środa, 15 maja 2013

Jacek Getner - "Pan Przypadek i trzynastka"

źródło
TYTUŁ: Pan Przypadek i trzynastka
AUTOR: J. Getner
WYDAWNICTWO: POLiGRAF
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 202


Już od dawna miałam ochotę zapoznać się z twórczością pana Jacka Getnera, i udało się - dzięki Kiti z którą dokonałam swojej pierwszej wymiany książkowej, mam nadzieję że Kiti będzie również zadowolona jak ja. Przeczytałam kilka opinii na temat książki "Pan Przypadek i trzynastka" i wydaje mi się że to idealna lektura dla mnie, z ochotą przystąpiłam do jej czytania ...

Tytułowy Jacek Przypadek to trzydziestoletni kawaler, porzucił studia prawnicze ku rozpaczy swojego ojca, który ciągle ma nadzieję że jego syn powróci na studia i będą wspólnie prowadzić kancelarię, na studiach poznał Marzenę z którą to są fikcyjnym narzeczeństwem - przed rodzicami Jacka, a Marzena robi aplikacje w kancelarii ojca Jacka. Nasz pan Przypadek ma także oddanego przyjaciela Błażeja, adwokata - który myśli o sobie że jest Młodym Bogiem Sexu, a kobiety na jego punkcie szaleją, oraz przeuroczą sąsiadkę panią Irminę - która zna wiele osób w Warszawie. Tak można powiedzieć że to najbliżsi Jacka Przypadka, a sam Jacek - ogólnie nie ma planów życiowych, żyje z wynajmowania mieszkań które ma, to po babci, to po cioci, od rodziców, ciągle ćwiczy przygotowując się do biegu maratońskiego, dobrze gotuje - choć nie lubi tego robić, ma jak mówią ironiczno-dobrotliwo-pobłażliwy wyraz twarzy, jest bystry i spostrzegawczy.

Ta spostrzegawczość i trafne wyciąganie wniosków spowodowały że Jacek zaczął stawiać pierwsze kroki w zawodzie prywatnego detektywa, a to wszystko za sprawą pani Irminy. Pani Irmina była dumną posiadaczką czterech bardzo drogich obrazów, które zostały skradzione, a  policja o ich kradzież oskarżyła wnuka Pani Irminy - Wojtka, czemu wiary pani Irmina nie dała, i  poprosiła Jacka o pomoc. Jacek pomógł pani Irminie, powiązał fakty, i odnalazł obrazy. Pani Irmina z wdzięczności opowiedziała wszystkim jakim Jacek jest świetnym detektywem, i podesłała mu następnego klienta - gdzie Jacek rozwikłał zagadkę afery willowej, oraz pomógł udowodnić kradzież teatralnej sztuki - klientowi któremu poleciła Jacka "narzeczona" Marzena. Tak nasz bohater zaczął być prywatnym detektywem.

Pomimo że nie jestem fanką opowiadań, to te trzy krótkie opowiadania o przygodach pana Jacka Przypadka bardzo mi się podobały. Autor nie tylko raczy nas lekkimi i zabawnymi historiami, ale także przedstawia nam bardzo interesujących bohaterów, którzy maja swoje powiedzonka, czy zachowania, dodają uroku całej książce - jak chociażby przeurocza pani Irmina :) Oczywiście jeżeli ktoś nastawia się na taki typowy kryminał, może się zawieść, nie mamy tutaj krwawych trupów, szybkiej akcji, mamy za to kradzieże i przekręty, a to wszystko przedstawione w bardzo lekki i zabawny sposób.
Na okładce książki przeczytałam że to pierwsza z czternastu książek o przygodach pana Przypadka, z przyjemnością sięgnę po następne książki - tak to idealna lektura dla mnie, mam nadzieję że i pozostałe części mnie wciągną.

Moja ocena: 4,5/6


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:

13 komentarzy:

 1. niestety ub stety, ale tą pozycję raczej sobie podaruje :(

  OdpowiedzUsuń
 2. nie spotkałam się jeszcze z twórczością tego pana, fakt że to opowiadania nie skłania mnie do tego

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam. Całkiem przyjemna lektura :) Ciekawe, jakie jeszcze przygody przeżyje główny bohater :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O tej książce czytałam już wielokrotnie. Opinie dość pozytywne, zachęcające. Gdy natknę się na tą książkę w bibliotece - skuszę się.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również mam wielką ochotę poznać twórczość tego autora. Dobrze, że książka przypadła Ci do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeraża mnie fakt, że powyższa książka jest pierwszą z czternastu książek o przygodach pana Przypadka. Nie lubię takich długich serii, gdyż nie zawsze potem pamiętam o kolejnym tomie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeżeli sama wpadnie mi w łapki, to czemu nie?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam książkę i przyznam, podobała mi się. Mnie akurat nie przeraża długość cyklu o przygodach pana Przypadka, bo jak sam autor zapowiada, będzie dalej wesoło. Cykl "Kot, który..." Lian Jackson Braun ma grubi ponad dwadzieścia części i zagorzałych fanów :-)
  ------
  Zapraszam do siebie na wzięcie udziału w wyzwaniu, bo masz już recenzję polskiego kryminału. :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. i znów Pan Przypadek... często o nim ostatnio czytam w sieci... muszę pisać, że mam ochotę na tę książkę? :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaciekawiłaś mnie :) jak wpadnie mi w ręce to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam, ciekaw opiwiadanka:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo mi się podobały te opowiadania, ale najbardziej chyba pierwsze :) Naprawdę miła rozrywka, taka z przymrużeniem oka. Z tego co się orientuję, to w drugim tomie ma się pojawić jakiś trup :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuje za przyłączenie się do wyzwania :-) Link oczywiście odnotowałam. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...