niedziela, 19 kwietnia 2015

Agnieszka Frączek - "Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom"

źródło


TYTUŁ: Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom
AUTOR: A. Frączek
WYDAWNICTWO: Literatura
DATA WYDANIA: 2009
STRON: 66

Idiom - wyrażenie językowe, którego znaczenie jest swoiste, odmienne od znaczenia jakie należałoby mu przypisać biorąc pod uwagę poszczególne części składowe oraz reguły składni.  Tak poważną definicję przedstawiłam z Wikipedii, ale tak swojsko można powiedzieć że idiom to po prostu jakieś powiedzenie które mają zupełnie inne znaczenie niżby nam się wydawało, nie można go przetłumaczyć dosłownie bo i tak nie będzie miało sensu. A jak sama Agnieszka Frączek mówi dawniej idiomy były nazywane idiotyzmami :) Dlaczego?

fot. Melania K.


Ha, tego na pewno dowiecie się z kolejnej ciekawej i wesołej książeczki       A. Frączek którą chcę Wam przedstawić, na naszej półce od kilku lat.  W niej to autorka prezentuje nam wesołe rymowane wierszyki w które wplotła idiomy. I tak to możemy dowiedzieć się co to są i co oznaczają min: białe kruki, zrywać boki, gruszki na wierzbie, wpaść komuś w oko, suszyć komuś głowę, chodzić na rzęsach, być nie w sosie i inne ciekawe powiedzenia. fot. Melania K.


Wierszyki są ciekawe, wesołe i zawierają idiomy, ale nie martwy się że przy czytaniu z dziećmi sami nie będziemy wiedzieć co dokładnie oznaczają lub nie będziemy wiedzieć jak wytłumaczyć dzieciom co dany idiom oznacza. Dlaczego? Ponieważ autorka przy każdym wierszyku krótko prozą, w sposób zabawny przedstawia nam wyjaśnienie danego idiomu. 

fot. Melania K.
Franek Gałganek

Kiedy Franek zacznie hasać,
jest zabawa pierwsza klasa!
Przez pół dnia błaznuje z bratem,
na barana bierze tatę,
kozły fika z wyżłem w kropki,
do fokstrota prosi ciotki
i na rzęsach zgrabnie chodzi.
Lecz czy rzęsom to nie szkodzi?

Chodzić na rzęsach - (...) to bawi się wesoło i hałaśliwie. Niepotrzebne są do tego ani rzęsy w specjalnym gatunku, ani cyrkowe umiejętności. Wystarczy dobry humor. [1]

fot. Melania K.


Ciekawa i wesoła książeczka która nie tylko dostarczy nam zabawy ale również będzie pouczająca, na pewno dzięki niej dzieci dowiedzą się czegoś nowego i poszerzą swoje słownictwo. 
Autorka w książeczce przedstawia nam jeszcze wstęp i zakończenie dotyczące frazeologizmu i idiomów, krótko i ciekawie zachęca nas do bliższego poznania tych znaczeń. 
Całości tej wyjątkowej książeczki dopełniają ilustracje Iwony Cała, są interesujące i kolorowe. 


fot. Melania K.


Moja ocena: 6/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
"Z półki"

[1] A. Frączek "Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom" wyd. Literatura, 2009, str. 30
8 komentarzy:

 1. Cudna książka. Na pewno warta polecenia dla wszystkich rodziców, dziadków, wujów i cioć. Zamiast kolejnej kiczowatej Disnejowskiej książeczki warto inwestować w pozycje, które rozwiną najmłodszego czytelnika zarówno pod względem literackim jak i plastycznym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znów kusisz książeczką tej autorki, a ja nadal nie zdążyłam żadnej obejrzeć, nie mówiąc o zakupie. Na razie jednak mam już zaklepane, co chcę kupić, jednak w przyszłości pewnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne ilustracje. Myślę że mojemu synkowi mogłaby się ta książeczka spodobać, zwłaszcza że są wierszyki, a te jakoś najlepiej nam się czyta :). Zapisuję sobie tytuł, bo widzę że warto.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie wspaniałe obrazki. Jestem po prostu zauroczona. Będę polecać. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejny raz piękna książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mojego siostrzeńca jak znalazł:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oryginalne ilustracje i spora dawka humoru :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...