poniedziałek, 27 lipca 2015

Anna Herbich - "Dziewczyny z Syberii"

źródło
TYTUŁ: Dziewczyny z Syberii
AUTOR: A. Herbich
WYDAWNICTWO: ZNAK
DATA WYDANIA: 2015
STRON: 306

Wojna, okupacja, z jednej strony Niemcy z drugiej bolszewicy, nie wiadomo co gorsze. Ludzie z dnia na dzień tracą wszystko, muszą walczyć o swój byt, domy, majątki, o swoją godność, szukać bliskich lub ich ukrywać, uciekać, walczyć o każdy dzień, by przetrwać, by przeżyć.

"Dziewczyny z Syberii" to historie dziesięciu kobiet które przeżyły koszmar łagrów, zesłania na Syberię, ciężkiej pracy ponad ich siły, głód, robactwo, śmierć. Dziesięć kobiet które w dniu wybuchu II wojny światowej były dziećmi, lub młodymi dziewczętami dopiero wchodzącymi w życie dorosłe, jeden dzień zmienił tak wile - musiały szybko dorosnąć i walczyć o życie, musiały zmienić swoje priorytety życiowe. Wychowywane w duchu patriotycznym, harcerki, w domach stawiano na wartości rodzinne, gdy pewnego dnia kolby karabinów załomotały w drzwi ich domów, były gotowe znieść to co los dla nich przygotował, a jedynym ich przewinieniem było to że były Polkami i nie wstydziły się swojej polskości. Pochodziły z rodzin majętnych, inteligenckich, działały w podziemiu - znalazły się na listach do wywózki, skazane na wieloletnie łagry. Wywiezione walczyły o każdy dzień, musiały przetrwać, odnaleźć bliskich, wrócić do domu - do wolnej Polski, jednak nie odnalazły po powrocie takiej Ojczyzny jaką opuszczały, która wolność odzyskała dopiero w 1989 roku. Odebrano im ich najlepsze lata, chciano zabić, torturowano, katowano, zabijano bliskich - tego nie da się zapomnieć. Po powrocie ich losy potoczyły się różnie, jedne wstąpiły do wojska, inne wyjechały poza granice Polski, szukały swoich bliskich, kochały, marzyły - czy udało im się odzyskać utracone lata?

"Na zesłaniu widziałam wiele kobiet, które każdego dnia z zaciśniętymi zębami toczyły walkę o przetrwanie. 
Swoje, swoich dzieci, mężów, rodziców. Wiele z nich tę walkę wygrało. Nie było takich przeciwności i przeszkód, 
których nie mogły pokonać. Nic, ale to nic nie było w stanie nas złamać." [1]

Dziesięć kobiet opowiedziało autorce swoje historie - dzieciństwo, wojna, łagry, powrót, życie po powrocie, opowiedziały jak chciano je zabić i zniszczyć, ale one walczyły, nie poddały się, silne - przetrwały. Książka wspaniała, wciągająca, przedstawiająca nam kawałek naszej historii, o której nie powinniśmy zapomnieć i właśnie takie książki powinny być obowiązkową lekturą w szkole. Dodatkowym atutem książki są zdjęcia, dzięki którym bardziej wczuwamy się w czytane historie, oraz poznajemy twarze naszych bohaterek oraz ich rodzin i przyjaciół.
Do tej pory z serii Prawdziwe Historie udało mi się przeczytać "Dziewczyny wojenne" (kilka słów o książce TUTAJ), i na pewno będę chciał przeczytać inne, to lektury dla których warto poświęcić swój czas - polecam.

Moja ocena: 6/6

[1] Anna Herbich "Dziewczyny z Syberii" wyd. ZNAK, 2015, str. 294


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


11 komentarzy:

 1. ,,Dziewczyny z Powstania" bardziej mi się podobały, jeśli w ogóle można tak powiedzieć. Obie jednak niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach od dawna tę książkę :) Muszę tylko znaleźć na nią czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście mam w planach, zacznę jednak od czekającej od dawna na moim stosiku książki ,,Dziewczyny wyklęte" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że powstają takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Będąc na Warszawskich Targach zastanawiałam się nad kupieniem tej książki, jednak ostatecznie zrezygnowałam :) Po przeczytaniu Twojej recenzji widzę, że był to błąd :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękna lektura, utkwiła w mojej pamięci :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książka, pięknie napisana i pięknie wydana, każdy powinien przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Polecam ci też "Dziewczyny z Powstania" z tej serii:) Obie książki skradły moje serce:).

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię słuchać wojennych historii, więc jestem pewna, że ta książka mnie zachwyci :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś stworzonego dla mnie, koniecznie muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytam teraz książkę, w której fabuła nawiązuje do wojny, okupacji itp. i o dziwo szalenie mi się podoba, dlatego chętnie zapoznam się z powyższą pozycją.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...