piątek, 2 października 2015

Christine Watkins - "Historie cudownych uzdrowień i nawróceń"

źródło
TYTUŁ: Historie cudownych uzdrowień i nawróceń
AUTOR: Ch. Watkins
WYDAWNICTWO: PROMIC
DATA WYDANIA: 2014
STRON: 296

Medjugorie mała miejscowość w południowej części Hercegowiny, rzadko odwiedzana i spokojna, ale wszystko się zmieniło - 24 czerwca 1981 roku, kiedy to grupie nastolatków ukazała się Maryja, Matka Boga, co spowodowało zryw religijny, na co ówczesne władze komunistycznie nie chciały przystać. Pielgrzymi licznie przybywają do Medjugorie (od 1981 roku Medjugorie odwiedziło ponad 45 milionów pielgrzymów z całego świata), choć brak jest oficjalnego miejsca kultu, najczęściej odwiedzane jest wzgórze Crnica (gdzie miały miejsce pierwsze objawienia) oraz Kościół św. Jakuba. Było to sześć osób zwanych widzącymi i zgodnie z ich relacjami mają objawienia  do dziś. Niektórzy codzienne, inni kilka razy w roku, a jeszcze inni raz w roku. Matka Boża podczas objawień przekazuje im orędzia które kierowane są do całego świata i ludzkości dotyczą min: nawrócenia, modlitwy, postu, pokuty, zachęty do czytania Pisma Świętego, spowiedzi, wartości rodziny, dziękczynienie Bogu i otwierania się na jego miłość i Matki Bożej oraz modlitwy o pokój oraz codziennego odmawiania Różańca. Jest wiele argumentów zarówno za prawdziwością jak i negujących wiarygodność i prawdziwość objawień. Objawienia są cały czas badane przez Kościół, który na dzień dzisiejszy ich ani nie odrzuca ani nie potwierdza.

"Historie cudownych uzdrowień i nawróceń" to książka przedstawiająca nam sześć osób oraz ich historie życia - moment nawrócenia i uzdrowienia, zawierzenia Maryi. Goran - bezdomny narkoman, wyrzucony z domu staczał się w otchłań, czekał na śmierć, pewnej nocy zawołał o pomoc do Maryi - został wysłuchany, John - samotny mężczyzna, szukający akceptacji i miłości, Papa Jaime - nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, schodzi do kanałów pod Bogotą i odszukuje bezdomne dzieci którym pomaga, Angela - striptizerka, pewnego dnia usłyszała słowa Boga jak ją woła, z nerwowej zbuntowanej dziewczyny stała się dziewczyną walczącą za pomocą modlitwy, Michael - uzależniony od kokainy, pociągał za sobą całą rodzinę, kradł, kłamał byle tylko mieć na działkę, Christine - zagubiona ateistka, szukała swojego miejsca, jej wnętrze było puste, aż pewnego dnia została uzdrowiona zarówno fizycznie jak i psychicznie, pustka została zapełniona. Każdy z nich w swoim życiu doświadczył załamania, odsuwał się od Boga, szukali Go lub byli przy Nim, ale tak jakby Go w ogóle nie znali, zamykali swoje serca, byli na skraju wyczerpania psychicznego i fizycznego, pustka od środka ich zabijała, szukali i prosili. Każdy z nich musiał przejść własną drogę do Boga i Maryi, musieli ich na nowo odnaleźć - doświadczyli tych samych łask: wszyscy znaleźli nadzieję i uzdrowienie w kochającym Bogu, a w trakcie swojej wędrówki ku nawróceniu otrzymali pomoc w postaci obecności Najświętszej Maryi Panny i Jej objawień w Medjugorie. [1]
Ich drogi w końcu skierowały się do Medjugorie, tam odkryli siebie, zapełnili pustkę, poczuli się jak w niebie w objęciach Matki, ich i Jezusa Chrystusa, Ona wstawia się na nami u Syna swego, szczęśliwi, uporządkowali myśli i wrócili do domów z ogromnymi pokładami miłości i wiary, spokoju, nadziei i szczęścia.

"Jeżeli oddacie mi się, nawet nie zorientujecie się, jak przekraczacie granicę między życiem a życiem po śmierci. 
Zaczniecie żyć na ziemi tak, jakbyście żyli w niebie"
Orędzie Maryi z 1986 r. [2]

Prosili i zostali wysłuchani, świadectwo że Pan nas słucha i działa, także za pośrednictwem Maryi, a Ona matkuje nam, kocha nas miłością bezgraniczną, nawet gdy grzech nami zawładną Ona wstawia się za nami u swojego Syna.
Autorka przedstawia nam historie tych sześciu osób w narracji pierwszoosobowej, chciała by ich rozmowy z nią miały prosty przekaz dla czytelnika, byśmy poczuli ich emocje, szczęście, szczerość w opowieściach o ich drodze do Boga i Jego Matki Maryi. Dodam że jedna z historii jest opowieścią samej autorki Christine, oraz jej męża. Język jest prosty i zrozumiały, na końcu każdej historii mamy jedno z orędzi Maryi z Medjugorie, tematy do rozważań modlitewnych oraz ćwiczenia umacniające w wierze. Na końcu książki mamy krótką historię objawień w Medjugorie. Książka warta polecenia i przeczytania, czy to lektura dla każdego? myślę że tak - i dla wierzących i dla tych co się wahają, jak i dla niedowiarków. Książka która skłania do refleksji nad własnym życiem, zadumy i modlitwy.

[1] Christine Watkins "Historie cudownych uzdrowień i nawróceń" wyd. PROMIC, 2014,  str. 15
[2] tamże str. 90

Moja ocena: 5/6


Za możliwość przeczytania książki dziękuję pani Agnieszce z Wydawnictwa PROMICKsiążkę przeczytałam w ramach wyzwań:
"Klucznik"


9 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Wspaniałe historie opisane lekkim językiem, świetna lektura - polecam.

   Usuń
 2. Taka książka to idealny prezent dla mojej cioci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od czasu do czasu lubię sięgać po tego typu literaturę... zapamiętam tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo rzadko czytam takie książki, ale wyjątkowo zachęciłaś mnie do lektury tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się że udało mi się zainteresować Cię tą książką, naprawdę warto ja przeczytać - gorąco Ci ja polecam.

   Usuń
 5. Jak będę miała ochotę na literaturę religijną to będę miała w pamięci :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...