czwartek, 26 lipca 2012

James Twining - "Czarne słońce"

źródło
TYTUŁ: Czarne słońce
AUTOR: J. Twining
WYDAWNICTWO: OTWARTE
STRON: 463
DATA WYDANIA: 2007

 W Londynie zostaje zamordowany były więzień obozu KL Auschwitz. Zabójcy ucinają mu rękę. W Pradze nieznani sprawcy demolują synagogę Pinkasa. Kradną pozornie bezwartościowy obraz. W stanie Maryland w USA ktoś włamuje się do Narodowego Muzeum Kryptologicznego. Znika maszyna szyfrująca Enigma. Czy te trzy wydarzenia mają ze sobą coś wspólnego?
Zagadkę próbuje rozwikłać były złodziej dzieł sztuki Tom Kirk. Tropy prowadzą go do magazynów Ermitażu, skrytki w szwajcarskim banku oraz krypty zamku Wewelsburg, dawnej siedziby SS. Na podłodze wyryto tam symbol czarnego słońca - Schwarze Sonne... Co tak cennego próbowali ukryć najbliżsi współpracownicy Himmlera, że po tylu latach giną kolejne osoby? (źródło opisu)

Już sam początek książki obiecuje nam, że będzie to powieść sensacyjno - przygodowa. Tłem historycznym jest historia węgierskiego Złotego Pociągu, który pod koniec II wojny światowej, wypełniony po brzegi zrabowanym złotem, kosztownościami, obrazami i innymi cennymi rzeczami, mknął przez państwa europejskie aby zostać ukrytym, jednak został przechwycony przez amerykańskie wojska i przejęty wraz z ładunkiem ... brakowało dwóch wagonów ... słuch o nich zaginął. Czy aby na pewno nikt o nich nic nie wie? A co się stało z kosztownościami?

Były złodziej Tom Kirk i jego przyjaciele - Archie i Dominiq zostają wplątani w niebezpieczną misję poszukania skarbu z II wojny światowej, ich wiedza jest potrzebna innym, aby zdobyć coś cennego. Wszystko zaczyna się niewinnie, Tom dostaje zlecenie od Rabiego Spiegela, aby podjął się odnaleźć zrabowany z synagogi obraz. Służby specjalne zgłaszają się do niego aby pomógł im powiązać dziwne morderstwo byłego więźnia obozu koncentracyjnego z organizacją Kryształowe Ostrze. Tom musi się zgodzić, gdyż po drugiej stronie barykady jest jego były ... przyjaciel i wujek Henry Renwick. Ruszają tropem morderstwa ... odnajdują powiązania , mapy, ślady które maja ich doprowadzić do skarbu. Przy tym odwiedzają dziwny Bank w Szwajcarii, włamują się do Ermitażu, zadają się z rosyjskim mafioso ... są ofiary w ludziach ... ale muszą zdążyć przed Renwckiem, który może umożliwić organizacji Kryształowe Ostrze odbudowę nazizmu. Co jest w wagonach ... mogą się tylko domyślać ... mają mały kawałek bursztynu ... czy to jest to o czym myślą?

W książce jednak zabrakło mi takiej adrenaliny, jak w innych powieściach przygodowo - sensacyjnych, niby jest wszystko a jednak brakuje takiej brawury, walki z czasem.  Książka na pewno spodoba się miłośnikom przygody z lekkim zabarwieniem historycznym, w tym wypadu chodzi o II wojnę światową i organizację Himllera, któremu to przypisuje się stworzenie zakonu z siedzibą w zamku Wewelsburg, gdzie na podłodze widnieje znak Czarnego Słońca. Choć w książce ten temat jest tak jakoś pobieżnie potraktowany.
Samo zakończenie trochę nie do końca mnie usatysfakcjonowało, pewnie odnalezienie wagonów z domniemaną wartością jest niemożliwe, ale to książka i tego się spodziewałam.
Książkę na pewno bardzo dobrze się czyta, akcja wciąga i chcemy dowiedzieć się co będzie dalej, czy znajdą skarb i jaki to będzie skarb?. Kto okaże się dobrym, a kto złym. Język łatwy i lekki. Polecam miłośnikom książek przygodowych.

Moja ocena: 4/6
15 komentarzy:

 1. No, zarys fabuły brzmi całkiem zachęcająco, przynajmniej, jeśli o mnie chodzi, ale widzę, że z wykonaniem jest już gorzej:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak temat wciągający i myślę że można było z niego wyciągnąć więcej, lubię tego typu książki, a jak wspomniałam dobrze się czytało, ale brakło adrenaliny. Dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 2. zapowiadało się dobrze, jednak jako całość chyba mnie nie pociąga
  zatem odpuszczę lekturę

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja jestem zaintrygowana i będę miała oko na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z początku mnie zaciekawiłaś, ale brak adrenaliny i słabe zakończenie... Zapamiętam tytuł i może kiedyś uda mi się sięgnąć i przeczytać. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że to nie jest książka dla mnie. Odpuszczę sobie.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  tulipanowo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm a ja spróbuję bo zapowiada sie nieźle ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem pewna, że skomentowałam tę notkę. :( To możliwe, że komentarz się nie opublikował? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przejmuj się , ja miałam podobnie ostatnio, opublikowałam komentarze, potem zaglądałam do danego posta a tam nie było moich komentarzy, ogólnie coś mi szwankuje ostatnio internet, muszę zgłosić do telekomunikacji.
   Dziękuję i pozdrawiam.

   Usuń
 8. Widzę, że nie jest to książka, którą koniecznie trzeba przeczytać, ale jeżeli kiedyś się na nią natknę to wypróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ostatnio przeczytałam książke kupona w biedronce "zapomniana księznicza " - Laurent-Joffrin ... jest tak cudowną ksiązka o radiotelegrafistce podczas wojny naprawde polecam ...
  a ksiażeczke która proponujesz musze przeczytać pozdrawiam ciepluteńko

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...