piątek, 17 kwietnia 2015

J.D. Bujak - "Spadek"

źródło
TYTUŁ: Spadek
AUTOR: J.D. Bujak
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA WYDANIA: 2011
STRON: 456

Małgorzata Jaworska zwana przez przyjaciół Megi (bo uwielbia Meg Ryan), mieszka w Gdańsku, gdzie pracuje w szpitalu jako lekarz pediatra. Uwielbia swoją pracę, przyjaciół i swoje nowo wyremontowane mieszkanie, żyje spokojnie niemalże monotonnie.  Wszystko się jednak zmienia, gdy dostaje wiadomość że jej ciocia Aurelia z Krakowa nie żyje i pozostawiła jej w spadku kamienicę w centrum Krakowa. Po pogrzebie od prawnika dowiaduje się że nie może sprzedać kamienicy, albo przyjmuje spadek i w niej zamieszka, albo zostanie przekazana zakonowi. Megi waha się, w końcu w Gdańsku ma przyjaciół i pracę, jednak prawnik cioci załatwia jej nową pracę w Krakowie i Megi przyjmuje spadek, po remoncie zamieszkuje w kamienicy. Już od pierwszej nocy zaczynają się dziać dziwne rzeczy: głosy w piwnicy, zimny wiatr, zmiany temperatur, poparzenie przez klamkę, wijący się nóż, ręka wychodząca ze ściany, a do tego witraż na klatce - anioł z mieczem. Megi poznaje nowych przyjaciół: Janka z którym bardzo przypadają sobie do gustu, ale on jest jakiś dziwny, jego oczy mieniące się rubinem, rany i złamania goją się szybko, Marianna - zielarka, prowadzi sklep z amuletami i ziołami, oraz jej maż Sam również z dziwnymi oczami. Cała czwórka rusza do boju z nieznanym które opanowało kamienicę, zło, które chce przejąć nad nią władze i krzywdzi tych którzy stają jej na drodze. Ale przecież Megi jest racjonalistką, coś takiego nie istnieje, żadne duchy, zjawy, wiedźmy, strzygi, wizje, gorące ręce, przecież to niemożliwe, a jednak Megi musi w nie uwierzyć bo sama ma w sobie niespotykaną moc i siłę. Czy uda się im pokonać zło? Czy uratują kamienicę? Czy Megi pozna tajemnice i przyjmie spadek w całości? Co z tymi rubinowymi oczami? Kim oni są, a może raczej czym?

Świetna, autorka już od pierwszych kartek wprowadza nas w mroczną stronę książki, wiemy że coś się tam czai i jest to zło, kartka po kartę zagłębiamy się w  tajemnice kamienicy i poznajemy moc bohaterów. Mroczna, tajemnicza i magiczna, z mała iskierką rodzącej się miłości, z duchami w tle, nie mogłam się od niej oderwać, wyczekiwałam do końca by poznać wszystkie tajemnice oraz odpowiedzi na pytania. Autorka językiem prostym z ciekawymi dialogami przy interesujących opisach przedstawiła nam niesamowitą historię, gdzie tempo akcji nie zwalnia do samego jej końca, książka od której nie można się oderwać przed jej zakończeniem, gorąco polecam.

Moja ocena: 5,5/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
"Z półki"


9 komentarzy:

 1. Ta ksiązka bardzo mnie zaskoczyła.Jakoś duchy nie kojarzą mi się z polska literaturą. Cieszę się, że ją przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi niesamowicie ciekawie :-) to książka, której na pewno nie odpuszczę :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, lubię takie klimaty, gdzie czuć taki niepokój i coś mrocznego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wątek tych sił nadprzyrodzonych bardzo mnie zainteresował. Jestem ciekawa z czym było to związane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszyscy mnie dookoła kuszą książkami tej autorki. W końcu ulegnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam wszelkiego rodzaju mroczne tajemnice. To książka zdecydowanie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie czytałam o duchach. Chętnie sięgnę po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś się bardzo mocno zastanawiałam, czy nabyć tę książkę. Trochę się bałam, że będzie jak dla mnie zbyt mroczna, ale może w końcu się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...