piątek, 31 lipca 2015

Christopher Hyde - "Plan Maxwella"

źródło
TYTUŁ: Plan Maxwella
AUTOR: Ch. Hyde
WYDAWNICTWO: AMBER
DATA WYDANIA: 1991
STRON: 256

Harry Maxwell trzydziestopięcioletni kawaler, który pracuje jako sprzątacz wagonów kolejowych. Uważał że przegrał swoje życie, nie miał dobrej pracy, ani widoków na nią, wcześniej razem z przyjacielem Danielem szmuglowali kokainę, zrezygnowali - zbyt wysokie ryzyko. Harry czuł że upada całkowicie i nie ma szansy na podniesienie się z tego upadku.
Pewnego dnia sprzątając wagony zauważa obok inny wagon, małe okienka, troje drzwi, wchodzi - co to jest? Szef przyłapuje go na myszkowaniu, ale Harry obłaskawia go że nie wiedział co to jest, szef mu powiedział że to wagon specjalny - raz w tygodniu przewożone są nim pieniądze do Banku Rezerw Federalnych. W głowie Harrego zrodził się plan - zdobyć te pieniądze. Do napadu na pociąg namawia swojego przyjaciela Daniela i jeszcze dwóch innych znajomych, opracowują szczegółowy plan, wszystko wydaje się grać, albo się uda, albo nie - mają jedną szansę, zdobyć kasę i nie dać się złapać. 
Jednak nie wszystko idzie z planem, pociąg opanowują terroryści, kierując go do Kanady na pustkowia, gdzie tam dołączają inny porwany pociąg, razem prawie sześciuset zakładników. Czego chcą porywacze? Pieniędzy?
Harry wraz z innymi współtowarzyszami podróży podejmują działania by uwolnić pociąg z rąk terrorystów. Musza się śpieszyć, istniej podejrzenie że wszyscy mogą zginąć. A co z pieniędzmi? Kto je zdobędzie? Czy Harry w obliczu niebezpieczeństwa odpuści?

Książka miała pierwsze wydanie w 1984 roku, to kawał czasu dla terroryzmu, wtedy jeszcze nie tak rozprzestrzeniającego się jak w dzisiejszych czasach. Autor pokazał biurokratyczną maszynę działającą w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, brak skoordynowanych działań i jakiejkolwiek współpracy, przez co terroryści byli górą. Przez te trzydzieści lat wiele się zmieniło, w dzisiejszych czasach wszystkie państwa i ich służby  ściśle ze sobą współpracują, wspólnie przeciwdziałając terroryzmowi na całym świecie.

Jak już wspomniałam książka wydana ponad trzydzieści lat temu, mimo to bardzo dobrze mi się ją czytało, szybkie tempo akcji, ciekawa fabuła, choć jest trochę opisów, które tak naprawdę nie wnoszą nic do fabuły (jak np: opis modelu karabinu), ale całe szczęście jest ich niewiele. Świetnie skonstruowana historia, napad na pociąg, duża kasa, złodzieje i terroryści, do tego zwykli pasażerowie, ich strach i chęć działania - książka wciągająca od pierwszej do ostatniej kartki, polecam.

Moja ocena: 4,5/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
"Z półki"


5 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa, czy udało się odbić pociąg z rąk terrorystów i czy Harry zrezygnował z pieniędzy. Może kiedyś uda mi się tego dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fabuła brzmi całkiem intrygująco, dlatego jak trafi się okazja to chętnie poznam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię wartką i szybką akcję. Czasami zaglądam do tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami warto poszperać wśród tych nieco starszych pozycji. Opis karabinu faktycznie może zanudzić. ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...