piątek, 26 października 2012

Alan Alexander Milne - "Kubuś Puchatek"

źródło
TYTUŁ: Kubuś Puchatek
AUTOR: A. A.Milne
WYDAWNICTWO: Książka i Wiedza
STRON: 136
DATA WYDANIA: 1989

Kto go nie zna? ... No kto? ... chyba wszyscy go znają, tego małego Misia, Misia o bardzo małym rozumku :) ... Kubusia Puchatka. Tak, tak znają go i kochają, i maluchy i dorośli. Bo jak tu nie kochać tego Misia.

Książeczka zabiera nas do wspaniałej krainy - lasu, gdzie mieszkają Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Mądra Sowa, Kangurzyca z Maleństwem i Krzyś. Krzyś to przemiły mały chłopiec, który kocha swoje pluszaki i zawsze chętnie im pomaga i się z nimi bawi. A jakie maja przygody ... ooo ... raz Kubuś udaje chmurkę by wyjeść miodek pszczołom, innym razem Kubuś i prosiaczek tropią zwierzynę, albo jeszcze innym razem chcą złapać słonia, lub Krzyś zabiera ich na Przyprawę na Biegun Północny, powódź - która zalewa wszystko, zamiana Prosiaczka z Maleństwem :) O tak, tak mają wspaniałe przygody i są wspaniałymi przyjaciółmi, którzy zawsze mogą na siebie liczyć.

źródło
Te wszystkie wspaniałe przygody możecie przeczytać w tej książeczce.  Powiem Wam że czytając tę książeczkę miałam przed oczami wspaniały Stumilowa Las i wszystkie postacie w nim mieszkające takie jak oglądamy w pięknych, kolorowych bajkach Disneya. Zapadł mi w pamięci Kubuś - mały żółty miś, w czerwonym za małym kubraczku. Przygody Kubusia doczekały się wielu ekranizacji i wydań bajkowych, obecnie prawa wydawnicze na całym świecie o przygodach Kubusia Puchatka posiada The Walt Disney Company. W Polsce tłumaczenie Ireny Tuwim podlega ochronie prawno-autorskiej jako odrębny utwór. Oczywiście że warto czytać wszystkie inne wymyślone bajki z Kubusiem Puchatkiem,  ale przeczytanie pierwowzoru jest najważniejsze, bo to tu nakreślają nam się postacie i ich charaktery.

A wiecie skąd pochodzi imię Kubuś Puchatek? ... Pewnie tak, ale przypomnę Wam .
Krzyś i miś (źródło)
Imię Kubuś Puchatek pochodzi od imienia zabawki Christophera Robina Milne'a , syna pisarza. A Krzyś misia nazwał tak na cześć niedźwiedzicy Winnipeg, która była żywą maskotką wojska z Korpusu Weterynaryjnego z Kanady. Porucznik  Ian Gary kupił go w miasteczku White River w Ontario za 27 dolarów. W październiku 1914 roku niedźwiedzica została przetransportowana do Londynu, gdzie została umieszczona w ogrodzie zoologicznym. W tymże ogrodzie Krzyś po raz pierwszy zobaczył niedźwiedzicę. W londyńskim zoo znajduje się pomnik naturalnej wielkości niedźwiedzicy  Winnipeg, w którego to odsłonięciu uczestniczył juz 61-letni  Christopher (Krzyś). 

Kubuś Puchatek i jego przyjaciele będą nas jeszcze bawić wiele lat ... nas, nasze dzieci i wnuki. Stał się kultową postacią nie tylko dla dzieci :) i ma zapewnione swoje miejsce w historii. 18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, w rocznicę urodzin Alana Alexandera Milne'a.

Książkę przeczytałam w ramach akcji "Niezapomniane lektury z naszego dzieciństwa"


  Książkę przeczytałam również w ramach wyzwań - "Z półki" i Trójka E-Pik23 komentarze:

 1. Chyba nawet miałam taką samą okładkę tej książki, jak dobrze kojarzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, ta książka jak i "Chatka Puchatka" są u mnie od dzieciństwa :)

   Usuń
 2. Nie lubię, nigdy nie lubiłam i już nie polubię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet mam wspomnienie momentu, gdy czytam tę książkę. Są święta, lampki na choince się palą, a ja w ich świetle owinięta w koc czytam tę powieść :-) Taka drobnostka z dzieciństwa mi się zapamiętała, dziwne, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam oczywiście:) Ale przyznam szczerze, że nie jest to jedna z moich ukochanych lektur:) A sentyment mam do kochanego prosiaczka:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak Prosiaczka tez bardzo lubię :) a z lektur drugoklasisty to jednak "Karolcia" to moja ulubiona :)

   Usuń
 5. Od razu przypomniała mi się piosenka "Kubuś Puchatek Kuuuubuś" :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiałam tę książkę, chociaż samego Puchatka nie darzyłam sympatią. Moją ulubioną postacią była Sowa. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ukochana książka z czasów mojego wczesnego dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Do tej pory jestem wielką fanką Kubusia Puchatka, ten miś niesamowicie kojarzy mi się z dzieciństwem :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kubuś Puchatek - nie wiedziałam skąd pochodzi jego imię, dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś czytałam. Chyba :P Ostatnio ogarnęło mnie przerażenie, że nic z tej lektury nie pamiętam (oprócz tego, że Kubuś Puchatek utknął w jakiejś dziupli :P) i wypożyczyłam. Będę przypominać. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kubuś jest wspaniały i nieśmiertelny. Mam nadzieję, że będzie bawił jeszcze wiele pokoleń.

  OdpowiedzUsuń
 12. To dziwne, ale Kubusia Puchatka przeczytałam dopiero w liceum, kiedy mój młodszy brat miał go przeczytać do szkoły :)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Kubuś to miś, Kubuś to miś, co wymyśli nigdy nie zgadniecie, o misiu tym Krzyś mówi to miś, co rozumek mały ma." Ach, to całe moje dzieciństwo :) :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Najbardziej lubiłam Kłapouchego, jak dla mnie był bardziej ukochaną postacią niż Kubuś :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubiłam tą książkę . Czytałam kilka razy.

  OdpowiedzUsuń
 16. naczytałam się w dzieciństwie o przygodach tego misa, a ile bajek się naoglądałam :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...