niedziela, 24 lutego 2013

Marcin Ciszewski - "Mróz"

źródło
TYTUŁ: Mróz
AUTOR: M. Ciszewski
WYDAWNICTWO: WAR BOOK
STRON: 416
DATA WYDANIA: 2010

FAKTY: Nadkomisarz Jakub Tyszkiewicz. Zwykły glina z Komendy Stołecznej.. Rutynowe śledztwo...
SCENERIA: Nowa epoka lodowcowa, temperatura -60 stopni Celsjusza, kilkumetrowa warstwa śniegu, zerwane przez wiatr linie energetyczne...
AKCJA: Trzęsienie na najwyższych szczeblach władzy w państwie...
REZULTAT: Na żądanie premiera Tyszkiewicz ląduje w samym centrum kataklizmu... (źródło opisu - okładka książki)

Podczas czytania książki za oknem padał śnieg, temp: -2 ... a ja miałam wrażenie że za oknem mam co najmniej -20, i przychodziły mi do głowy pomysły na zakup różnych rzeczy niezbędnych w razie kataklizmu ... tak na mnie oddziaływała ta książka ... ale po kolei ...

Jakub Tyszkiewicz i Stanisław Krzeptowski to dwaj przyjaciele, oraz policjanci w Komendzie Stołecznej. Wraz z zespołem prowadzą dochodzenie w sprawie zabójstwa Bartosza Wicherka - meteorologa, zwykłego chłopaka, rozwodnika, poświęconego pracy ... czy to jednak jest zwykłe morderstwo? ... podczas przeszukiwania mieszkania, policjanci znajdują ukryty pendrive, na którym to mają raport Wicherka o zbliżającej się anomalii pogodowej, która może doprowadzić do śmierci tysięcy ludzi ... dlaczego nikt nie uprzedza ludzi? ... czy celowo zostaje raport utajniony? ... czy to była przyczyna zabójstwa Wicherka?  Po dokonaniu tych odkryć, zespół zostaje rozwiązany, a śledztwo przejmuje CBŚ. Dlaczego? ... Jednak nie będzie im dane przeżyć spokojnie świąt i przygotować się na mróz, zespół jest inwigilowany. Jakub Tyszkiewicz zostaje wezwany na rozmowę do premiera i dostaje misję, która ma doprowadzić do odnalezienia mordercy Wicherka, wtedy odnajdą tych stojących za zleceniem, a wszystko to powiązane jest z zamachem na szefów służb specjalnych które odbyło się w Polsce, zamachem na prezydenta, porwania ... wszystkie te wydarzenia zmierzają do przewrotu władzy w Polsce ... kto za tym stoi? ... czy zespołowi Tyszkiewicza uda się rozwiązać zagadkę? ... nie wszyscy są tymi za kogo ich uważamy ... czas goni ...

Cała akcja książki rozgrywa się w ciągu 4 dni grudnia, dni świątecznych 22-26 grudnia, w tle anomalia pogodowa - wiatr, mróz, śnieg ... rozgrywki polityczne zmierzające do przejęcia władzy w Polsce ... bohaterowie - nasi rodzimi, patrioci,  gotowi walczyć w słusznej sprawie ...

To moje pierwsze spotkanie z autorem, a już mogę powiedzieć że należało do udanych. Książka wciągnęła mnie w swoją fabułę, rozgrywki polityczne, super policjanci ... akcja dzieje się szybko, pomimo wielu wątków czytelnik się nie gubi - świetnie współgrają, a bohaterowie świetnie nakreśleni ... zakończenie - zaskoczyło mnie, książka trzymała mnie w napięciu do końca ... mogę powiedzieć że kawał dobrej lektury. Mimo że nie ciągnie mnie do powieści historycznych, ani osadzonych w czasach II wojny światowej, to chętnie sięgnę po inne książki autora, a seria www. brzmi zachęcająco.

Moja ocena: 5/6

Baza recenzji Syndykatu ZwB

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania

12 komentarzy:

 1. Z wielką ochotą zapoznałabym się z tą pozycją:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem szczerze zainteresowana tą książką. Warstwa fabularna jest bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. - 60?! W takiej temperaturze może w ogóle rozgrywać się jakaś akcja? :) Jestem strasznym zmarzluchem, samo czytanie o czymś takim przyprawia mnie o dreszcze :) Niemniej jednak historia wydaje się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zachęciło mnie to, co napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie zaciekawiła owa książka. Nie znam twórczości Marcina Ciszewskiego, ale chciałabym to zmienić. Może kiedyś mi się to uda?

  OdpowiedzUsuń
 6. Też nie mogłam się od niej oderwwać. Facet potrafi trzymać czytelnka w napięciu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś uda mi się przeczytać, ale teraz mam inne książki w planach.
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 8. No no, faktycznie zapowiada się ciekawa książka. Chętnie się za nią rozejrzę choć na myśl o śniegu i mrozie powoli zaczyna mnie skręcać ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem poważnie zachęcona :) Choć nieco obawiam się polskiej literatury... Tylko może jak będzie nieco cieplej, co? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię książki, w których akcja toczy się zimą w ekstremalnych warunkach. A zaczęło się to lubienie od książki Alistera mcLeana "Noc bez brzasku"

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...