poniedziałek, 25 listopada 2013

Grzegorz Polak - "Księga Świętych"

źródło
TYTUŁ: Księga Świętych
AUTOR: G. Polak
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo M
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 659


Święci, patrzą na nas w Kościele z obrazów, małych obrazków w domu, jeszcze mniejszych wkładanych do książeczki. Święci towarzyszą nam codziennie, szukamy u nich: pocieszenia, wsparcia, prosimy o pokierowanie, nawet o pomoc przy poszukiwaniu rzeczy zaginionych :) Coraz chętniej pielgrzymujemy do miejsc świętych i sanktuariów, odwiedzamy świętych i błogosławionych.
W dzisiejszych czasach, w dobie internetu i telewizji, zainteresowanie świętymi nie słabnie, a wręcz przeciwnie, możemy się więcej o nich dowiedzieć i mamy większe możliwości odwiedzania różnych miejsc kultu. "Do grobu włoskiego stygmatyka w San Giovanni Rotondo przybywa rokrocznie 4 mln pielgrzymów, a w koncertach nawet najbardziej znanego wykonawcy uczestniczy w ciągu roku znikoma część tej liczby" [1] Można by zadać pytanie - dlaczego? po co? W dzisiejszych czasach gdy życie pędzi tak szybko, potrzebujemy sprawdzonych wzorców i autorytetów, szukamy kogoś do kogo można się zwracać, kogoś na kim można się wzorować. "Święci to ludzie na pozór do nas podobni, ale przewyższający nas heroizmem w walce ze swymi wadami i słabościami. To mistrzowie świata w miłości." [2]

"Księga Świętych" przedstawia nam w formie opowiadań historie świętych, ich życie, dokonania, kult, miejsca z nimi związane - mamy tu przedstawione historie ponad siedemdziesięciu świętych i błogosławionych. Błogosławionych czy świętych znanych nam również współcześnie jak np: Bł. Jan Paweł II, Św. o Pio, Bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Jak już wspomniałam autor przedstawia nam postacie świętych w formie opowiadań, czyta się lekko jak powieść, z zainteresowaniem, dodatkowym atutem każdej historii są zdjęcia które dopełniają formy przekazu. Oczywiście księgi nie da czytać się jednym haustem, czytamy po jednym opowiadaniu, uśmiechamy się, myślimy, wspominamy - powiem że robi się tak lekko na duszy :) "Cuda nadal działają na naszą wyobraźnię i ich także dzisiaj doświadczamy"[3]

Samo wydanie księgi jest cudowne: zdjęcia - miejsc kultu, świętych i błogosławionych; obrazy, witraże, urozmaicone tła pod tekstem nawiązujące tematycznie do danej postaci, duża i wyraźna czcionka, kredowy papier Książka idealnie nadaje się na prezent, dzięki pięknemu wydaniu i ciekawej treści będzie to wyjątkowy prezent - dla każdego.

Dodałam zdjęcia prezentujące kilka wybranych stron, ale muszę Wam powiedzieć że te zdjęcia nie oddają uroku książki, w rzeczywistości wyglądają o niebo lepiej :)

fot. Melania K.
fot. Melania K.
fot. Melania K.
fot. Melania K.
fot. Melania K.
fot. Melania K.

[1] Grzegorz Polak "Księga Świętych", Wydawnictwo M, 2013, str. 6
[2] tamże okładka książki
[3] tamże str. 7

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję pani Dorocie z Wydawnictwa M
12 komentarzy:

 1. Jestem katoliczką a żywoty świętych bardzo lubię więc ta książka wydaje się być dla mnie (:

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać już po Twoich zdjęciach,że książka naprawdę jest ładnie wydana, dzięki czemu warto się w nią zaopatrzyć no i rzecz jasna ciekawa:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Aj, książka pięknie wydana! Być może będzie prezentem dla mojej babci pod choinkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie przepiękne ilustracje. Robią duże wrażenie.Myślę, że dla mojej cioci, żarliwej katoliczki będzie ta książka doskonałym prezentem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Publikacja idealna dla mojej ciotki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka jest przepięknie wydana, jednak to nie moja tematyka, ale dla zainteresowanych taka publikacja to prawdziwa perełka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wydanie, ale niestety nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...