sobota, 25 sierpnia 2012

James Rollins i ... SIGMA Force

źródła zdjęcia: wikipedia
James Rollins to pseudonim pisarski Jima Czajkowskiego (inne pseudo to James Clemens). Urodził się w 1961 roku w Chicago, studiował weterynarię, na Uniwersytecie w Missouri zdobył doktorat z weterynarii. Po studiach prowadził własną praktykę weterynaryjną. Jego hobby to nurkowanie i wspinaczka, gdzie swoje doświadczenie niejednokrotnie wykorzystuje w książkach. Pierwszą powieść opublikował w 1999 roku, niestety nie odniosła sukcesu, dopiero seria o grupie SIGMA przyniosła mu międzynarodowy sukces.

Grupa SIGMA to utajniona grupa agencji DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych). Jej członkowie to wyszkoleni najlepsi żołnierze, a jednocześnie naukowcy posiadający wiedzę z różnych dziedzin życia. Ich zadaniem jest badanie i zabezpieczanie poufnych informacji które mogą zagrażać krajowi (walka z terroryzmem, badania nowych technologi i innowacyjności). Grupa jest świetnie wyszkolona i bardzo tajna, rusza w różne rojony świata by uczestniczyć w dziwnych i niebezpiecznych misjach - odnalezienie miasta królowej Saby (Burza piaskowa),  uratowanie świata przed wirusem z morskiej otchłani (Wirus Judasza). Najlepiej cykl o SIGMIE czytać chronologicznie - choć przyznam się że ja nie czytałam chronologicznie i bez problemu dało się powiązać wątki.

Do tej pory w cyklu SIGMA ukazały się:
 1. Burza piaskowa 
 2. Mapa Trzech Mędrców 
 3. Czarny Zakon 
 4. Wirus Judasza 
 5. Ostatnia Wyrocznia 
 6. Klucz zagłady 
 7. Kolonia diabła (zapowiedź na IX 2012)
W cyklu o Sigmie przeczytałam cztery pierwsze części, książki bardzo mnie wciągnęły, po prostu je pochłonęłam od pierwszych kartek do samego końca. Zapoznajemy się dokładnie i poznajemy jej poszczególnych członków, którzy zabierają nas w swoje niebezpieczne i niesamowite misje po różnych rejonach świata, pomagamy im ratować świat, uczestniczymy w niesamowitych przygodach. Przygodach powiedziałbym nierzeczywistych, a do tego adrenalina którą zapewniają nam kartkowane kartki książek. Kończymy jedną książkę i pytamy dlaczego już koniec? ... chcemy więcej czytać i czytać. Rollins ofiaruje nam mieszankę kryminału, sensacji, historii, nierzeczywistych zjawisk, rozwiązywanie tajemnic, zaskakujące zakończenia ... nasza ciekawość jest wystawiana na  próbę do ostatnich kartek. Polecam wszystkim miłośnikom adrenaliny i przygody ... i nie tylko. Gorąco polecam.

TYTUŁ: Burza piaskowa
AUTOR: J. Rollins
WYDAWNICTWO: ALBATROS
STRON: 512
DATA WYDANIA: 2008
Moja ocena: 5/6

 Potężna eksplozja niszczy wystawę w Muzeum Brytyjskim. Badanie pozostałości wybuchu ujawnia śladowe promieniowanie o sygnaturze odpowiadającej anihilacji antymaterii. Piękna kustoszka muzeum Safia al-Maaz odkrywa zagadkowy zapis na szczątkach antycznego posągu datowanego na rok dwusetny przed naszą erą wskazówkę, która może posłużyć do rozwiązania jednej z największych zagadek archeologii. Co łączy posąg z eksplozją i słynnym meteorytem tunguskima zapada decyzja o zorganizowaniu ekspedycji do Omanu. Jej celem jest zaginione przed tysiącami lat miasto (będące jak głosi legenda, kolebką królowej Saby) nazywane przez beduinów Ubar, a przez poszukiwaczy Atlantydą Piasków. Oprócz Safii i jej przyjaciółki Kary, której ojciec zaginął na pustyni wiele lat wcześniej, w wyprawie uczestniczy awanturniczy archeolog Ohama Dunn oraz Painter Crowe, agent DARPA, supertajnej agendy Ministerstwa Obrony USA. Jakie tajemnice kryje mityczny Ubara- niewyobrażalne skarby, czy źródło energii zdolnej zniszczyć całą planetę? 


TYTUŁ: Mapa Trzech Mędrców
AUTOR: J. Rollins
WYDAWNICTWO: ALBATROS
STRON: 544
DATA WYDANIA: 2006  
Moja ocena: 6/6

Nocne nabożeństwo ku czci Trzech Króli w katedrze w Kolonii zostaje brutalnie przerwane przez grupę przebranych za mnichów napastników. Relikwie znikają, a przy życiu pozostaje tylko jeden świadek. W Watykanie wrze. Do śledztwa przystępuje detektyw w sutannie, monsignore Vigor Verona. Wspomaga go jego siostrzenica Rachel, porucznik karabinierów, zajmująca się odzyskiwaniem dzieł sztuki. Amerykański departament stanu wysyła na pomoc agentów elitarnej jednostki SIGMA. Wychodzi na jaw, że za tym i kolejnym zamachem stoi działająca od średniowiecza organizacja o nazwie Trybunał Smoka, która dąży do poznania tajemnej wiedzy ukrytej przed wiekami przez towarzystwo alchemików. Daje ona władzę nad światem. Trwa wyścig z czasem, tropem średniowiecznej tajemnicy i ukrytych zagadek – od Mediolanu, poprzez Bazylikę św. Piotra w Rzymie, zaginiony grobowiec Aleksandra Wielkiego, aż po dawną siedzibę papieży w Awinionie... 

TYTUŁ: Czarny Zakon
AUTOR: J. Rollins
WYDAWNICTWO: ALBATROS
STRON: 512
DATA WYDANIA: 2007  
Moja ocena: 5/6

Dziwna epidemia, objawiająca się atakami kanibalizmu, dotyka mnichów w klasztorze w Nepalu. Ktoś skupuje cenne historyczne dokumenty (jak na przykład Biblię należącą przed laty do Charlesa Darwina, twórcy teorii ewolucji) związane z uczonymi epoki wiktoriańskiej. Dla osiągnięcia celu gotów jest na morderstwo. Co łączy te wydarzenia z przerażającymi eksperymentami prowadzonymi przez nazistów na terenie Polski w czasie II wojny światowej? Na trop spisku zagrażającego przyszłości ludzkiej rasy wpadają agenci SIGMY, Grayson Pierce i Painter Crowe, oraz młoda lekarka Lisa Cummings.

TYTUŁ: Wirus Judasza
AUTOR: J. Rollins
WYDAWNICTWO: ALBATROS
STRON: 480
DATA WYDANIA: 2009
Moja ocena: 5,5/6 

Światu grozi zagłada biologiczna wywołana wirusem Judasza, który przybył z otchłani Oceanu Indyjskiego. Ludzkość przetrwa jeśli uda się odkodować wiadomość zapisaną w pradawnym języku aniołów pochodzącym sprzed ery starożytnego Egiptu, a więc starszym od pierwszego oficjalnego języka świata... Powieść sensacyjno przygodowa jednego z najpopularniejszych pisarzy tego gatunku, autora m. in. Czarnego zakonu, Burzy piaskowej i Amazonii. Dla fanów Kena Folleta , Clive a Cusslera, Wilbura Smitha oraz filmów z Indianą Jonesem. zapierająca dech w piersiach akcja, starcie dobra ze złem, archeologiczne i medyczne zagadki oraz opisy egzotycznych miejsc to najważniejsze walory jego książek. 

TYTUŁ: Ostatnia wyrocznia
AUTOR: J. Rollins
WYDAWNICTWO: ALBATROS
STRON: 480
DATA WYDANIA: 2010  

Na komandora Graya Pierce’a, członka elitarnej Sigma Force, wpada starszy człowiek. Postrzelony śmiertelnie przez snajpera, umiera nim zdąży wyznać, kim naprawdę jest. Przed śmiercią przekazuje Pierce’owi zakrwawioną grecką monetę. Rychło okazuje się, że artefakt, związany z delfijską wyrocznią, znajduje się na celowniku ludzi, którzy nie będą przebierać w środkach, by go odzyskać, zaś zastrzelony na ulicy mężczyzna to profesor Polk, współzałożyciel Sigma Force…

TYTUŁ: Klucz Zagłady
AUTOR: J. Rollins
WYDAWNICTWO: ALBATROS
STRON: 472
DATA WYDANIA: 2010  

Najnowsza powieść Rollinsa z bestsellerowego cyklu o Sigma Force – tajnej rządowej organizacji działającej w służbie światowego pokoju.
W strzeżonym laboratorium na Uniwersytecie Princeton umiera znany profesor genetyki. Ojciec Marco Giovanni zostaje zamordowany w samym sercu Watykaniu. Syn senatora zostaje znaleziony martwy nieopodal obozu Czerwonego Krzyża w Mali, w Afryce Zachodniej. Trzy morderstwa, trzy kontynenty, jedno powiązanie – na ciałach wszystkich ofiar pozostawiono pogański znak – krzyż Druidów. Oddział Sigma Force pod dowództwem komandora Graya Pierce’a podąża śladem zagadki i wpada na trop wiodący aż w mroki średniowiecza, do jedenastowiecznej Anglii i katastralnej Księgi Obrachunku, powstałej jako próba kompleksowego przeglądu gruntów i ludności. Dlaczego niektóre z wiosek wymienionych w dokumencie zostały opatrzone jednym tylko słowem – „vastare” – spustoszone? Na wyspie Bardsey Pierce trafia na ślady tajemniczej, wysoko toksycznej substancji, która mogła przyczynić się do śmierci ogromnej ilości ludzi. Ktoś chce wykorzystać antyczną substancję, by, pod przykrywką walki z głodem na ziemi, stworzyć śmiercionośną broń. Gra idzie o najwyższą stawkę.

TYTUŁ: Kolonia diabła
AUTOR: J. Rollins
WYDAWNICTWO: ALBATROS
STRON: 496
DATA WYDANIA: zapowiedź na IX 2012  

Jaskinia w Górach Skalistych. Setki zmumifikowanych zwłok. Prawo do nich rości sobie indiańska społeczność. Ale w jaskini jest coś jeszcze – tabliczki zapisane nieznanymi znakami oraz zagadkowy totem, pokryta złotem czaszka tygrysa szablozębnego. Kiedy w miejscu odkrycia dochodzi do zamieszek między naukowcami a przedstawicielami rdzennych Amerykanów, następuje potężna eksplozja. Wybuch w Utah uwalnia uśpioną w jaskini tajemniczą siłę, która potrafi doprowadzić do rozpadu materii, a także obudzić drzemiące w różnych miejscach ziemi wulkany. Do akcji wkraczają agenci Sigmy – Painter Crowe oraz komandor Gray Pierce, wspierani przez profesora Henry’ego Kanosha, świadka wybuchu. Szukając klucza do rozwiązania zagadki, natrafiają na nieznany list Benjamina Franklina, a w nim pierwotny szkic Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, wzmianki o Bladych Indianinach, Potężnym Eliksirze oraz projekcie utworzenia czternastej „diabelskiej” kolonii, która miała wejść w skład Unii. Ślad prowadzi również do Thomasa Jeffersona oraz ekspedycji Lewisa i Clarka, która na początku XIX w. wyruszyła na zachód Ameryki. By zapobiec katastrofie, agenci muszą ustalić, czym jest Potężny Eliksir zdolny wywołać globalną zagładę, do kogo należały znalezione w jaskini ciała i jaką tajemnicę ukryli przed światem ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych...
[źródło notatki: http://www.empik.com/kolonia-diabla-rollins-james,p1052406734,ksiazka-p]

8 komentarzy:

 1. Świetna seria ale ja nigdy nie miałam pociągu do takich książek.)

  OdpowiedzUsuń
 2. nigdy dotąd nie słyszałam ani o autorze, ani o tej serii
  jednak chyba to nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie na półce stoi Wirus Judasza, kiedyś nawet zaczęłam czytać, ale jakoś nie chce mi się skończyć... Może kiedyś... Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja mama zaczytuje się w tego rodzaju powieściach, powinno się jej spodobać i to:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie słyszałam o tej serii:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam nic o tej serii, ale i nie pałam do niej jakimś wielkim zainteresowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bomba książki �� polecam!

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...