piątek, 15 marca 2013

J.D. Salinger - "Buszujący w zbożu"

źródło
TYTUŁ: Buszujący w zbożu
AUTOR: J.D. Salinger
WYDAWNICTWO: ISKRY
STRON: 258
DATA WYDANIA: 1996


Holden Caulfield to siedemnastoletni chłopak, który opowiada nam swoją historię, która wydarzyła się w okolicy Świąt Bożego Narodzenia ... jak wyrzucili go ze szkoły - to już czwarta z kolei,  nie chcąc martwić rodziców wcześniejszym powrotem do domu na święta, postanowił udać się na zwiedzanie Nowego Jorku i zasmakować życia ... odwiedzić nocny klub, spotkać się z prostytutką, spotkać się z byłą dziewczyną, zamieszkać w obskurnym hotelu, zwiedzić muzeum, zadzwonić do ludzi z którymi mógłby o czymś porozmawiać - ale do kogo? ... nasz bohater potajemnie zakrada się do własnego domu by spotkać się ze swoja siostrą Phoebe, iść i przejechać się w parku na karuzeli ... wspomina młodszego brata, który zmarł na białaczkę.

Holden to arogancki chłopak, który wiecznie na wszystko narzeka, nic mu się nie podoba, jest leniwy, zawsze ma do wszystkich jakieś ale, kłamstwo przychodzi mu z łatwością ... nic mu się nie chce i nie przejawia jakiś ambicji co do swojego życia ... czy jest buntownikiem? ... sama nie wiem, powiedziałbym że jest rozpieszczonym nastolatkiem, któremu wydaje się że jest w porządku, a cała reszta nie ... tak naprawdę to chyba sam nie wie czego chce ... jedynymi osobami do których czuje jakąś więź to jego brat D.B i siostra Phoebe.

Pomimo że Holden to rozpieszczony dzieciak, jego historia opowiedziana w pierwszej osobie podobała mi się ... nie ma jakiejś oszałamiającej fabuły, trzy dni bezsensownego wałęsania się po Nowym Jorku, historia po prostu się kończy bez jakiegoś konkretnego zakończenia ... a jednak ... wciągnęło mnie, ma to coś w sobie, nie da się o niej zapomnieć ... książka o samotności młodego człowieka, o jego próbie zostania w świecie dziecięcym, bez odpowiedzialności ... a świat dorosłych - no cóż jest jaki jest.

Moja ocena: 4,5/6


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
"Trójka E-Pik"(książka z listy BBC)

11 komentarzy:

 1. Mnie jakoś ta książka nie przekonała. Może kiedyś była kontrowersyjna, ale w dzisiejszych czasach to może być historia każdego z nastolatków.
  Niemniej uważam, że warto ją znać :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. W dzisiejszych czasach na pewno nie jest kontrowersyjna, kiedy była wydana na pewno tak ... ale tak jak mówisz warto ją znać, a mi po prostu się spodobała.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Klasyka klasyki dziś u Ciebie. :) Mam w planach, ale kiedy? Tego nikt nie wie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie czytałam tej książki, a obiła mi się o uszy nie raz. Nie mam jej w swoich zbiorach, ale będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam ją lata temu i jedyne co zapamiętałam, to że opowiada o chłopaku, który robił dokładnie to, co przyszło mu do głowy.
  Nie wiem dlaczego to ulubiona książka seryjnych morderców :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałem fragment powieści w podręczniku, ale specjalnie mi się nie spodobał. Mimo to jednak sięgnę po tę powieść, bo znajduje się na liście książek BBC, a mam zamiar przeczytać wszystkie książki z tej listy.:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. jakoś jeszcze nie jestem przekonana do książki :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie czytałam, ale sporo o niej słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo bym kiedyś chciał powrócić do tej powieści. Ale boję się, że braknie mi życia. Tyle ciekawych książek do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kilka dobrych lat temu zaczęłam czytać tę książkę, ale chyba ją odłożyłam, nie pamiętam z jakiego powodu.. kiedyś na pewno do niej wrócę ;-)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...