sobota, 19 października 2013

Agata Christie - "Noc i ciemność"

źródło
TYTUŁ: Noc i ciemność
AUTOR: A. Christie
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA WYDANIA: 1995
STRON: 216

On - Michael Rogers - Mike, młody, pochodzi z biednej rodziny, pragnący czerpać z życia same korzyści, chce się bawić, zmienia pracę jak rękawiczki - nie chce stałej pracy, dziewczyny - lubi, ale się do nich nie przywiązuje.

Ona - Fenella Guteman - Ellie, młoda, bardzo bogata (w wieku 21 lat odziedziczyła pokaźny majątek), tłamszona przez rodzinę, bez prawa szaleństwa, rozrywki, z oddaną przyjaciółką - guwernantką Gretą.

On i ona spotykają się pewnego dnia - przypadkiem. Ona stoi pod sosnami, on nadchodzi, patrzą na siebie i wiedzą coś ich ciągnie do siebie, a może to ten skrawek ziemi do sprzedania. Oboje przyjechali go zobaczyć - Cygańskie Gniazdo, przyciąga ich, choć to miejsce przeklęte. On i ona, potajemne spotkania, potajemny ślub, przecież on jest biedny, jak przyjmie go jej rodzina. Greta ułatwia im spotkania i ślub, choć Mike jej nie lubi twierdzi że owinęła sobie Ellie wokół palca. Ona w jego ramionach odnajduje spokój, wiją swoje gniazdko w Cygańskim Gnieździe. Są szczęśliwi choć jej rodzina krąży wokół nich jak sępy. Klątwa daje znać o sobie - Ellie spada z konia - umiera. Ale, ale ... czy to był na pewno wypadek? Co cała jej rodzina robiła w Anglii choć powinni być w Ameryce? Dlaczego Greta tak chętnie zajmuje się wszystkimi sprawami Ellie? Czy spotkanie Mike i Ellie było przypadkowe? Czy Mike i Greta na pewno się wcześniej nie znali?

Ponowne spotkanie z królową kryminału należy do bardzo udanych. Choć powiem że to trochę inna książka niż te które czytałam do tej pory. Gdy zaczynamy czytać i posuwamy się dalej mamy wrażenie że to zwykły romans biednego chłopaka i bogatej dziewczyny, zaborcza i nieufna jej rodzina, on pragnący jej dobra, wypadek który nieszczęśliwie ich rozdziela - takie love story, nic bardziej mylnego. Dopiero na końcu, dosłownie na kilku ostatnich kartkach poznajemy zamysł autorki, jak precyzyjnie stworzyła całą historię, jak każdy element ma znaczenie, jak trybiki w całej historii się zazębiają ... zakończenie całkowicie mnie zaskoczyło. Gorąco polecam tę książkę, warto po nią sięgnąć - bo Agata Christie znów Was zaskoczy.

Moja ocena: 5/6

Baza recenzji Syndykatu ZwB

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:

15 komentarzy:

 1. Ta autorka zazwyczaj zaskakuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przypomnę sobie kiedyś pióro Christie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę Autorkę. Jest ponadczasowa:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna mam w planach twórczość tej autorkę. Na półce leży nawet jedna jej książka, lecz się nie mogę do niej przełamać, bo to kieszonkowe wydanie z małą czcionką niemniej jednak zapewne kiedyś po nią sięgnę. Co do powyższej pozycji widzę, że jest godna uwagi, dlatego również nie omieszkam jej poszukać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za kryminałami, czytałam może tylko jeden w całym moim życiu. "Noc i ciemność" wydają się być świetną książką... nie takim typowym kryminałem. Może kiedyś się na nią skuszę, dzięki Tobie ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna Christie, woła mnie do siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coraz bardziej mnie kusi, żeby sięgnąć po jakąś jej pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią bym sięgnęła po tę książkę. Uwielbiam Christie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę, na prawdę muszę w końcu wziąć się za Autorkę, bo same super recenzje zbierają jej książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie przeczytam :) Christie zawsze mile widziana :D

  OdpowiedzUsuń
 11. O, tej Christie nie czytałam jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tego tytułu nie miałam jeszcze okazji poznać, ale nadrobię. Uwielbiam Christie. Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja ulubiona pisarka, a tego tytułu tak się składa, że nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...