środa, 13 stycznia 2016

Robert James Waller - "Co się wydarzyło w Madison County"

źródło
TYTUŁ: Co się wydarzyło w Madison County
AUTOR: R. J. Waller
WYDAWNICTWO: Albatros
DATA WYDANIA: 2003
STRON: 160

On - Robert Kincaid, jego skronie przyprószyła już siwizna, fotograf - wolny strzelec, najczęściej dla "National Geographic", nie lubi przywiązywać się do miejsc, jego domem jest droga i ciągłe podróże, jest jak wiatr - ciągle w ruchu. Ma w sobie siłę zwierzęcą, mimo lat jest ciągle wysportowany i ma silną sylwetkę, ma starego pikapa którego nazywa Harrym oraz stary wysłużony sprzęt fotograficzny i gitarę - to jego cały dobytek.

Ona - Francesca Johnson, włoszka, zamieszkała w Ameryce po wyjściu za mąż, ma dwójkę dzieci, mieszka na farmie. Za młodu miała głowę pełną szalonych marzeń, po wyjściu za mąż i zamieszkaniu na farmie, schowała swoja marzenia i pragnienie głęboko w głowie i sercu, postawiła na stabilizację. Ale jej serce ciągle chce się wyrwać, a ona chce marzyc i zakosztować czegoś innego, trochę romantyzmu, ale nie tu i nie teraz, nie z mężem na farmie - przyzwyczaiła się do swojego życia, zaakceptowała je takim jakim jest.

Madison County, to tu wybrał się Robert by zrobić zdjęcia krytym mostom - zlecenie dla NG, spokojna mieścina w Iowa, czas płynie tu inaczej. To tu on spotka ją, chciał tylko zapytać o drogę, zapytał i przepadł, tak jak ona, zeszła z werandy do podjeżdżającego samochodu - rozkoszowała się wolnym bo mąż i dzieci wyjechali na targi, gdy on wysiadł, ona wiedziała, że coś się wydarzy. Wspólna kolacja pachnąca spokojem, ciche rozmowy, spojrzenia, oboje wiedzieli, ale nie spieszyli się, i nagle to wybuchło - namiętność, miłość, nocne rozmowy, poranne spacery po rosie, nieprzespane noce, czas się zatrzymał, z dwóch osób powstała jedna idealna, wypełniająca się swoją doskonałością i miłością.  Romans dwojga ludzi tak odmiennych a jednak są dla siebie stworzeni. Mają dla siebie tylko tydzień, a co potem? Czy Francesca wyjedzie z Robertem? Czy będą wieść wspólne życie? Czy jednak ich drogi się rozejdą? A co z miłością? taką co zdarza się raz na milion, gdzie oboje nie mogą bez siebie oddychać, gdzie czas bez drugiej połówki jest stracony. Czy jednak Francesca zostanie z mężem i dziećmi? Co stanie się z ich miłością?

Cienka, zaledwie 160 stron, ale tak mocnych, tak żarliwych i namiętnych stron już dawno nie czytałam i zaznaczam że nie chodzi tu o miłość fizyczną. Tylko o tę kiedy patrzymy na drugą osobę, a po plecach przebiega nam dreszcz, o tę kiedy czujesz kiedy na Ciebie patrzy, kiedy popijanie wina jest jak muzyka bo jesteście we dwoje, lekkie muśnięcie, wiatr we włosach, pot na koszuli, kurz, sposób parzenia kawy, krojenia warzyw, picia - to wszystko co kochamy w drugiej osobie. 
Ale wróćmy do książki, dwoje ludzi, mają już swoje lata, przypadkowe spotkanie odmienia ich życie, romans w który się uwikłali nie musi się skończyć, ale oni wiedzą że muszą postąpić inaczej. Książka napisana językiem poetyckim, spokojnie poznajemy historię ich miłości, romansu i decyzji przez nich podjętych, ich myśli i pragnień. 
Całość można przeczytać w jeden wieczór, ale ja czytałam przez dwa, delektując się słowami i historią którą mi przedstawiły, piękną i wzruszającą. Czy to fikcja? a może jednak gdzieś taka historia się zdarzyła - jak myślicie?
Czy ją wam polecam - tak, to książka którą powinien przeczytać każdy. Ja zbierałam się do niej długo i w końcu przyszedł na nią czas, myślę że musiała przeczekać swoje, by przeczytanie jej sprawiło mi tak ogromną radość a historia mnie wzruszyła.

Kadr z filmu "Co się wydarzyło
w Madison County" 1995 (źródło)


W 1995 roku powieść została zekranizowana przez Clinta Eastwooda, gdzie główne role zagrali Meryl Streep i Clint Eastwood.
Powiem Wam że nie oglądałam filmu, ale miałam na niego zawsze ochotę i mówiłam że kiedyś oglądnę. Teraz po lekturze książki chyba jednak się nie skuszę na film, boję się że całe wyobrażenie dwojga ludzi i ich miłości, które po przeczytaniu książki w mojej głowie się wyklarowały, ich twarze, miejsca, dotyk, po oglądnięciu filmu może prysnąć jak bańka. Może film nie spełni moich oczekiwań i się zawiodę, a książka już nie będzie wtedy taka magiczna.
A może jednak warto? Oglądaliście film? Czytaliście książkę? Oglądać czy nie? Może doradzicie :)


Moja ocena: 5,5/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:9 komentarzy:

 1. Pewnie się tego nie dowiemy, czy opowiedziana historia jest na faktach, czy zmyślona. Ani nie czytałam, ani nie oglądałam. Ja lubię obejrzeć film, żeby sobie porównać, choć czasem lepiej odpuścić, bo wiadomo, że ekranizacja może ukazać tę historię zupełnie inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od lat gdzieś mi ta książka przemyka przed oczami, a ja jej ciągle jeszcze nie poznałam. Po takiej recenzji już się nie będę bronić. Jeżeli chemia między bohaterami pokazana jest tak jak opisujesz, to koniecznie zanurzę się w tej historii - w miłości i dramacie, jak sądzę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam ekranizację tej powieści, ale to było już bardzo dawno temu i niewiele pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie się film bardzo podobał. A książkę też kiedyś muszę nadrobić. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak pięknie napisałaś o tej książce, że mam teraz na nią wielką ochotę. I jestem pewna, że taka miłość zdarza się nie tylko w książkach. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno temu oglądałam film, ale książki jeszcze nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tę książkę. Czytałam ją kilka late temu, ale tego żaru miłości i namiętności nie zapomnę.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...