę baśń.

fot. Melania K.
Wiem że na pewno znacie tę baśń, a i w domu pewnie posiadacie jej egzemplarze, ale w przypadku tej książki chciałam zwrócić waszą uwagę na jej wydanie. Wymiary 23,5 cm x 30,5 cm, twarda okładka, kartki w środku z papieru credowego, myślicie - tak teraz wydają bajki i baśnie, pięknie. Tak, zgadzam się, ale wielkim atutem tej publikacji są ilustracje autorstwa Vladyslava Yerko.

Vladysław Yarko urodził się w 1962 roku w Kijowie, gdzie studiował na Ukraińskiej Akademii Poligraficznej. Zdobywcai wielu nagród na prestiżowych targach sztuki i książki min: Grand Prize Ukraińskiej Książki Roku 2000 za ilustracje do Królowej Śniegu. W 2002 roku otrzymał tytuł najlepszego artysty przyznawany przez Moscow Review of Books. Laureat amerykańskiej nagrody Anderson House Foundation za najpiękniejszą książkę dziecięcą roku 2006. [1]

Jak widzicie ilustracje do tej baśni są po prostu piękne, zdjęcia które Wam prezentują nie oddają ich piękna. Wspaniała książka którą warto mieć w swojej kolekcji, a i będzie doskonałym i wyjątkowym prezentem mikołajkowym i nie tylko.

fot. Melania K.
fot. Melania K.

[1] Hans Christian Andersen "Królowa Śniegu" Wydawnictwo M, wyd. 2012 - okładka książki

Za możliwość przeczytania i posiadania tej pięknej książki dziękuje pani Dorocie Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
"Trójka E-Pik" (książka z motywem królewskim)


20 komentarzy:

 1. Piękne wydanie:) Też chciałabym je mieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama w domu posiadam dwa egzemplarze, ale nie tak pięknie ilustrowane... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne, cudowne wydanie! Życzyłabym sobie, żeby wszystkie baśnie Andersena doczekały równie artystycznego wydania!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękna baśń. Ciągle wspominam ją z sentymentem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię baśnie Andersena. A ta baśń jest tak pięknie wydana. Ciekawe, czy moje ulubione "Krzesiwo" też się doczeka takich ilustracji ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczne jest to wydanie, ilustracje po prostu magiczne. Bardzo bym chciała mieć w domu właśnie tą wersje baśni:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam okazję zapoznać się z tym wydaniem i należy do moich ulubionych :) Myślę, że książka idealna na prezent :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakie piękne wydanie! Baśń cudna, wspominam ciepło z dzieciństwa chwile, gdy Tato mi ją czytał wieczorem. Myślałam, że rysunki Szancera są jedynie słuszne, by ozdabiać baśnie Andersena, tylko jego i żadne inne.
  Teraz widzę, że pojawił się godny następca.
  A może by tak, w oczekiwaniu na pojawienie się wnuków w bliżej nieokreślonej przyszłości, nabyć tak piękne wydanie i cieszyć się nim pod choinką?

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja sie wychowałam na polskiej edycji Baśni Andersena z ilustracjami Szancera, która dla mojego pokolenia była wzorem niedościgłym. Jednak muszę przyznać, ze jest to pierwsza od lat edycja tych baśni, która rzeczywiście robi wrażenie. Ilustratorzy zza naszej wschodniej granicy sa chyba jeszcze u nas zbyt mało znani. A robią naprawdę doskonała grafikę. Od lat.

  OdpowiedzUsuń
 10. czytałam wielokrotnie i bardzo lubię :) chętnie zaopatrzyłabym się w to piękne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wydanie wspaniałe. Co do samej baśni... tydzień temu czytałam na konkurs. I muszę przyznać, że dopiero wtedy odkryłam jej prawdziwą magię... Cudowna baśń i cudowne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Też mam - fantastyczne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne wydanie, muszę mieć tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Miło powrócić do lat dzieciństwa;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jezuniu, jakie cudne wydanie, aż mnie ciarki przeszły - z zachwytu!:)).

  OdpowiedzUsuń
 16. To wydanie jest przepiękne!

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne wydanie, niestety nie mam na razie komu sprezentować.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...