niedziela, 15 marca 2015

Diane Chamberlain - "Milcząca siostra"

źródło
TYTUŁ: Milcząca siostra
AUTOR: D. Chamberlain
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA WYDANIA: 2015
STRON: 456

Riley ma dwadzieścia pięć lat, jest psychologiem dziecięcym, właśnie zmarł jej tata z którym był blisko związana, czuje się samotna, oprócz brata Dannego, nie ma nikogo. Mama umarła kilka lat wcześniej, a jej siostra  Lisa popełniła samobójstwo gdy ta była jeszcze małym dzieckiem. Śmierć Lisy położyła się cieniem na całej rodzinie, przeprowadzili się i mało o niej rozmawiali, mama popadła w depresję a tata odszedł z poprzedniej pracy i był ciągle zamyślony. Teraz Riley przyjeżdża do New Bern by posprzątać w swoim rodzinnym domu, wycenić rzeczy i sprzedać go wraz z kempingiem, pieniądze będą podzielone na dwie części dla niej i Dannego.

Jednak odkąd zjawiła się w miasteczku czuje się inaczej, żona znajomego jej taty mówi jej że była adoptowana w co ona nie chce wierzyć, do tego sprzątając rzeczy taty odkrywa wiele interesujących szczegółów, poznaje jego znajomych - tych dalszych i tych bliższych, odnosi wrażenie że w ogóle nie znała taty, że tak jakby prowadził podwójne życie. Odkrywa również pudło z wycinkami z gazet, które sugerują że jej siostra nie popełniła samobójstwa, że je upozorowała i uciekła, by nie być sądzoną za morderstwo. To wywołało u Riley szok - o Lisy nie mówiło się w domu, była przekonana że ta popadła w depresje pod wpływem zbyt wysokich oczekiwań, a morderstwo? - o tym nie wiedziała. Danny miał przebłyski, ale rodzice wmówili mu że ma zbyt wybujała wyobraźnię.
Riley postanawia odszukać swoją siostrę, jeżeli tylko żyje chce ją znaleźć, nawet nie wie jakie jeszcze tajemnice odkryje, a może lepiej by nie ujrzały światła dziennego. Czy Lisy żyje? Czy zabiła? Czy Riley jest adoptowana? 

REWELACJA !!! nie mogłam się od niej oderwać, już od pierwszych stron było czuć jak będzie to emocjonująca lektura i nie zawiodłam się - szybkie tempo akcji, tajemnice, napięcie, towarzyszą nam od początki do końca książki. Autorka ma dar do pisania książek w których jest pełno emocji, dramatów i wzruszeń, tak było i tym razem,  lekkim i ciekawym językiem przedstawiła nam historię rodziny. Tajemnice, kłamstwa, niedomówienia, poszukiwania, poczucie zdrady, rozczarowanie, dramat rodzinny który toczył się przez dwadzieścia parę lat. Czy decyzje podjęte wtedy miały wpływ na resztę ich życia? Czy gdyby wszystko potoczyło się inaczej, to relacje rodzinne byłyby inne, czy ich życie nie byłoby jednym wielkim kłamstwem? a może nie było odwrotu? Świetnie skonstruowana rodzinna historia którą poznajemy z dwóch płaszczyzn - rok 1990 i 2013. Koniecznie musicie przeczytać.

Moja ocena: 6/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


15 komentarzy:

 1. Mam tę książkę na oku od premiery, nawet raz się przymierzałam żeby kupić, ale jakoś nie wyszło. I teraz pluję sobie w brodę, że nie jest moja. Ale jeszcze to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ mnie cieszy Twoja entuzjastyczna recenzja :) Ponieważ książkę kupiłam właśnie w marcu, a jeszcze nie znam nic autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale czytam dobre opinie nt. ,,Dobrego ojca". Widzę, że ,,Milcząca siostra" w niczym mu nie ustępuje. Ciekawa jestem, czy rzekomo zmarła dziewczyna żyje i czy kogoś zabiła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobają mi się dwie płaszczyzny czasowe. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszy mnie to, że uznałaś książkę za rewelacyjną, gdyż niedawno pokusiłam się o jej zakup :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ledwo ta książka pojawiła się u mnie w bibliotece, a już jest na nią kolejka czteroosobowa, więc troszkę na nią poczekam, ale nie odpuszczę;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach tę książkę, ale to dopiero za jakiś czas, jak uporam się z obecnymi lekturami.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubie tę autorkę, tego tytułu nie czytałam, więc chętnie się z nim zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się - rewelacja! Ale i tak jest słabsza niż inne książki autorki, które znam.
  Chamberlain jest moją nową mistrzynią powieści obyczajowych:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kupiłam tę książkę w dniu premiery. Teraz czekam na odrobinę czasu i dobry moment, by się za nią wziąć. :) Ale już teraz WIEM, że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Głośno ostatnio o tej książce, muszę jej poszukać. Czytałam ,,Dobrego ojca" tej autorki i byłam zachwycona

  OdpowiedzUsuń
 12. Twój zachwyt mi się udzielił :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Skoro rewelacja to po prostu trzeba czytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dużo tej autorki na blogach, ale jej twórczość wciąż jest przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam nadzieję, że uda mi się niebawem zdobyć to arcydzieło ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...