sobota, 29 sierpnia 2015

Ałbena Grabowska - "Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli"

źródło
TYTUŁ: Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli
AUTOR: A. Grabowska
WYDAWNICTWO: Zwierciadło
DATA WYDANIA: 2015
STRON: 328

26.06.1971 roku, w rodzinie Winnych na świat przychodzą kolejne bliźniaczki - Ula i Julia, córki Basi. Ula przebojowa i otwarta, Julia spokojna i wycofana. W tym samym czasie w szpitalu na świat przychodzi Jeremi, w rodzinie biednej, ich drogi już wtedy się spotkały, a pewnego dnia coś ich połączyło. Młodzi, przebojowi, świat leżał u ich stup, miłości i rozstania, łzy i wyzwania. Losy rodziny Winnych na tle zmian historycznych Polski i świata, rozstania i powroty, radości i łzy, miłość, nienawiść i zazdrość.

Powtórne spotkanie z rodziną Winnych było rewelacyjne. Bardzo czekałam na tę część i się nie zawiodłam, już od pierwszych kartek wciągnęłam się w fabułę, w rodzinne relacje i różne wydarzenia historyczne na przestrzeni których pokazane są losy Winnych. Od początku lat siedemdziesiątych do współczesności: kryzys, stanie w kolejkach, strajki, opozycjoniści, stan wojenny, śmierć ks. J. Popiełuszki, cinkciarze, walka o wolność, paczki z zagranicy, Pewex, mafia, obalenie komunizmu, L. Wałęsa, pierwsze wolne wybory.  A w tym wszystkim oni - Winni, cała rodzina, młodzi i starzy. Choć już prawie wszyscy nie noszą nazwiska Winni to nie mówią o sobie inaczej jak tylko Winni. mocno pokazane relacje rodzinne - babcie, dziadkowie, ciotki, wujkowie, kuzynostwo, siostry, bracia - wszyscy ze sobą mocno złączeni, niosący sobie nawzajem pomoc.

Trzecia część sagi o rodzinie Winnych wciągnęła mnie od pierwszych kartek do ostatniej, wzruszająca, przywołująca moje własne wspomnienia, bo to czasy które pamiętam (np: stanie w kolejce po mięso - to było koszmarne). Poczułam otulenie ciepłem rodziny, zawsze gotowi stanąć przy sobie, pomóc, przygarnąć, stawić czoła przeciwnościom. Język prosty, czyta się szybko, zakończenie - rewelacyjne, piękne, łezka zakręciła mi się w oku, wzruszyłam się, idealne dla całej sagi. Saga wielowątkowa, ale każdy wątek jest ze sobą powiązany, idealnie się dopasowują, nie mamy trudności z połapaniem się w całej fabule. Bardzo żałuję że to już koniec, chętnie zostałby dłużej z rodziną Winnych. Gorąco polecam całą sagę, będzie to spotkanie z niezwykłą rodziną.

Musze jeszcze dodać że poprzednie dwie części czytałam jakiś czas temu, i gdy zaczęłam czytać  tą nie mogłam się połapać kto jest kim, czyim dzieckiem, czy też wnukiem, po prostu zapomniałam wszystkich koligacji rodzinnych, ale tu autorka przychodzi nam z pomocą - na końcu książki umieściła drzewo genealogiczne rodziny Winnych, dzięki czemu było mi łatwiej poznać rodzinę Winnych i ich wszelkie koligacje.

Moja ocena: 5,5/6

Saga: Stulecie Winnych: 

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


13 komentarzy:

 1. Mam całą trylogię, tylko ciągle brak mi na nią czasu. Jestem pewna, że mi się spodoba:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością sięgnę po tę wzruszającą i ciepłą historię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Siostra czytała całą trylogię i również była bardzo zadowolona z lektury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie mam ochoty na powieść napisaną prostym językiem. Podziękuję za cały cykl.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chodzi za mną ta trylogia i tupie, ale chciałabym przeczytać trzy tomy jeden po drugim i na razie nie mam jak ich wcisnąć w kolejkę. :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Płakać mi się chce, że to już koniec przygody z losami Winnych. Wspaniała saga!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień dobry! Słyszałam o całej sadze wiele dobrego i mam ją w czytelniczych planach. Będę zaglądać do Biblioteki Melanii - dziś jestem tu po raz pierwszy i widzę, że mamy podobne czytelnicze gusta. Pozdrowienia od:
  http://lezeiczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę przeczytać wszystkie części. Miłego tygodnia:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba nie jest to książka dla mnie... Ale może kiedyś przyjdzie mi na tę serię ochota?

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...