piątek, 10 sierpnia 2012

Krzysztof Kotowski - "Marika"

TYTUŁ: Marika
AUTOR: K. Kotowski
WYDAWNICTWO: Cat Book
STRON: 246
DATA WYDANIA: 2008  

Kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy w miejscu ukrytym głęboko w puszczy bez śladu znikają ludzie. Opowieści o tych wypadkach nie tylko przerażają okolicznych mieszkańców, ale także podejrzanie wzmagają aktywność grupy byłych, dawno "uśpionych" agentów KGB. Rozpoczyna się cichy, bezlitosny i krwawy pojedynek między nimi, a polskimi służbami specjalnymi o dostęp do przerażającej tajemnicy sprzed wielu lat. Aleksander Kołynin - dawny rosyjski szpieg, niegdyś odsunięty za zakazany związek z młodą polską opozycjonistką, musi wybrać po której stanąć stronie.
Nikt nie wie, że tylko on zna prawdziwą tajemnicę ... Mariki. (źródło opisu - okładka książki)

To moje pierwsze spotkanie z autorem, a już bardzo pozytywne. Krzysztof Kotowski, z wykształcenia psycholog, pisarz, poeta, scenarzysta i dziennikarz telewizyjny i radiowy. Jego książki to thrillery z pogranicza psychologii, polityki i fantastyki. Sam autor mówi o swoim pisarstwie, że ten gatunek można by nazwać thrillerem hipotetycznym.

Byli rosyjscy szpiedzy zwiększyli swoją działalności na terenie Polski, mimo że służby polskie mają ich na oku, coś nie gra ... zadają się z Al-kaidą, czegoś szukają ... rosyjski trup na terenie Polski ściele się gęsto. Zdarzenie widziane przez dziewięcioletniego chłopca w lesie, co widział? ... jak sąsiad wyparował - dosłownie, jednak to zdarzenie naprowadza dziennikarza Adama Kniewicza na trop dziwnych zdarzeń, które dzieją się w lesie koło Skierniewic od około 20 lat. Razem ze swoja koleżanką Ultrą ze służb specjalnych podążają tropem tych dziwnych zniknięć ludzi, Adam ma sprzymierzeńca nie tylko w Ultrze ale także w ... byłym rosyjskim szpiegu. Jednak co te dziwne zdarzenia maja wspólnego z byłymi rosyjskimi szpiegami? ... oni coś wiedzą, coś skrywają ... czegoś szukają ... trzeba im przeszkodzić. Ale kim jest Marika i po co jest im potrzebna? ... a może czym jest Marika?

Książka już od pierwszych kartek mnie porwała i trzymała w napięciu do końca. Szybka i wciągająca akcja, zwroty akcji, mnożące się niewiadome, aby na końcu wszystko się wyjaśniło i zaskoczyło nas zakończeniem (choć mogło być bardziej spektakularne). Thriller szpiegowski który czyta się jednym tchem. Polecam wszystkim miłośnikom tego gatunku i nie tylko.

Moja ocena: 5/6
                                                                * * * * * * *

Jeszcze słówko o okładce, spotkałam się z dwoma różnymi okładkami z dwóch różnych wydawnictw i dwoma różnymi notkami wydawnictw. Mimo że nie powinno się oceniać książki po okładce (nadmienię że zawsze czytam notkę), to jednak  ... oceńcie sami, która by Was bardziej zachęciła do przeczytania.Baza recenzji Syndykatu ZwB

14 komentarzy:

 1. Bardzo lubię thrillery, ale thrillera szpiegowskiego jeszcze nie czytałam. Mam już chrapkę na tę książkę :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująco się zapowiada.)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie mnie zachęciłaś. Muszę przeczytać, bardzo w moim typie. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że cię zachęciłam. Dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 4. Dawno dobrej książki tego typu nie czytałam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. książka wydaje się być ciekawa :)
  może więc i kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hm... jakoś nie do końca czuję się przekonana, ale może kiedyś przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ooo dawno nie czytałam takiej a uwielbiam a co do okładki hmm pierwsze mi bardziej odpowiada . pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam zamiar kupić tą książkę, ale wciąż się waham.
  Niebieska okładka znacznie bardziej by mnie do siebie przekonała.

  OdpowiedzUsuń
 9. lubię szybką i wciągającą akcję i chętnie zapoznam się bliżej z tym tytułem, a okładka zdecydowanie niebieska :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...