sobota, 4 maja 2013

Eduardo Chavez - "Drugi całun. Matka Boża z Gwadelupy - wyzwanie dla nauki, historii i wiary"

źródło
TYTUŁ: Drugi całun. Matka Boża z Gwadelupy - wyzwanie dla nauki, historii i wiary.
AUTOR: E. Chavez
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo M
DATA WYDANIA: 2010
STRON: 311


Książka jest historią objawień Juana Diego z Gwadelupy. Opisuje dzieje niezwykłego autoportretu Maryi, cudów z nim związanych oraz badań naukowych tkaniny i znajdującego się na niej wizerunku. Autor opisuje dzieje kanonizowanego przez Jana Pawła II Juana Diego na tle wydarzeń historycznych w XV-wiecznej Ameryce. Prowadzi rzeczowe, oparte na faktach i źródłach śledztwo dotyczące jednego z najbardziej doniosłych wydarzeń religijnych w dziejach chrześcijańskiego świata. (źródło opisu - okładka książki)

W dniach 9-12 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac Indianinowi Juanowi Diego ukazała się Matka Boża, która przedstawiła mu się jako Matka Boża z Gwadelupe - Święta Maryja zawsze Dziewica, Matka prawdziwego Boga. Juan Diego miał udać się do ówczesnego biskupa Meksyku - Juan de Zumarragi,  i poprosić go aby ten wybudował Kościół ku czci Maryi. Biskup nie uwierzył Juanowi że objawiła mu się Matka Boża, poprosił go o dowód, w dowód Juan przyniósł od matki Bożej zawinięte w płaszcz kwiaty - róże, zerwane na wzgórzu (gdzie była jałowa ziemia i nic nie rosło), gdy podniósł płaszcz wypadły kwiaty a na płaszczu biskup i inni ujrzeli obraz Matki Bożej. Po tym wydarzeniu biskup wybudował mały Kościółek gdzie licznie pielgrzymowali Indianie, Hiszpanie i Metysowie. Kościół z czasem się rozbudowywał, w 1974 roku została poświęcona nowa Bazylika Matki Bożej z Gwadelupe, która jest największym sanktuarium maryjnym na świecie - rocznie przybywa tam około 12 milionów pielgrzymów. Objawienie Matki Bożej z Gwadelupe jest najstarszym objawieniem maryjnym uznanym przez Kościół.

Juan Diego 6 maja 1990 roku przez papieża Jana Pawła II został beatyfikowany, a 31 lipca 2002 roku papież ogłosił go świętym.

Nie myślcie że książka jest trudna, nie, napisana w bardzo przystępny sposób, język w pełni zrozumiały, tekst przeplatany licznymi fragmentami ksiąg i publikacji które były wykorzystywane w procesie beatyfikacyjnym św. Juana Diego i pracy badawczej nad cudownym obrazem. Mamy tu dogłębną analizę płótna i jego znaczenia dla chrześcijaństwa, autor prezentuje nam również wydarzenia, które mogły spowodować zniszczenie obrazu, a tak się nie stało (oblanie kwasem azotowym, wybuch bomby), pokazuje nam jego cudowność, oraz w bardzo obrazowy i ciekawy sposób opisane całe objawienie.
Jeżeli chcecie bliżej poznać historie św. Juana Diego, historię cudownego obrazu - oraz jego znaczenie dla chrześcijaństwa, zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę, na pewno nie będzie to stracony czas, książka wciągnęła mnie i w pełni zaspokoiła moją ciekawość, tego i Wam życzę.

Moja ocena: 5,5/6

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję pani Dorocie z Wydawnictwa M16 komentarzy:


 1. Książki nie czytałam, ale znam historię Juana Diego i cudownego płaszcza:) Na mnie zrobiła ogromne wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak mi tez się podobała, oglądałam kiedyś w telewizji fragment program na ten temat i byłam ciekawa całej tej historii, książka w pełni zaspokoiła moją ciekawość :)

   Usuń
 2. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej zaskakującej historii z cudownym płaszczem, ale mam nadzieję, że dzięki tej książce dowiem się wszystkiego na ten temat. Muszę koniecznie zatem przeczytać "Drugi całun. Matka Boża z Gwadelupy - wyzwanie dla nauki, historii i wiary".

  OdpowiedzUsuń
 3. brzmi meeegaciekawie. Muszę po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowita historia! nawet nie wiedziałam,że Matka Boża z Gwadelupe ma taką ciekawą historię:) W filmach się o niej słyszy ale wiadomo, nikt nie wspomina jak i kiedy :)) Książka musi być na prawdę interesująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest - zachęcam do sięgnięcia po nią, jeżeli tylko interesuje cię temat.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Zawsze lubiłam takie tematy, dlatego z chęcią przeczytałabym tą książkę:)

   Usuń
 5. Książka nie dla mnie, ale polecę ja ciotce.

  OdpowiedzUsuń
 6. tematy wiary i religii to nie to moja dziedzina.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś mało się świętymi do tej pory interesowałam i to się powinno zmienić więc może uda mi się zdobyć tę książkę.)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...