czwartek, 29 stycznia 2015

Marta Obuch - "Szajba na peronie 5"

źródło
TYTUŁ: Szajba na peronie 5.
AUTOR: M. Obuch
WYDAWNICTWO: Replika
DATA WYDANIA: 2014
STRON: 268


Do tej pory miałam przyjemność przeczytać dwie książki autorki: "Łopatą do serca" i "Miłość, szkielet i spaghetti", obie bardzo mi się podobały, a styl i poczucie humoru pani Marty bardzo przypadły do gustu. Tym razem w moje ręce trafiła "Szajba na peronie 5" mam nadzieję że i z tą książką spędzę miły i wesoły wieczór :)

Zosia doktor literatury, rozwódka, matka syna - studenta, uważa że jest za gruba, że w jej życiu nie dzieje się nic ciekawego. Na uczelni pokój zajmuje razem ze swoim asystentem - Mirkiem Mędrzyckim, w którym cicho się podkochuje, ale nie chce okazywać swoich uczuć, w końcu jest od niego starsza o dziesięć lat, traktuje go oschle. Tego wieczoru mają pożegnanie profesora na uczelni, a potem bal w stylu retro - stroje obowiązkowe. Zosia na bal przybywa ze swoją siostrą Danką, która jest tu także z racji swojego zawodu, pracuje w muzeum i będzie zbierać materiały na wystawę o Wielkich Katowicach. Tegoż też wieczoru profesor oddaje  Zosi kuferek z dokumentami, które dała mu do przeczytania, on jest nimi zafascynowany, mówi że ma tam prawdziwy skarb. Może porozmawiali  by i dłużej, ale na balu zjawił się oszałamiający mężczyzna, Zosia poznała w nim Mirka i ... zemdlała. Profesor dał im butelkę wina z 1929 roku i poszli w trójkę na kolację, a potem postanowili wypić podarowaną butelkę wina na wyremontowanym starym peronie 5. Tam też wyznali czego by najbardziej chcieli, uciekając przed ochroną kolei złapali razem za butelkę i ... przenieśli się w czasie z roku 2014 do roku 1929.
A tam, nic nie jest takie samo, Zosia jest Czarną Zośką - złodziejką, Danka - Cycatka, łazi po gzymsach, a Mirek jest szefem konkurencyjnej bandy złodziei. I co mają robić? Jak wrócić? Do tego jeszcze przodek dziewczyn - dawny burmistrz Katowic i złodziej - chyba nie wszystko oddał, dziewczyny muszą poznać prawdę o przodku i być może odebrać co ich. Czy uda się im wrócić do współczesności? A może pozostaną w 1929 roku i tam się zadomowią? Co z przodkiem dziewczyn? Co ze złotem.

Kolejna szalona książka autorki - język prosty i lekki, dużo dialogów, trochę historii Katowic, a wszystko to okraszone dawką humoru :) choć muszę przyznać że ogólnie brakło książce tego pazura co poprzednim, tym niemniej czyta się bardzo fajnie :) Co do samego zakończenia - no cóż spodziewałam się czegoś innego, bardziej dynamicznego no i że pewne kwestie będą rozwiązane, że doczekam się odpowiedzi na niektóre pytania, ale mam wrażenie że autorka tak jakby zostawiła sobie furtkę do napisania dalszych losów bohaterów, być może to tylko moje wrażenie, ale ja chciałabym się dowiedzieć - co będzie dalej się działo? Jeżeli macie ochotę na szalone przenosiny w czasie, jest to lektura dla Was :) Polecam dla relaksu i rozluźnienia :)

Moje ocena: 4/6


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:13 komentarzy:

 1. Nie jesten fanką polskiej literatury, ale może skusze się na powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam, całkiem w porządku książka, ale bez wielkich zachwytów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam jak będę mieć chęć na relaksującą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Poprzednia powieść autorki bardzo mi się podobała, dlatego i powyższej pozycji dam szanse poznania jeśli trafi w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Łopaty" "Szajba" według mnie nie przebiła, ale czytało się przyjemnie. I moim zdaniem też aż się prosi o drugą część;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię poczucie humoru autorki i chętnie czytam jej powieści. Ta jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę w końcu poznać prozę tej autorki. Koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Katowice mam za płotem, książki z humorem uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na smętny wieczór będzie jak znalazł :) Zapisuję tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak wiesz też mi się podobała :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy tylko ja nie jestem w posiadaniu tej książki? :(( ajj ajj też chcę mieć noo ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. Kupiłam "Miłość, szkielet i spaghetti". Czeka na lepsze czasy ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...