wtorek, 28 maja 2013

Mariola Maassen-Zajączkowska - "Małe psoty wielkich świętych"

źródło
TYTUŁ: Małe psoty wielkich świętych
AUTOR: M. Maassen-Zajączkowska
WYDAWNICTWO: PROMIC
DATA WYDANIA: 2012
STRON: 86

Gdy myślimy o świętych to wyobrażamy sobie piękne i dostojne malowidła, obrazy, figury które oglądamy w kościele czy kaplicach, w książkach religijnych, małe obrazki z wizerunkami świętych które dostajemy od księdza czy też siostry zakonnej na lekcjach religii. Postacie zadumane, patrzące w niebo, patrzące na nas, a my wśród świętych szukam swoich powierników: radości i smutków.
Tak naprawdę to zapominany o jednym że święci też byli kiedyś ... dziećmi :) tak, tak to jakoś trudno nam sobie wyobrazić, a o tym właśnie jest ta książeczka.

"Małe psoty wielkich świętych" to cztery króciutkie opowiadania o dzieciach i ich dzieciństwie, jak łobuzowali, jacy byli, o ich poszukiwaniu Boga. Tak więc mamy tu opowiadanie o ...

św. Franciszku z Asyżu, który był niesfornym pędziwiatrem, zawsze uśmiechnięty, żartowniś i psotnik: a to wylał kubeł zimnej wody na wychodzącego z szynku mężczyznę, a to zamienił osły handlarzom na targu, oj trzymały się go psikusy, trzymały ... ale Franciszek miał tajemnicę - którą był jego dar, potrafił przemawiać do zwierząt, opiekował się nimi - tak zdobył przyjaciela Cezara.

św. Janie Marii Vianneyu, który to jako mały chłopiec wymykał się z domu by nie odmawiać wspólnie modlitwy z rodziną, chciał modlić się głośno, chodził na lekcje religii które odbywały się w ukryciu, pragną  zostać księdzem.

św. Cyrylu i Metodym, to dwaj bracia a jakże różni, Cyryl - zamyślony, zadumany, świetny łowczy i jeźdźca, Metody - żartowniś, dogadywacz. Obaj od najmłodszych lat rozumieli się bardzo dobrze, pomagali i wspierali. Aby jak najwięcej czasu przebywać ze sobą, bawić się, polować, wymyślać co będą kiedyś robić nie raz uciekali z lekcji, ale zawsze myśleli o innych, o niesieniu im pomocy, wiary ... kiedyś spełnią swoje dziecięce marzenia.

św. Antonii Padewski, nazywany przez wszystkich "bystrymi oczami" potrafił odnaleźć wszystko, nawet zaginionego, a wręcz porwanego kolegę, mimo że psotnik, zawsze miał na uwadze pomoc kolegom.

Pomimo dziecięcych zabaw, psot i uciech, wszyscy zawsze mieli w sobie pokorę, poszukiwali Boga i pragnęli pomagać bliźnim, dążyli do wyznaczonych celów. Jak mówi autorka "Każdy z nas nosi w sobie  taką iskierkę"[1], iskierkę świętości która jeśli będziemy ją pielęgnować rozbłyśnie, która będzie mogła rozgrzać nie tylko nasze serce i duszę, ale także innych. Piękna, wyciszająca, książeczka, opowiadania z morałem, czytanie jej sprawiło i mnie i córce dużo radości.

Do tego książeczka bardzo pięknie wydana, twarda okładka, w środku grube kartki i ciekawe obrazki oddające klimat książki. Zachęcam do sięgnięcia po tę książeczkę, święci to nie tylko poważne figury i obrazy w kościele,  byli także małymi łobuziakami jak nasze dzieciaki, co bardzo spodoba się Waszym dzieciom:)

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję pani Agnieszce z Wydawnictwa PROMIC


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

13 komentarzy:

 1. Ciekawie pomyślana książka. Dla dzieciaków fajna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. napewno ksiązeczke zakupie musi być bardzo ciekawa pozdrawiam ciepluteńko

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny pomysł na interesującą lekturę dla najmłodszych:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa książeczka. Myślę, że dzieci będą z niej zadowolone.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka musi być ciekawa. Jednakże nie razie nie będę jej czytać. :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią kupię ją młodziakom na urodziny ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachęcająca recenzja, piękna okładka i ciekawie zapowiadająca się treść:)

  OdpowiedzUsuń

 8. Chciałabym bardzo, żeby mój synek ja przeczytał:)

  OdpowiedzUsuń
 9. To musi być urocza książeczka :) chętnie sama bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa książeczka. Chętnie kupię Patryczkowi:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi uroczo, dla dzieciaków idealnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna książka, z chęcią bym kupiła mojej bratanicy:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydawnictwo Promic ma bardzo fajne książki. Ja jednak wybieram te z serii Corpus delicti (kryminały, thrillery). ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...