środa, 5 września 2012

Jan Grabowski - "Czarna owieczka"

TYTUŁ: Czarna owieczka
AUTOR: J. Grabowski
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
STRON: 32
DATA WYDANIA: 1996  

Jan Grabowski (1882 - 1950), pedagog i pisarz, autor podręczników geometrii i przewodników po Warmii i Mazurach. Po skończonych studiach pracował w warszawskich szkołach jako nauczyciel matematyki przez cztery lata, przez dwa lata studiował w Monachium historię sztuki, a po powrocie do Polski uczył w gimnazjum w Warszawie. W niepodległej Polsce pracował w Ministerstwie Oświaty gdzie zajmowała różne stanowiska. Zajmował się  ratowaniem zniszczonych podczas wojny zabytków i dzieł sztuki. 
Największą popularność przyniosły mu książki dla dzieci i młodzieży, pełne ciepła i humoru opowieści o zwierzętach min: Puc, Bursztyn i goście.

Nasza tytułowa czarna owieczka to Metka, tak - Metka, nazwały ją tak dziewczynki Popiołki, bliźniaczki, córki listonosza. Metka została osierocona przez swoją mamę Perełkę. Dziewczynki nie wiedziały jak pomóc małej owieczce, nie jadła, mizerniała ... poszły po radę do sąsiada, który to namówił je żeby przyniosły Metkę na wychowanie do jego psa - suczki Wiernej, która miał małego synka Misia. Tak oto Metka została przybraną córką Wiernej, która została wychowana na  ... psa. Tak, tak ... mała Metka spsiała, biegała za kaczkami, podskakiwała do motyli, obeczywała każdego kto wszedł na podwórko, służyła ... tak zachowywała się jak mały psiak :) Ale czy dziewczynkom to się spodoba? Czy zaakceptują taką Metkę?

Bardzo zabawna i śmieszna historia z ładnymi obrazkami. Czytałyśmy bajkę razem z córką, którą bardzo śmieszyła mała owieczka jako piesek. Książeczka na końcu ma też przesłanie, aby pozwolić każdemu być sobą i takim go akceptować, myślę że to ważne aby dzieciom uzmysławiać od małego akceptowanie innych takimi jakimi są. Nie tylko my rodzice którzy im o tym mówimy, ale też bajki spełniają w tej edukacji ważne zadanie.

 Książkę przeczytałam w ramach akcji "Niezapomniane lektury z naszego dzieciństwa"

12 komentarzy:

 1. aż mi się robi cieplej na serduchu jak pomyślę o tej książce :) fakt - jest niezapomnianą książką z dzieciństwa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oto moje świadectwo z Heart Warming zadłużony klient (Anita ze Stanów Zjednoczonych) Sir musiałem odpisać do ciebie, choć jestem w pracy teraz poinformować, że zaklęcie z powodzeniem pracował, a on wrócił do mnie tak jak pan powiedział, że sir. Piękna czerwona róża została właśnie przywieziona do mojego miejsca pracy od człowieka, z którą się z tobą skontaktowałem 20 marca. Sir jestem tak szczęśliwy, aby powiedzieć to całemu światu teraz, że wrócił do mnie przez potężne zaklęcia wczoraj około 6:00pm. Wszystko wyszło tak, jak pan to powiedział. Nie ma już wątpliwości. Trudno mi w to uwierzyć. To naprawdę zaskakujące! Dziękuję bardzo dr ADELEKE za tkanie magiczne moce na mnie, i zjednoczenie mnie i mojego ex wraz z najwyższej mocy. kontakt w celu uzyskania pomocy za pośrednictwem WhatsApp +27740386124 lub e-mail: aoba5019@gmail.com

   Usuń
 2. Owieczka przejmująca zachowania pieska? Brzmi rewelacyjnie! Chętnie zobaczyłabym taką bajkę :). A póki co wezmę tę książeczkę pod uwagę, jeżeli chodzi o prezenty dla najmniejszych członków rodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam z synem kilka miesięcy temu. Fajna książka:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam, nie czytałam, a chyba szkoda. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeju, pamiętam tę książkę i tę okładkę! To była jedna z ulubionych lektur mojego dzieciństwa - powinna być jeszcze gdzieś na strychu, pobazgrana kredkami (o zgrozo!) :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. nie czytałam tej książki w czasach szkolnych, a teraz już wyrosłam z takich historii :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tę książkę i ma ona honorowe miejsce na mojej półce. ;) Metka była najukochańszą owieczką pod słońcem. ;))

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie słyszałam o tej książeczce... trochę teraz mi smutno, że mi mama jej nie czytała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A u nas w szkole ta książka jest lekturą :) Pamiętam, że moja siostra czytała niedawno :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam ją w pierwszej lub drugiej klasie podstawówki. Pamiętam, że bardzo mi się podobała. ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...