wtorek, 6 listopada 2012

Piotr Wereśniak - "Nie szukaj mnie"

źródło
TYTUŁ: Nie szukaj mnie
AUTOR: P. Wereśniak
WYDAWNICTWO: OTWARTE
STRON: 304
DATA WYDANIA: 2010

Pewnego dnia w małym greckim porcie Gośka kupuje gazetę i znajduje w niej… informację o swojej śmierci. Wszystkie szczegóły się zgadzają, tylko że ona żyje! Teraz może zrobić jedno: uciekać.

Pewnego dnia w prywatnym odrzutowcu lecącym nad Atlantykiem Hans Jurgen Vallbracht dowiaduje się, że… zlecił zabójstwo. Wszystkie szczegóły się zgadzają, tylko że on niczego nie zlecał! Teraz może zrobić jedno: uciekać.

 Zawrotne tempo, ogromne pieniądze i wielka miłość – w nowej, nieprzewidywalnej powieści sensacyjnej Piotra Wereśniaka.( opis książki - okładka książki)


Piotr Wereśniak (ur.1969r) reżyser, scenarzysta i pisarz. Sam o sobie mówi "Trzy różne słowa nazywające to samo: opowiadanie historii. Jeśli miałbym więc użyć jednego słowa najlepiej określającego moje zajęcie to powiedziałbym, że jestem NARRATOREM." (źródło cytatu). Jest reżyserem takich hitów kinowych jak: "Zakochani", "Stacja", "Zróbmy sobie wnuka", "Nie kłam kochanie", "Och, Karol 2", napisał także scenariusze do takich filmów jak: "Killer", "Pan Tadeusz", jest również współtwórcą seriali telewizyjnych min: "Kryminalni", "M jak miłość", "Na dobre i złe", "Agentki". Na swoim koncie ma wydane dwie powieści: "Zabili mnie we wtorek" (2008) i "Nie szukaj mnie" (2010).

Przytoczyłam parę słów o autorze, ponieważ gdy książka wpadła w moje ręce, a ja dowiedział się więcej o autorze to stwierdziłam że, taka filmografia to zobowiązuje, i książka powinna być dobra ... a może nawet bardzo dobra. Więc gdy przyszła na nią kolej, zatopiłam się w lekturze.

Gośka gdy poszła na studia politologiczne wplatała się w romans z wykładowcą, który miał rodzinę, gdy on dostał się do sejmu i został wiceministrem gospodarki, ona pojechała z nim do Warszawy jako jego asystentka, nadal trwając z nim w związku jako jego kochanka. Łudziła się że tu w Warszawie będą mieli siebie tylko dla siebie, jakże były złudne jej nadzieje, do Warszaw wiceminister przeprowadził się wraz z rodziną. Nie było to wszystko ważne, co by nie zrobił ona wracała do niego i chciała zrobić dla niego wszystko.
Pewnej nocy zadzwonił telefon Gośki, to był on,  poprosił ją o przyjazd do Ministerstwa, jego głos był niespokojny. Gdy się spotkali on poprosił Gośkę o przywiezienie pewnej torby z papierami. Miała odebrać je od pewnych ludzi, w środku nocy ... Gośka bała się ale pojechała, na miejscu została sprawdzona, dostała torbę i miała wracać do Ministerstwa, jednak coś ją korciło ... pomimo zakazu zaglądnęła do torby ... w torbie było dwa miliony sześćset czterdzieści tysięcy euro - łapówka? ... Gośka zrozumiał gdyby coś nie wyszło, ona by za to zapłaciła ... od tamtej nocy nikt Gośki nie widział.
Spotykamy ją znowu na jej jachcie Bianco, żeglującą u wybrzeży Krety, ale czy to ta sama dziewczyna ... gdy dowiaduje się z gazet że nie żyje, przeżywa szok, przecież ona żyje, dociera do niej że jest w niebezpieczeństwie i ma rację, na jej ślad wpadł Igor, kim jest Igor? czy mu zaufać? ... mimo wielu pytań to właśnie z nim zawiera układ by dowiedzieć się co się dzieje. Wyruszają do Berlina gdzie misternie drążą temat, szukają faktów by powiązać ją i Vallbrachta, komu na tym zależało by go oczernić?, by oprowadzić do powolnego upadku jego imperium? i dlaczego właśnie jej kosztem? ... ale ona wie jak się do tego zabrać, i jeszcze pomóc swojemu porwanemu ojcu, to właśnie tam musi szukać powiązań ... gra robi się niebezpieczna, chodzi o ich życie ... wyruszają do Wenecji, tam podążają za nimi Oni, już wiedzą, chcą ją dopaść, nie będzie dla niej litości ... czy Gośka i Igor sprostają sytuacji? ... czy dadzą radę przeprowadzić całą akcję? ... będzie gorąco? ... szok, niedowierzanie, zawiedzenie, ucieczka ... miłość?

Książka naprawdę mnie zaskoczyła, jest bardzo dobra ... akcja wciąga już od pierwszych stron, napięcie narasta, zakończenie ... zaskakujące, świetnie przemyślane ... dopiero po przeczytaniu ostatniej kartki, głęboko oddychamy wypuszczając wstrzymywane w nas powietrze. Bardzo dobrze się ją czyta, lekko, a wątki świetnie do siebie pasują, nie ma zbędnych opisów, a te które są, nakreślają nam bardzo dobrze całą fabułę, wartka akcja zapewnia nam świetnie spędzony czas. Polecam ją wszystkim miłośnikom sensacji - warto po nią sięgnąć. Polecam.

Moja ocena: 5,5/6

Baza recenzji Syndykatu ZwB

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę!"

12 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej książce, ale zachęciłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka nie jest zachęcająca, jednak wydaje mi się, że książka może być naprawdę ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie ciągnie mnie do tej książki;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka jest wręcz przerażająca, ale ocena zachęca :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przypadkiem trafiłam na tę książkę i raczej nie oczekiwałam po niej zbyt wiele, a okazała się całkiem ciekawą lekturą. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już sam opis książki brzmi zachęcająco, że o recenzji nie wspomnę, a wygląda mi to na kawał fajnego czytadła. Skuszę się, a co mi tam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakiś czas temu czytałam tę książkę i bardzo pozytywnie ją wspominam. Świetna dynamiczna powieść wciągająca już od pierwszych stron.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach :) Recenzja ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa recenzja i bardzo zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli o sensację chodzi to rzadko czytam książki z tego gatunku, ale jeśli już to dobieram je bardzo krytycznie. Myślę, że ten tytuł sprostał by moim wysokim wymaganiom. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zostałaś przeze mnie nominowana w konkursie "Liebster Blog". Będzie mi miło, jeżeli zgodzisz się na udział, a jeśli odmówisz - zrozumiem! :)
  Więcej szczegółów pod tym linkiem: http://sylwuch.blogspot.com/2012/11/liebster-blog.html

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzeczywiście z pana Piotra W. - człowiek orkiestra :-)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...