środa, 16 października 2013

Michael Hesemann - "Ciemne postacie w historii Kościoła. Mity, kłamstwa, legendy"

źródło
TYTUŁ: Ciemne postacie w historii Kościoła. Mity, kłamstwa, legendy.
AUTOR: M. Hesemann
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo M
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 344


Pytanie - co skłoniło mnie do sięgnięcia po tę książkę? Odpowiem - po prostu zwykła ludzka ciekawość. Zapewne i wasze wyobraźnia jak i moja została ożywiona za sprawą książek i filmów, które poruszają wątki religijne, przywołują różne legendy i mity, tworząc z nich niesamowite historie. Oczywiście jest to czysta fikcja literacka, czy też filmowa, ale ogromne zainteresowanie takimi tematami pokazuje jak może być to dochodowy interes. A my i nasza wiara? Czy jest to dla nas czysta fikcja czy zasiewa w nas ziarno niepewności?
"Jeśli nie napiszesz czegoś negatywnego o Watykanie, nigdy tego nie sprzedasz! (...) Jeżeli chcesz zarobić, David, musisz napisać jakąś historię o Watykanie, o zabójstwie i pieniądzach, to zawsze jest trafione!" [1]
Dan Brown to pisarz którego to książka "Kod Leonarda da Vinci" ostatnimi czasy wywołała największe poruszenie, czy też książka "Święty Graal, Święta Krew" której to autorzy odkrywają przed nami tajemnicę Świętego Graala strzeżoną przez Zakon Syjonu, papieżyca Joanna - kobieta która była papieżem, ostatnimi czasy również wzbudzająca zainteresowanie, inkwizycja, polowanie na czarownice, morderstwa w Watykanie, templariusze i ich skarby, krwawe wyprawy krzyżowe, Ewangelia Judasza, zwoje z Qumran ... wszystkie te zdarzenia poruszają nie tylko naszą wyobraźnię ale również licznych autorów, którzy wykorzystują liczne postacie i wydarzenia związane z Kościołem i mocno je ubarwiają, do tego twierdząc że są to same fakty historyczne poparte dokumentami a nie ich wyobraźnia,  zniekształcają fakty by ich historie były bardziej kontrowersyjne. Wiele publikacji mieni się jako literatura faktu, popularnonaukowa lub naukowa - a jak czytelnik ma rozróżnić czy autor przedstawia nam fakty czy też fikcję. W dobie wszechobecnego Internetu  mamy ułatwione zadanie, a i wiele publikacji może ułatwić nam poznanie faktów. "Ciemne postacie w historii Kościoła. Mity, kłamstwa, legendy" jest właśnie taką publikacją, w której to autor zabiera nas w podróż od początków chrześcijaństwa do pontyfikatu Jana Pawła II.

Autor w bardzo przystępny sposób przedstawia nam liczne mity, kłamstwa i legendy związane z chrześcijaństwem i Kościołem.  Podróż swoją rozpoczyna już od pierwszych chrześcijan i apostołów, pusty grób, Judasz - zdrajca i jego Ewangelia, Maria Magdalena - kim była?, zwoje z Qumaran - czy ich historia może zmienić poglądy o chrześcijaństwie, papieżyca Joanna - kim była i kiedy żyła?, wyprawy krzyżowe, templariusze, polowanie na czarownice, inkwizycja, papież Hitlera ... wszystkie te wydarzenia i postacie związane z Kościołem liczni autorzy wykorzystali do swoich publikacji tworząc wiele teorii spiskowych w których to Kościół jest instytucją   ukrywającą przed wiernymi wiele faktów, wprowadza ich w błąd. Autor przedstawia nam te mity, kłamstwa i legendy, a potem zderza je z faktami historycznymi, popartymi licznymi źródłami i naukowymi rozprawami. Poznajemy fakty, które ukazują wydarzenia i ciemne postacie w zupełnie innym świetle, poznajemy prawdę historyczną.

Mimo że to literatura popularnonaukowa, ale autor jak już wspomniałam w bardzo przystępny sposób, łatwym językiem zapoznaje nas z historią, prowadzi nas przez te wszystkie wydarzenia i zapoznaje z postaciami. Jedynym brakiem, małym minusem dla tej publikacji jest brak zdjęć, myślę że dzięki zdjęciom książka zyskała by pełniejszą formę przekazu. 
Możecie pomyśleć że to książka typowo religijna, nic podobnego, każdy w niej znajdzie coś dla siebie, skonfrontuje swoją wiedzę na dany temat z faktami. Ja gorąco polecam tę publikację, warto po nią sięgnąć.

[1] Michael Hesemann "Ciemne postacie w historii Kościoła. Mity, kłamstwa, legendy", Wydawnictwo M, 2013 str. 330

Moja ocena: 5,5/6

Za możliwość przeczytania książki dziękuję pani Dorocie z Wydawnictwa MKsiążkę przeczytałam w ramach wyzwań:
"Trójka E-Pik" (sierpień - literatura popularnonaukowa/naukowa)16 komentarzy:

 1. O papieżycy Joannie chętnie bym się czegoś dowiedziała, czytałam kiedyś powieść o niej i byłam zafascynowana. Ogólnie wydaje się, że to ciekawa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozycja z która warto się zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiałam się nad książką, ale sterty nieprzeczytanych książek kazały mi się powstrzymać przed kolejnym nabytkiem. Chyba żałuję decyzji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszy mnie, że oprócz tych spiskowych teorii, plotek i przypuszczeń autor przedstawia również fakty - nie każda publikacja tego typu je posiada, czasem ogranicza się do budzenia sensacji i już. Z chęcią sięgnę po tę książkę, lubię tego typu lektury - a nuż dowiem się czegoś nowego?
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od jakiegoś czasu zastanawiam się nad przeczytaniem, a ta recenzja mnie chyba do tego przekonała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. po książki tego typu sięgam rzadko, ale ta jest akurat o tym co mnie interesuje więc może uda mi się z nią zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ha! Wiedziałam, że ta książka mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje się być na prawdę bardzo interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tytuł działa na wyobraźnię. Bardzo jestem jej ciekawa, tym bardziej że wydało ją wydawnictwo m.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka już czeka na mojej półce. Zapowiada się interesująca lektura.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie bym przeczytała. Jestem generalnie antyklerykalna, więc takie książki to niejako pożywka dla moich przekonań. Nie mam nic do wiary - to jest kwestia indywidualna każdego człowieka, jednak mam wiele uwag co do instytucji kościelnych. Zatem poszukam, tym bardziej, że nie jest to subiektywna książka skłaniająca się ku którejś ze stron - anty czy pro - lecz raczej obiektywne przedstawienie faktów. To się ceni.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zbyt ciężki temat jak dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ooooo, bardzo ciekawa pozycja. Z chęcią bym ją przeczytała, dobra tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie przepadam za takimi klimatami, ale nie wykluczam, że może kiedyś zapałam do nich sympatią:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawi mnie ta pozycja, czytałam już jedną opinię o tej książce i ty potwierdzasz, że warto zajrzeć

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...