niedziela, 9 sierpnia 2015

Steve Berry - "Mit Lincolna"

źródło
TYTUŁ: Mit Lincolna
AUTOR: S. Berry
WYDAWNICTWO: Sonia Draga
DATA WYDANIA: 2015
STRON: 448


"Mit Lincolna" to dziewiąta książka z serii o Cottonie Malone, byłym agencie Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, który teraz na emeryturze jest antykwariuszem w Kopenhadze. Cotton jest również bliskim przyjacielem swojej byłej szefowej Stephanie Nelle i nie odmawia jej drobnych przysług. 
Tym razem ma "tylko" odebrać ze Szwecji ich kontakt, który znalazł się w niebezpieczeństwie, a agent nie dotrze na czas. Drobna przysługa, tak wygląda, lecz w rzeczywistości Cotton wpadł w sam środek niebezpiecznej gry między rządem Stanów Zjednoczonych a grupą fanatyków - Mormonów, którzy chcą urzeczywistnić wizje proroków i utworzyć własny kraj. Chcą by stan Utha odłączył się od Stanów Zjednoczonych i pod nową nazwą zaczął sam funkcjonować, ale czy jest to możliwe? Przecież Konstytucja wyraźnie mówi o nierozerwalności Unii - a może jednak mają na to szansę. Gra toczy się o wysoką stawkę, o dokument podpisany razem z Konstytucją, utajniony i przekazywany prezydentom. Jednak po drodze w zawierusze wojny secesyjnej A. Lincoln ten dokument chowa, nie chce by Unia upadła, chce by była całością, a ówcześni Mormoni w tym mu pomogli. Czy miał do tego prawo? Kto pierwszy znajdzie dokument? Czy Stany Zjednoczone są zagrożone? Ten dokument może zmienić losy nie tylko Stanów, ale czy istnieje?

Kolejna powieść i kolejna przygoda z historią. Tym razem wyruszamy z Danii, poprzez Salzburg, do Stanów Zjednoczonych, a tam oprócz Waszyngtonu przemierzamy stan Utha, jego górzyste tereny, parki i największe miasto Salt Lake City. Poznajemy kawałek historii USA, a dokładniej okres wojny secesyjnej która trwała w latach 1861 - 1865, pochłonęła ponad 600 tysięcy ludzkich istnień (jak do niej doszło i o co walczyły strony). Autor przedstawia nam również wyznawców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich czyli Mormonów - ich historię i wiarę. Dowiadujemy się ciekawych faktów, które autor bardzo zręcznie połączył z fikcją tworząc świetną książkę przygodowo-historyczną.

Akcja od początku wciąga, tempo nie spada, a przewracane kartki pozwalają nam na przeżywanie przygody z historią. Język prosty, czyta się szybki i mimo licznych opisów miejsc, czy historycznych wydarzeń świetnie wkomponowują się w całość i są również napisane prostym i lekkim językiem. Trzeba mieć talent aby tak wpleść historię w powieść, by czytelnik miał ochotę na zapoznanie się i dogłębniejsze poznanie prawdziwych wydarzeń i postaci historycznych, a zapewniam Was że S. Bery'emu wychodzi to świetnie. Przygoda, historia, adrenalina, Lincoln, wojna, Mormoni, złoto, i jeden dokument który może wiele zmienić, walka o przetrwanie, to chyba wystarczy by zachęcić Was do tej książki, ja polecam, tą jak i inne z serii o Cottonie Malone. 

Moja ocena: 4,5/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


6 komentarzy:

 1. Tak, taki zabieg łączenia historii z fabułą nie jest łatwy. Zapamiętam sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już wcześniej zainteresowałaś mnie tą serią. Muszę się w końcu z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna fabuła, ale jakoś na razie nie jestem przekonana :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki historyczne kompletnie do mnie nie przemawiają. Nie mój typ.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...