niedziela, 21 czerwca 2015

Katarzyna Pisarzewska - "Zbieg okoliczności"

źródło
TYTUŁ: Zbieg okoliczności
AUTOR: K. Pisarzewska
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 408


Gosztowo, małe miasteczko niedaleko Warszawy. Tutaj stare miesza się z nowym, stare rodziny, mieszkańcy i nowo pobudowani. Różni ludzi, poglądy, zawody - spokojna cicha miejscowość, gdzie każdy wiedzie spokojny żywot. Do czasu ... 
Pewnego dnia na ulicy jednego z nowo pobudowanych osiedli zostaje znaleziona martwa kobieta - zamordowana, tego samego dnia wieczorem młody chłopak rzuca się pod pociąg - samobójstwo, jak się okazuje nie - to również morderstwo. Policja szuka powiązań, świadków, motywów, ale brak nitek, skojarzeń, nie mają czego się uchwycić, błądzą i szukają mordercy. A może morderców?
Jednocześnie w szkole podstawowej w klasie VI a dzieją się dziwne rzeczy, wygląda to niewinnie, ale jakby ktoś specjalnie w tej klasie prześladował dzieci: powieszony pies, erotyczne zdjęcia, karteczki z wyzwiskami. Kto i dlaczego uwziął się na te klasę?
Policjantka Maria i szkolna psycholog Anita łączą siły by wyjaśnić sprawy w szkole. Jednocześnie podczas śledztwa i szkolnego dochodzenia wychodzą na jaw różne skrywane prywatne i miasteczkowe tajemnice.

Ciekawa książka, co prawda nastawiłam się na kryminał ale sprawy się toczyły trochę niemrawo, niby było  śledztwo, ale nie ono odgrywało tu główną rolę. Ciekawie skonstruowane małomiasteczkowe, niemalże wiejskie społeczeństwo ich: przekrój, tajemnice, więzi rodzinne, koleżeńskie, romanse, podejście do życia, chęć wolności, wspomnienia, nastolatki i ich problemy, nasze wady i zalety. Autorka poruszyła również kilka poważnych tematów jak aborcja, czy pornografia dziecięca, ale te tematy były tylko muśnięte, również nie one były głównym tłem książki, a po prostu zwykłe więzi i relacje międzyludzkie. Całościowo czyta się lekko i szybko, język prosty, akcja w miarę utrzymuje szybkie tempo, ciekawa fabuła - wielowątkowa. Ogólnie interesująca książka i z przyjemnością ją przeczytałam, chętnie sięgnę po drugi tom, polecam.

Moja ocena: 4/6


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:14 komentarzy:

 1. A ja oceniłam bardzo wysoko tę powieść, zachwyciła mnie;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że jeśli nie ''nastawię się'' na kryminał, to książka przypadnie mi do gustu. Ja w każdym razie jestem skłonna dać jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki miałomiasteczkowe z nutą kryminału. Jestem ciekawa powiązań tych morderstw z prześladowaniami w klasie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka panorama małomiasteczkowego społeczeństwa to ciekawy wątek. Chętnie przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie najlepsza książka Pisarzewskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się być interesująca, z chęcią się za nią rozjerzę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o niej nigdy, ale bardzo, bardzo mnie zachęciłaś. Nie wymagam nie wiadomo czego, na wieczór będzie jak znalazł :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje się być taka... przeciętna :) nie wiem, mimo wszystko chciałabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pomimo tego, ze jak piszesz sprawy kryminalne toczyły się niemrawo, to ja sięgnę po tę książkę ze względu na opis wiejskiego, małego społeczeństwa. Bardzo lubię książki podejmujące ten temat i chętnie przekonam się co na ten temat napisała pani Pisarzewska.

  OdpowiedzUsuń
 10. Fabuła mnie bardzo zaciekawiła i jak tylko trafię na tę książkę, to na pewno przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Już od jakiegoś czasu mam ją w planie czytelniczym, kiedyś pewnie uda mi się ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie słyszałam o tej książce,ale może być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba jednak ten kryminał nie jest dla mnie, ale definitywnie nie będę się zarzekać :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...