niedziela, 17 listopada 2013

Josef Osterwalder - "Opowiedz mi o Panu Bogu"

Od małego prowadzimy nasze dzieci do kościoła, można powiedzieć że od niemowlęcia, zaczynając od przyjęcia dzieci do wspólnoty Kościoła - od Chrztu. Chcemy przekazać dzieciom naszą wiarę, wiarę w Boga, jego Syna, Maryję, we wszystko to co jest dla nas ważne, co daje nam nadzieję i siłę. Lecz nie jest to takie łatwe jak by się wydawało, czeka nas wiele pytań - zapytacie od kogo? od dzieci.
Gdy tylko dzieci naucza się mówić, zadają nam mnóstwo pytań, dziwnych pytań :) a my staramy się na nie odpowiadać, nawet na te najdziwniejsze i skomplikowane pytania :) Niektórymi pytaniami nas zadziwiają , innymi wprawiają w dobry humor, a jeszcze na inne nie do końca wiemy jak odpowiedzieć, szukamy w głowie, książkach - szukamy tej właściwej i dobrej odpowiedzi. 
Pytania na temat wiary, modlitwy, sakramentów to trudne pytania - pomyślimy: przecież wiem, odpowiem, ale jak odpowiedzieć dzieciom na te ważne pytania, by je zainteresować, by nasze odpowiedzi były dla nich zrozumiałe, by je nie zniechęciły. 

Chciałabym Wam przedstawić dwie książeczki, które mogą nam pomóc w odpowiedziach na te najważniejsze pytania. 

Bohaterem obu książeczek jest mały Marcin, który z codziennych sytuacji wyciąga różne wnioski i zadaje różne pytania swojemu tacie, który chętnie odpowiada na nie, ale żeby odpowiedzi były zrozumiałe robi to w formie opowieści, historyjek, pomaga w ten sposób synowi zrozumieć odpowiedź na jego pytanie, pomaga mu samemu wyciągać wnioski, by stały się dla niego zrozumiałe.

źródło
TYTUŁ: Opowiedz mi o Panu Bogu - Wiara
AUTOR: J. Osterwalder
WYDAWNICTWO: PROMIC
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 86

W tej książeczce przyszło zmierzyć się tacie Marcina z takimi pytaniami jak:
Gdzie mieszka Bóg? Dlaczego Bóg jest niewidzialny? Czy ludzie ulepieni są z gliny? Dlaczego Bóg nie zniszczy złych ludzi? Dlaczego nie broni słabych? Czy Jezus jest czarodziejem? Dlaczego Bóg jest Duchem? Dlaczego Bóg jest trójkątem? Gdzie jest niebo? Dlaczego ludzie umierają? Bóg to imię, czy nazwisko?

A odpowiedzi to historie: o jaskółce nawiedzającą w snach chłopca, o wiosce gdzie ludzie zapomnieli o Bogu, o tym jak Bóg otrzymał imię, o trawiastym morzu, o tym że Jezus przyszedł na ziemię i oddał za nas życie, o Weronice i gąsienicach, o niewidzialnej mocy, przeczytacie o tym jak morze opowiada o Bogu i ostatni list do Mikołaja, o poszukiwaniu anioła.

źródło
TYTUŁ: Opowiedz mi o Panu Bogu - Modlitwa i przykazania
AUTOR: J. Osterwalder
WYDAWNICTWO: PROMIC
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 98

W tej książeczce mamy podział tematyczny:
Kościół i sakramenty:
Czy wielkość kościoła jest ważna? Dlaczego nie wszyscy chodzą do jednego kościoła? Co to jest wiara? Dlaczego chodzimy do kościoła? Dlaczego chleb w kościele jest taki mały?

Przykazania:
W tej części dowiadujemy się jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi, by nie myśleć tylko o sobie, by wyciągnąć pomocną dłoń do drugiego człowieka, o tym jak ważne są reguły - bez nich panuje chaos, jak ważne są radości i świętowanie, o tym że pierwsze praca - potem nagroda:)

Modlitwa:
Jak nauczyć się dobrze modlić? Co trzeba robić by dobrze się modlić? Jak się modlić, jakich używać słów? Czy modlitwa za innych coś daje, czy im pomaga?

Trudne pytania - prawda? Ale tata opowiada synowi piękne historie ma które Marcin znajduje odpowiedzi, znajdują je razem. Opowieści które nawet nas dorosłych wprawią w zadumę, opowieści o Bogu który jest w naszych sercach. Książeczki pokazują nam również jak ważna jest rozmowa z naszymi dziećmi, rozmowa o wszystkim, jak ważny jest dobór słów by nasze odpowiedzi były zrozumiałe. Książeczki pomogą nam w zrozumieniu dziecięcych pytań i pomogą nam przygotować się do odpowiedzi. Wspólne czytanie tych książeczek da nam wiele radości :) Gorąco polecam do zapoznania się z tymi książeczkami.

Na uwagę zasługuje wydanie tych książeczek, grube okładki, w środku gruby papier, duże litery, oraz przejrzysty i czytelny podział tematów, klimatyczne ilustracje odzwierciedlające treść książeczek. Piękne wydania które będą idealnym prezentem.

Za możliwość przeczytania tych książeczek dziękuję pani Agnieszce z Wydawnictwa PROMIC
15 komentarzy:

 1. Bardzo mądre i ładne książeczki w sam raz dla moich małych bratanków :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja ostatnio szukam bajeczek, które zawierają sztywne kartki, gdyż poprzednie zostały bardzo brutalnie potraktowane przez moją najmłodszą pociechę :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kupię kiedyś dla swoich pociech.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj, dodałem bloga do obserwowanych i zapraszam do siebie na Imperium Lektur :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesujące książeczki. Na pewno maluchy będą z nich zadowolone:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna seria, na pewno ułatwi wytłumaczenie wielu spraw :)

  OdpowiedzUsuń
 7. jeżeli dla kogoś kwestia wiary jest ważna, takie książeczki na pewno będą mu pomocne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawe lektury dla małych czytelników. Lubię to wydawnictwo za kryminały, powieści obyczajowe. A od kilku dni także za "Legendy chrześcijańskie" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To są te tematy, o których trudno by mi było rozmawiać z dzieckiem, więc taki książeczki mogłyby być kołem ratunkowym. ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...