wtorek, 10 stycznia 2012

Krzysztof Mazurek - "Podróż na liściu bazylii"

źródło
TYTUŁ: Podróż na liściu bazylii
AUTOR: K. Mazurek
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
STRON: 256
DATA WYDANIA: 2011
Marianna, trzydziestoletnia bibliotekarka, wygrywa konkurs kulinarny i jedzie do Toskanii. Chce zmienić swoje życie, podróżować – wyrwać się z małego miasteczka. Zaprzyjaźnia się z Maestro prowadzącym kurs kuchni włoskiej. Wierzy, że może łączyć ich coś więcej. Mistrz opowiada Mariannie o tajemniczej książce kucharskiej z XVII wieku, która należała do jego rodziny, a której fragmenty krążą w odpisach. Następnego dnia Marianna odkrywa, że ktoś zabił jej nauczyciela. Jaki sekret kryje tajemniczy dokument? Czy tragiczna śmierć mistrza może mieć z nim coś wspólnego? (źródło opisu)
Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Jak napisane jest na okładce "Romantyczna opowieść o zbrodni i wielkiej tajemnicy". Co prawda jest zbrodnia ale to nie kryminał, a tajemnica znowu nie taka duża - taka rodzinna. Książka zawiera przecudowne opisy krajobrazów, które nie są nudne a można je zobaczyć w swojej wyobraźni. Podczas całej swojej podróży bohaterka spotyka wielu wspaniałych i nietuzinkowych ludzi, takich niby zwyczajnych a fascynujących. Książka składa się z trzech części.

Cześć pierwsza - poznajemy Marianne - bibliotekarkę, która wyjeżdża do Toskanii na kurs kulinarny, gdzie zaprzyjaźnia się z maestro Giorgio Mancini, gdzie spędzają cudowne chwile na spacerach i rozmowach o życiu. Giorgio zdradza jej rodzinną tajemnice, a następnego dnia zostaje zamordowany - zostawia Mariannie wskazówkę ..... którą podąża Marianna.

Część druga - zgodnie ze wskazówką podąża do Bolonii, Genui, na Sycylię aż do Grecji. W między czasie poznaje dokładną historię o tajemniczej księdze rodziny Mancini, oraz odnajduje swoją dawną utraconą miłość ..... ale czy to ta sama miłość? Wraca do polski gdzie prowadzą ślady do tajemniczej księgi. Wraz z przyjaciółką docierają do rodziny z opowieści rodziny Mancini i wielkiej miłości dziadka maestra. Marianna zdobywa to za co zginą maestro.

Część trzecia - Marianna wraca do Toskanii do willi Santa Maria od której zaczęła się jej podróż i przygoda. Tam wyjaśnia się wszystko ........ a po powrocie do Polski ....... no cóż podróż zmieniła Mariannę, zmienia swoje życie i .......... czy miłość która zjawi się z bukietem róż to będzie to.

Książka napisana językiem łatwym i czyta się ją z przyjemnością, na pewno jeszcze po nią sięgnę. Polecam.

Moja ocena: 5,5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...