poniedziałek, 30 grudnia 2013

Joanna M. Chmielewska - "Poduszka w różowe słonie"

źródło
TYTUŁ: Poduszka w różowe słonie
AUTOR: J. M. Chmielewska
WYDAWNICTWO: MG
DATA WYDANIA: 2011
STRON: 280


Książkę zakupiłam na Allegro jakiś 1,5 roku temu za oszałamiającą kwotę 2 zł, najśmieszniejsze jest to że myślałam że to TA Joanna Chmielewska zupełnie pominęłam M. , dopiero jak książka dotarła do mnie zauważyłam pomyłkę :) Ale to nic tytuł brzmi ciekawie i ogólnie odniosłam wrażenie że to będzie lekka lektura, dopiero gdy poczytałam na jej temat trochę opinii dowiedziałam się że to zupełnie mylne wrażenie, dopiero teraz podjęłam wyzwanie jej przeczytania.

Hanka i Ewa to od pierwszej klasy szkoły podstawowej dwie najlepsze przyjaciółki. Niestety  Ewa wyprowadziła się z rodzicami zaraz po skończeniu szkoły podstawowej do miasta odległego o pięćset kilometrów, jednak dziewczyny obiecały sobie przyjaźń na całe życie, na dobre i na złe. Pewnego dnia Hanka dostaje od Ewy wiadomość żeby przyjechała, Ewę porzucił chłopak, jest w ciąży a jej rodzice w drodze do niej giną w wypadku samochodowym. Hanka pomaga Ewie pozbierać się i wyjeżdża do Anglii na zarobek, po powrocie znów Ewa ją wzywa, szara koperta której Ewa nie miała odwagi otworzyć oznaczała dla niej najgorsze - rak z przerzutami. Ewa umiera a Hanka zajmuje się małą pięcioletnią córeczką Ewy, obiecała jej to.

I tak w poukładanym życiu Hanki znalazła się mała Ania z misiem Florianem - który śpi na poduszce w różowe słonie (różowe słonie odganiają złe sny). Hanka musiał zmierzyć się ze smutkiem, tęsknotą i żalem małej dziewczynki oraz tyranią Floriana. Musiał zmierzyć się z własnym życiem. Sama bała się okazać małej uczucia, przytulić ją, jej wspomnienia wdzierały się w jej pamięć i wywoływały w niej mdłości. Hanka bała się dotyku, małe muśnięcie dłoni przez mężczyznę a jej ciałem wstrząsały dreszcze. Zwana w pracy Modliszką - czy taka jest Hanka? Jaką skrywa tajemnicę? Czy pojawiający się na horyzoncie jej życia - Łukasz, pomoże jej i wyzwoli ją z jej wspomnień? Czy Hance uda się zastąpić mamę Ani?

Czytałam i płakałam, była to dla mnie bardzo emocjonująca lektura. Autorka poruszyła trudne tematy i pokazała jak Hanka próbuje sobie z nimi poradzić, jak małe dziecko może odczuwać śmierć mamy, jak różne wydarzenia z naszego życia mogą mieć wpływ na nas i na nasze otoczenie. Wielkim plusem książki jest to że autorka prostym językiem przedstawia nam tę historię, wczuwamy się w położenie bohaterów i razem z nimi przeżywamy wszystkie wydarzenia.  Jeżeli znajdziecie czas dla tej książki zapewniam nie będzie on stracony, gorąco polecam Wam tę książkę.

Moja ocena: 5/6


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:

9 komentarzy:

 1. No popatrz jaka wzruszająca. Zdziwiła mnie ta lektura u Ciebie, ale chyba wszystkim mylą się te dwie autorki:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Również przeżywałam tę książkę, autorka wspaniale opisała przeżycia bohaterów, tęsknotę, samotność. Nie można się było nie wczuć.

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę, nie wiedziałam, że ta książka może wzbudzać aż takie emocje. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nęci mnie poznać tę książkę i chyba wreszcie się na nią zdecyduje skoro tak zachęcasz ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już o niej wiele dobrego. Przy następnej wizycie w bibliotece rozejrzę się za nią:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobrze wspominam tę książkę i szczerze polecam Ci "Sukienkę z mgieł" oraz "Karminowy szal"! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że ostatnio króluje u Ciebie Chmielewska. Rzadko sięgam po książki o takiej tematyce, ale mam ochotę się trochę wzruszyć, więc zaryzykuję i przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam, ale chciałabym poznać, skoro wywołała u Ciebie tyle emocji!

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...