czwartek, 4 października 2012

Agnieszka Szygenda - "Wszystko gra"

źródło
TYTUŁ: Wszystko gra
AUTOR: A. Szygenda
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Autorskie Katarzyna Grochola Elżbieta Majcherczyk sc
STRON: 248
DATA WYDANIA: 2007  

Barnaba, Łukasz i Jarema - w wyścigu szczurów osiągnęli już wszystko: mają dobre posady, forsę, mieszkania w apartamentowcach i świetne samochody. W ich życiu wszystko gra, ale strasznie się nudzą. Pewnego dnia wpadają na genialny pomysł. Postanawiają stworzyć grę. Inspiruje ich wirtualny świat playstation, lecz areną staje się prawdziwe życie. Instalują w mieszkaniach podsłuchy i kamery, wyznaczają kolejne zadania, wreszcie - wybierają dziewczyny. Wyścig się rozpoczyna! Jak zawsze - wszystko gra. Poziom adrenaliny wzrasta! Kto sprawniej będzie manipulował kobietą? Kto będzie najbardziej bezwzględny? Kto pierwszy usłyszy magiczne słowo, które zapewni mu wygraną? (źródło opisu - okładka książki)

Agnieszka Szygenda ukończyła Wydział Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatką licznych konkursów poetyckich i literackich. Wydała dwa tomiki wierszy „Pozdrowienia z Arki” i „Panie Konfensjonale”. Na co dzień mieszka w Warszawie i zajmuje się trzema synami. "Wszystko gra" to jej debiut pisarski. 

Trzej przyjaciele z dzieciństwa: Barnaba, Łukasz i Jarema, są trzydziestoparoletnimi kawalerami, osiągnęli sukcesy w swojej dziedzinie, maja świetną pracę - której poświęcają dużo czasu, a po pracy wracają do swoich wypasionych apartamentowców. W wolne dni spotykają się i szleją, kluby nocne, "spa", niebezpieczne sporty dające im dużą dawkę adrenaliny. Chłopaki się nudzą, brak im już pomysłów na dostarczanie sobie zabawy i adrenaliny ... w pewien jesienny wieczór siedząc przy piwku wymyślają grę, która ma im dostarczyć tego czego pragną - zabawę i adrenalinę.
Gra ma polegać na sterowaniu kobietą, obcą, którą wprowadzą do swoich mieszkań, wynajmą pokój za pomoc w utrzymaniu porządków w domu. Żeby przejść do następnego poziomu dziewczyna ma wykonać pewne zadanie. Jakie to zadania? ... jak wymyślają fortele żeby je do tego zmusić? ... ale, kto kim manipuluje? ... kto wygra? ... kto przegra? a może przegrany okaże się największym zwycięzcą?

Powiem że trzej panowie bardzo mnie irytowali, czy tacy goście w ogóle chodzą po tej ziemi ... odpowiedź brzmi - tak. Czy na grę którą wymyślili znalazło by się więcej chętnych? - pewnie tak. To straszne jak można dla własnej zabawy kimś tak manipulować ... jak? ... a to musicie już przeczytać sami.

Pomimo że gra była dziwna, a panowie mnie irytowali to książka mnie zaskoczyła. Dlaczego? Bo mnie wciągnęła, chciałam jak najszybciej skończyć ją czytać, żeby dowiedzieć się jak im poszło, co wymyślili i jak zachowywały się dziewczyny. Niestety książce czegoś brakło ... tego czego szukali panowie - adrenaliny, szybkości akcji i bardziej psychologicznego podejścia do uczestników gry. Ale jak mówię wciągnęło mnie, czym byłam sama zaskoczona, niby brak werwy, akcji, a jednak wciągnęło. Czy ją polecam? - jeśli spotkacie z ciekawości przeczytajcie, czy Was wciągnie? - zobaczycie.

Moja ocena: 4/6

8 komentarzy:

 1. hmmm... nie do końca zainteresowało mnie to, co na temat książki przeczytałam w Twojej recenzji, zatem marnować na nią cennego czasu nie zamierzam

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie temat bardzo zainteresował.Nie jest sztampowy i, z tego co piszesz, mimo niedociągnięć wciąga.Dlatego ja przeczytam jeśli trafię bo wbrew pozorowm nie każda,nawet dobrze napisana ksiązka wciąga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z pewnością te wszystkie programy typu "big brother" i obnażanie się przed społecznością jak to uczynił np. Wiśniewski - to zjawisko społeczne, które należy "przebadać" i które inspiruje pisarzy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam okazji poznać tej autorki wcześniej. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomysł wydaje się dosyć kontrowersyjny, ale chyba jednak odpuszczę sobie tę lekturę. Nie czuję z nią przyciągania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie jestem przekonana do tej książki. Z twojego opisu wynika, że chyba nie przypadnie mi do gustu, dlatego tym razem odpuszczam :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...