niedziela, 21 kwietnia 2013

Patrick Sbalchiero - "Niezwykłe zjawiska wiary"

źródło
TYTUŁ: Niezwykłe zjawiska wiary
AUTOR: P. Sbalchiero
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo M
STRON: 220
DATA WYDANIA: 2007

"Cud to niezwykłe wydarzenie posiadające znaczenie w dziedzinie religijnej. Chodzi o kategorie teologiczną, która wykracza poza zjawisko materialne w dosłownym sensie, ten cudowny fakt, który wskazuje tylko sam na siebie.
Jako znak duchowy ukazany w niezwykłym wydarzeniu cud otwiera na wezwanie Boga oraz - jak w opowiadaniach ewangelicznych - na nawrócenie" [1]

"Niezwykłe zjawiska wiary" to książka która  pozwala nam uzmysłowić sobie  czym jest cud, jak możemy się na niego zapatrywać, jak go rozpoznać i jak do tego odnosi się Kościół. Autor przytacza nam nie tylko znane cuda, ale także pokazuje zapatrywanie Kościoła i ludzi uważających cuda za zjawiska nadzwyczajne - paranormalne, innymi słowy ich przeciwników. Czytając poznajemy historię cudowności już od wczesnych lat chrześcijaństwa, średniowiecze, przypadki związane z wiarą ludową. 
Autor prowadzi nas przez: historię, podejścia medyczne, cechy - widzeń i objawień, stygmatów, ekstazy, bilokacji, lewitacji, zjawiska te w bardzo ciekawy sposób zostały w książce omówione na konkretnych przykładach.
Podsumowując całą książkę mogę powiedzieć jedno, te wszystkie zjawiska, cuda maja nam uzmysłowić jedno, że Bóg to robi dla nas, przypomina nam o sobie o tym że nas kocha. 

"Nadzwyczajne zjawiska nadprzyrodzone są owocami Ducha Świętego, zadatkiem przyszłego świata (2 Kor 1,22:5,5). Objawiają one miłość, która przyszła na ten świat w uniżeniu Boga w Jezusie Chrystusie, i antycypują Jego chwalebny powrót w wywyższeniu człowieka. Bóg wypowiada się w swych cudach." [2]

Powiem  że trudno było mi cokolwiek napisać o samej książce, dlaczego? Dlatego że nie da się jej przeczytać o tak o i już, trzeba ją zagłębiać, zastanowić się, ma pomóc nam zrozumieć pewne aspekty życia, wiary, cudów. Język książki nie jest prosty, miejscami mamy trudne słownictwo, ale nie zniechęcajmy się, bo mamy też bardzo ciekawe opisy cudów i ich znaczenia, ich rozpatrywania w różnych formach. Można zadać sobie pytanie czy jest to książka dla wszystkich, powiedziałbym że nie, ale jeżeli tylko macie ochotę na poznanie zagadnienia cudowności to tak, jak najbardziej jest to książka godna polecenia.

[1] P.Sbalchiero "Niezwykłe zjawiska wiary", Wydawnictwo M, 2007, str. 31
[2] Tamże str.212

Za możliwość przeczytania książki dziękuję pani Dorocie z Wydawnictwa M


14 komentarzy:

 1. tym razem jednak sobie daruje książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To niepojęte ale Jezus i dzisiaj jest wśród nas i czyni cuda.)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka raczej nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy to książka dla mnie,ale widać,że jest interesująca i wymagająca od czytelnika przemyśleń. Może za jakiś czas skuszę się:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety zupełnie nie jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo interesująca tematyka, zwłaszcza dla tych, którzy wierzą w cuda. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tez trudno mi pisać o książkach tego typu, ale lubię je czytać, wiec ta również wzbudziła moje zainteresowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Polecę tę książkę mojej sąsiadce. Na pewno trafi w jej gusta.

  OdpowiedzUsuń
 9. Polecę tę książkę sąsiadce. Na pewno trafi w jej gusta.

  OdpowiedzUsuń

 10. Lubię książki o takiej tematyce, ale niestety rzadko po nie sięgam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moją uwagę zwróciła okładka. Może kiedyś po nią sięgnę, jak będę miała więcej czasu na zadumę i skupienie:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Raczej nie moje klimaty, ale kto wie? Może kiedyś po nią sięgnę ;)
  Bardzo dobra recenzja :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...