piątek, 5 czerwca 2015

Katarzyna Zyskowska-Ignaciak - "Upalne lato Gabrieli"

źródło
TYTUŁ: Upalne lato Gabrieli
AUTOR: K. Zyskowska-Ignaciak
WYDAWNICTWO: MG
DATA WYDANIA: 2015
STRON: 274

Gabriela Kern, pisarka, rozwódka, matka Janka - już dorosłego syna. Kilka lat temu opuściła Warszawę i zaszyła się na mazurskiej wsi w małym drewnianym domku, gdzie cieszy się ciszą i odnalazła spokój. Spokój którego tak jej brakło po śmierci ojca, kiedy wszystko się zawaliło, odczuwała nie tylko jego brak, ale padł cały jego mit, za sprawą teczek znalezionych w biurku. Efektem całej tej sytuacji była najnowsza powieść Gabi "Profesor", która od początku wywoływała kontrowersje i domysły. Gdy znów świat zaczyna wydawać się spokojny i idealny, gdy już Gabi zapanowała nad sobą i emocjami, wszystko zostaje zburzone, jeden telefon z Francji powoduje całą lawinę wspomnień, złych, niechcianych, odrzucanych - jej matka umiera. Ale przecież matka dla niej nie istnieje, to tylko słowo i parę wspomnień, nieobecna w jej życiu, krucha, eteryczna i on Maciej. Nie może tam pojechać, nie chce, już nigdy - musi zapomnieć, nie ma tam nikogo dla kogo warto byłoby pojechać. Ale czy na pewno te wspomnienie można wymazać, zapomnieć - syn Gabi tak nie uważa. 

"Każdy z nas, także pani, jest sumą przeżyć rodziców, dziadków, przodków... Nasze życie jest tylko jednym z klocków domina" [1]

Gabriela to wnuczka Marianny, córka Kaliny. Trzy pokolenia kobiet - babcia, matka, córka, zagubione, nieszczęśliwe, samotne, nie czujące więzi, szukające zapomnienia, kochające. Przeszłość ciągnie się za nimi, niedomówienia, skrywane tajemnice, wszystko to powoduje że każda z nich szukała swojej miłości i miejsca. na ziemi. 

"Wybaczyła pani ojcu. (...) Niezwykle ciekawie pani pisze o przebaczeniu (...) Zresztą, czy przebaczenie nie bardziej potrzebne jest przebaczającemu?" [2]

Czy Gabi zdecyduje się na oczyszczającą podróż? Czy przebaczy? Czy wszystkie tajemnice i niedomówienia zostaną wyjaśnione? Czy trzy pokolenia kobiet znajdą spokój?

Nie mogłam się doczekać kiedy przeczytam tę książkę, poprzednie dwie części zachwyciły mnie i porwały (o książkach TUTAJ) . Tak było i tym razem, kartki pełne emocji, krzyku i wspomnień. Książka o: przebaczeniu, poszukiwaniu dobrych wspomnień, zrozumieniu, miłości tej dobrej i złej, urażonej dumie. Autorka językiem prostym raczy nas wspaniałą historią która jest  idealnym zwieńczeniem całej sagi. Trzy kobiety, niby każda inna a jednak łączy ich wiele i nie są to tylko więzi rodzinne. Jak już wspomniałam język prosty ale jednocześnie piękny, opisy mimo że są liczne czyta się je lekko. Całość świetna i żałuje że to już koniec. Koniecznie musicie przeczytać.

[1] Katarzyna Zyskowska-Ignaciak "Upalne lato Gabrieli", MG, 2015, str. 161
[2] tamże str. 161

Moja ocena: 5,5/6

Upalne lato

Upalne lato Marianny / Upalne lato Kaliny / Upalne lato Gabrieli


Za możliwość przeczytania książki dziękuje pani Dorocie z Wydawnictwa MGKsiążkę przeczytałam w ramach wyzwań:


11 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że polubiłabym Gabrielę, mimo wszystko. Będę się rozglądać za tą książką, tym bardziej, że nie znam twórczości pani Katarzyny. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też musimy kupić trzeci tom tylko na Matrasie nie mają i się wszystko opóźnia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam dwa poprzednie tomy. A ten mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przede mną jeszcze Kalina i dopiero Gabriela, na szczęście obie mam :) To jest moje must read na ten rok, więc nie czytałam kluczowej części recenzji o fabule. Gdyby nie spojówki moje nieszczęsne to pewnie Kalina byłaby za mną a tak...mam tylko zaległości recenzyjne i muszę jeszcze poczekać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bym chciała przeczytać jeszcze raz wszystkie trzy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja zaczęłam tę trylogię trochę nietypowo, bo właśnie od tej części, ale bardzo mi się podobała:) Pierwszy i drugi tom już czekają na półce i strasznie mnie kuszą:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam serii, ale po tej (i nie tylko) recenzji, mam na nią ochotę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam tom o Mariannie, ale jeszcze nie przeczytałam. W każdym razie - myślę, że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakiś czas temu czytałam na pewnym blogu bardzo negatywną recenzje tej książki, a Twoja jest jej przeciwieństwem. Jak widać, ilu czytelników tyle opinii. Ja nie znam poprzednich tomów i jakoś nie mam ochoty po nie sięgać, więc odpuszczę sobie całą trylogię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Może w wakacje uda mi się przeczytać całą serię.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...