środa, 27 stycznia 2016

Magdalena Witkiewicz - "Po prostu bądź"

źródło
TYTUŁ: Po prostu bądź
AUTOR: M. Witkiewicz
WYDAWNICTWO: FILIA
DATA WYDANIA: 2015
STRON: 352

Miłość przychodzi na człowieka i już jest, i nie można się od niej uwolnić, a nawet nie powinno. Spojrzenia, dotyk, pocałunki, spotkania, rozmowy, wspólne wyjścia, leżenie pod kocem, oglądanie telewizji to wszystko składa się na miłość, chęć z nim przebywania, taka miłość po grób.

I taka miłość po grób miała być dla Pauliny i Adraina. Ona przyjechała na studia architektoniczne do gdańska z małej wsi, od małego rodzice mieli plan na jej życie, po szkole zamążpójście i przejęcie gospodarstwa rolnego, ona sama nie widział w tym nic złego, kochała wieś i ten swój świat. Nigdy nikt nie pytał jej o zdanie, o jej marzenia, dopiero w szkole jej nauczycielka zaczęła wydobywać z niej jej własne ja, a ona zaczynała myśleć i dostrzegać świat wokoło. Jej rodzice nie zgodzili się na studia, ale postawiła na swoim , wyjechała do Gdańska na studia, była sama, bez rodziny, nie miała po co wracać do domu, ale miała cel - skończyć studia. Dążyła do celu, jednak pewnego dnia na jej drodze stanął on - Adrian, jej wykładowca rysunku. Na początku nic, ale potem te oczy, dotyk i szalik który pachniał nim, tak Paulina wiedział że się zakochała. Zamieszkali wspólnie, planowali kupno mieszkania, jednak ich plany zostały przyśpieszone, na świecie miał się pojawić mały Junior lub Juniorka :) wzięli cichy, skromny ślub, bez rodziców Pauliny, kredyt na mieszkanie, byli szczęśliwi, kochali się i tak miało być zawsze do końca życia. Los z nich zakpił, a ich miłość zakończyła się brutalnym zderzeniem z ciężarówką, Adrian zginął na miejscu, nie zobaczył swojego dziecka. Paulina zapadła się w otchłani rozpaczy, odrętwienia i czekania, nie dopuszczała do siebie myśli o śmierci męża. Codzienność ją przerastała, oczekiwanie dziecka, zakupy, raty i opłaty za mieszkanie - jednak przy niej murem stał najbliższy przyjaciel Adriana - Łukasz, który pewnego dnia dał Paulinie propozycję nie do odrzucenia, układ na który ona się zgodziła - wyszła za mąż za Łukasza.

Czy Paulina otrząśnie się po śmierci męża? Czy będzie miała po co żyć? Czy układ z Łukaszem okaże się dobrym pomysłem? Czy Łukasz miał inne zamiary wobec Pauliny niż tylko przyjaźń? Czy Paulina będzie umiała pokochać innego?

Strasznie się spłakałam, czułam rozpacz Pauliny i czerń która ją otaczała, jej łzy i tęsknotę oraz żal, że wszystko tak się skończyło. Autorka już drugi raz doprowadziła mnie do łez, choć czytałam zaledwie cztery jej książki, targa moimi emocjami, ma do tego dar, a ja chce jeszcze więcej. Wspaniałą książka o miłości i przyjaźni, planach na życie, szukaniu swojej drogi i realizowaniu marzeń, a wszystko napisane językiem lekkim ale jakże realistycznym, który otacza nas opisywaną historią tak że czujemy miłość dwojga ludzi i rozpacz po stracie. Wspaniała książka, historia taka prawdziwa, przeczytajcie - warto, ja nie mogłam się od niej oderwać i jeszcze moja rada, koniecznie przygotujcie chusteczki.

Moja ocena: 5,5/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


12 komentarzy:

 1. O, pora najwyższa żeby sobie oczy trochę przemoczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Głupio to pewnie zabrzmi, ale... zazdroszczę tych łez. Niezbyt często trafiam na książki, które mnie aż tak poruszą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też ryczałam... często płaczę czytając książki autorki. Tylko dużo mniej zdradziłam w mojej recenzji :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Już nawet zakupiłam i wiedzę, że będę zadowolona

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam, ale przyjaciółka jest już po i pamiętam, że dobre kilka godzin nie mogła się ogarnąć po lekturze tej powieści. Ja na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jeszcze nie czytałam, ale siostra czytała wszystkie i uważa, że to jedna z lepszych, zaraz po ,,Pierwszej na liście".

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię tę powieść. Moim zdaniem jest rewelacyjna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Och, cieszę się, że książka czeka na mojej półce - postaram się sięgnąć po nią jak najszybciej. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejny argument, żeby sięgnąć po "Po prostu bądź" skoro wywołuje takie emocje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna i wspaniała powieść. Wszędzie ją polecam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Też się upłakałam nad tą książką strasznie. I dla mnie jest to najlepsza powieść autorki:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie też poruszyła ta książka. Jak nie lubię tego typu historii, tak ta mnie bardzo wzruszyła.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...