sobota, 21 grudnia 2013

Daria Doncowa - "Poker z rekinem"

źródło
TYTUŁ: Poker z rekinem
AUTOR: D. Doncowa
WYDAWNICTWO: VIDEOGRAF II
DATA WYDANIA: 2009
STRON: 304


To moje pierwsze spotkanie z autorką, ale powiem Wam że jestem bardzo ciekawa jej książek. Dlaczego? Naczytałam się dużo pozytywnych opinii na temat książek pisarki. W moje ręce trafił drugi tom cyklu powieści kryminalnych o detektyw - amator Eulampi, mam nadzieje że to nie będzie miało znaczenia i lektura okaże się trafioną :)

Eulampia Romanowa zwana przez domowników: Lampą, Lampecją, Lampikiem, w "poprzednim życiu" bogata paniusia, zawód wyuczony - harfistka, teraz prowadzi dom Kati (która ma liczną rodzinę - wliczając w to również domowych pupili), detektyw-amator. 
Pewnego razu Eilampie nad ranem zbudził telefon z prośbą o pomoc, rzecz jasna była to pomyłka którą Lampia wyjaśniła dzwoniącej kobiecie, jednak ponownie to właśnie do niej dodzwoniła się nieznajoma kobieta twierdząc że ktoś ją zabił. Lampia dowiedziawszy się od tej kobiety że to blok obok, postanowiła do niej pójść i wyjaśnić sprawę, niestety na miejscu Lampia zastała umierającą kobietę, która zdążyła jej powiedzieć że ten kto ja zabił czegoś szukał - ma podróby, ale nie znalazł. O co chodziło tej kobiecie? Lampia nie miała czasu żeby się zastanawiać.
Katia znalazła pracę Lampi i to nie byle jaką, zgodnie z jej profesją - detektywa :) Oleg Jakowlewicz  - "Król nafty" potrzebował pilnie kogoś kto odkryje czy jego żona go zdradza, bo ostatnio dziwnie się zachowywała. Podawała mu środek nasenny a sama wymykała się z domu wracając nad ranem, przy czym sama wyglądała na niezbyt szczęśliwą. Po kilku dniach obserwacji Lampia nic nie miała na zdradę żony, ale Oleg wezwał ją i pokazał list od żony, opuściła go - a on chciał wiedzieć kim on jest. Lampia podjęła się zadania, nawet nie wiedziała w jakie to wciągnie ją kłopoty.
Ale jak tu oprzeć się kiedy pieniądze same pchają się Lampi w ręce, przyjmuje drugie zlecenie - ma pomóc Antonowi, synowi bogatego producenta muzycznego. Lampia ma udowodnić że nie jest mordercą, dziwnym trafem kobieta przez niego rzekomo zamordowana mieszka w bloku obok. Wszystko to dziwne jest, Lampia ma dziwne telefony. Czyżby ktoś nastawał na jej życie? Przyjmując obie sprawy Lampia nawet nie zdaje sobie sprawy jak będzie blisko niebezpieczeństwa? i jak bardzo sprawy są ze sobą powiązane.

Moje pierwsze spotkanie z autorką uważam za bardzo udane - kryminał z humorem to jest to co lubię :) Akcja szybka i wartka, brak zbędnych opisów, język prosty i lekko się czyta. Autorka wprowadza nas w świat moskiewskiego życia i pokazuje różnice jakie są między wsią a wielkomiejskim życiem. Pełna humoru, zwrotów akcji, zakończenie - może i w pewnym momencie zaczyna być przewidywalne, ale jak najbardziej świetna książka na lekki i rozluźniający wieczór. Na pewno sięgnę po inne książki autorki.

Moja ocena: 5/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:

7 komentarzy:

 1. Kryminały z humorem najbardziej lubię w wykonaniu Olgi Rudnickiej niemniej jednak chętnie poznam innych pisarzy, którzy oscylują w podobnych klimatach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jakoś chyba nie czytałam jeszcze takich kryminałów z humorem a mogłoby to być ciekawym doświadczeniem:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się super! Mam nadzieję, że znajdę ten tom w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna!:) Nic tylko czytać, jej ależ mam już zachcianki na nowy roczek:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęciłaś mnie do niej. Chętnie bym ją dorwała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja wole serię o Darii Wasiljewej. Też, rzecz jasna, rozwiązującej zagadki kryminalne, w które ona sama i jej bliscy nagminnie się wplątują:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też mi się ona bardzo podobała. Muszę poszukać kolejnych kryminałów tej autorki, bo bardzo mnie ona zaciekawiła:)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...