piątek, 6 marca 2015

Remigiusz Mróz - "Kasacja"

źródło
TYTUŁ: Kasacja
AUTOR: R. Mróz
WYDAWNICTWO: Czwarta Strona
DATA WYDANIA: 2015
STRON: 496

Joanna Chyłek - prawniczka w znanej warszawskiej kancelarii prawniczej, bezwzględna, dążąca do celu po trupach, z niekonwencjonalnymi metodami i ciętym językiem. Dostaje do pomocy młodego asystenta po studiach - Kordiana Oryńskiego, którego zowie Zordon, młody inaczej wyobrażał sobie pracę w takiej korporacji, ale stara się jak może wpaść w rytm molocha, i współpracować z patronką.

Joanna Chyłek dostała sprawę Piotra Langera, podejrzanego o zamordowanie dwóch osób ze szczególnym okrucieństwem, do tego spędził z nimi zamknięty w domu dziesięć dni. Media szaleją, góra domaga się rezultatów, ojciec klienta napiera - sam podejrzany nie mówi nic, nie przyznaje się do winy, ani nie zaprzecza, nie chce iść na współpracę z adwokatami i nie godzi się na niepoczytalność. Ojciec chce by syna skazano i poszedł siedzieć do więzienia, płaci - wymaga (nie chce by syn morderca bruździł mu w interesach), mimo że Joanna nie bardzo chce się na to zgodzić nie ma wyjścia - Piotr Langer senior to wpływowa osoba i bardzo dobry klient dla kancelarii. W międzyczasie młody Zordon odkrywa pewne fakty które mogłyby zasiać ziarno niepewności wśród ławy przysięgłych i sędziego co do winy podejrzanego, niestety wytyczne są inne - wyrok zapada - dożywocie, z możliwością ubiegania się o zwolnienie warunkowe po dwudziestu pięciu latach. Koniec sprawy.

Wszystko się jednak zmienia gdy media podają wiadomość o śmierci P. Langera seniora, Chyłek i Zordon chcą postawić wszystko na jedna kartę, Joanna zwołuję konferencje prasową na której powiadamia że będą występować do Sądu Najwyższego o kasację wyroku. Rozpętało się pandemonium, nad jej głową zawisł nie tylko rozjuszony szef, ale także pewien Łysy jegomość który wcześniej odwiedzał podejrzanego w areszcie i jego szef Siwowłosy, któremu jest nie na rękę odnawianie sprawy Langera. Ich życie może być w niebezpieczeństwie, stąpają po kruchym lodzie.
Kim jest Siwowłosy? Czy P. Langer naprawdę zabił? Dlaczego milczy? a może robi co mu karzą, może go szantażują? kto i dlaczego? Kim jest Łysy i dlaczego odwiedzał Langera? Czy Chyłek i Zordon znajdą wyjaśnienie sprawy? czy doprowadzą do uniewinnienia podejrzanego?

A może nie wszystko jest takie jak się wydaje? może ktoś pociąga za sznurki w tej grze po swojemu? a wszyscy tańczą jak im zagra - KTO? Dlaczego? Jaka jest prawda?

Tak, Katarzyna Bonda miała rację rekomendując książkę jako "jazda bez trzymanki", tak było - wartka akcja od pierwszej do ostatniej kartki pochłonęła mnie bez reszty. Intrygi, manipulacje, walka z czasem i o życie, Chyłka i Zordon duet który powala - jest zgrany, przepychanki słowne rewelacyjne, świat wielkiej korporacji prawniczej. Nie tylko Chyłka i Zordon to ciekawi bohaterowie w tej książce, pojawia się cała gama ciekawych, wyrazistych i nietuzinkowych bohaterów. Język prosty, czyta się szybko bo akcja pędzi i nie macie czasu wziąć oddechu i nie przeraźcie się że to thriller prawniczy, co prawda jest trochę prawniczego żargonu, słówek, paragrafów, ale nie obawiajcie się, wszystko jest napisane prostym i zrozumiałym językiem. Świetna i wciągająca, mam nadzieję że niedługo będziemy mogli przeczytać o kolejnych sprawach Chyłki i Zordona.
"Kasacja" to pierwsza książka autora jaką miałam przyjemność przeczytać, choć wiele o nim i o jego wcześniejszych powieściach czytałam, jakoś do tej pory nie udało mi się nic przeczytać. Teraz po lekturze "Kasacji" wiem, że na pewno będę chciała sięgnąć po inne książki autora.
Podsumowując, jeżeli lubicie szybką akcję, nietuzinkowych bohaterów i wciągającą fabułę to książka dla Was - polecam i zachęcam - warto.

Moja ocena: 5,5/6


Za możliwość przeczytania książki dziękuje panu Piotrowi z Wydawnictwa CZWARTA STRONAKsiążkę przeczytałam w ramach wyzwań:16 komentarzy:

 1. Nie znam twórczości autora, ale zamówiłam już wcześniejsze jego książki, na tę równiez już mam ochotęe

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytam jeszcze twojego tekstu, bo sama właśnie skrobię recenzję "Kasacji". Dla mnie książka jest rewelacyjna. Wciągająca, trzymająca w napięciu i zaskakująca :) PS Właśnie jest czat z autorem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję kiedyś poznać twórczość autora:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może kiedyś, chwilowo spasuję, gdyż mam zbyt wiele zaległosci czytelniczych. :( Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna powieść. Na mnie również zrobiła pozytywne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czuję się coraz mocniej zachęcona ze wszystkich stron. Płyną wartkim strumieniem pozytywne opinie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak ja Ci zazdroszczę że mogłas książkę przeczytać ! <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Bierz się koniecznie za "Parabellum"! A ja niebawem sięgnę po "Kasację". :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie Kasacja wręcz zachwyciła. Dawno nie połknęłam tak szybko żadnej książki i to z uśmiechem na ustach.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam do tej pory dwa tomy Parabellum i Turkusowe szale. Kasację też mam już kupioną i myślę, że niebawem się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka już czeka na mojej półce. Czuję, że się nie zawiodę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. To moja pierwsza lektura pisarza. Właśnie się czyta.

  OdpowiedzUsuń
 13. Normalnie gdzie się nie obejrzę tam ..,, KASACJA ;D omamommmm ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie wiem, która to już pozytywna recenzja tej książki, którą miałam okazję czytać. Jak można się oprzeć takiej zachęcie? Nie da się.

  OdpowiedzUsuń
 15. "Kasacja" to tytuł, po który z chęcią sięgnę :) Muszę w końcu zapoznać się z twórczością Mroza :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tyle słyszę o twórczości autora, a sama jeszcze nie miałam okazji się z nią zapoznać... Ale już niedługo. ;) Waham się tylko - "Kasacja" czy "Parabellum"... Oto jest pytanie!

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...