czwartek, 12 stycznia 2012

Krzysztof Mazurek - "Osiem kroków tanga"

TYTUŁ: Osiem kroków tanga
AUTOR: K. Mazurek
WYDAWNICTWO: BAOBAB
STRON: 374
DATA WYDANA: 2006

W Krakowie ginie w tajemniczych okolicznościach dziennikarz.
Piotr Nadolski, muzyk grający w klubach tango argentyńskie, ale również - jak się okazuje - były oficer GROM, nie chce uwierzyć w policyjną wersję o samobójstwie. Podążając tropem wskazówek pozostawionych przez swojego przyjaciela, trafia na ślad tajemniczej przesyłki, którą umieszczono w ciężarówce ze sprzętem archeologicznym i darami dla Iraku. Piotrowi udaje się dołączyć do wyprawy, która rusza przez bezdroża Turcji do Bagdadu. Razem z Anią, archeologiem, próbują odkryć, co zawiera zielona skrzynia, krzyżując plany tajnego stowarzyszenia, którego ideologia sięga korzeniami do epoki Jagiellonów. 
Historia o męskiej przyjaźni, miłości i wierności nieco zapomnianym ideałom honoru, toczy się wprawdzie w Stambule i Bagdadzie, ale wraca zarówno do Krakowa, jak i na Rusinową Polanę w Tatrach. Słychać w niej echa pieśni muezzina, niespokojne kadencje tanga argentyńskiego, ale w wartkiej narracji nieodmiennie przebija polski koloryt, dowcip sytuacyjny i autentyczny dialog. 
„Osiem kroków tanga” to jedna z nielicznych powieści sensacyjnych na naszym rynku wydawniczym zaludniona postaciami myślącymi i czującymi tak jak my, mającymi swojsko brzmiące imiona i nazwiska, która jednocześnie trzyma się klasycznych reguł gatunku.

To moje drugie spotkanie z Panem Krzysztofem Mazurkiem, pierwsze to "Podróż na liściu bazylii", które bardzo mi się podobało. Lecz jakże inne było to spotkanie.
"Osiem kroków tanga" to powieść sensacyjna - dobra. Mamy w niej wątek morderstwa, kradzieży, podróże, miłość i przyjaźń. Być może cała fabuła jest mocno naciągana, ale to książka którą ma się nam dobrze przeczytać i dać chwile rozrywki ....... i daje, czyta się ja łatwo, lekko i przyjemnie. Cała fabuła dzieje się w ciągu kilku dni, wątki świetnie do siebie pasują i idealnie się nakładają. Przed każdym rozdziałem mamy krótki opis kroków tanga lub innych elementów związanych z tangiem.

Książka składa się z trzech części:

Część pierwsza - poznajemy bohaterów,Piotra który chce pomścić śmierć Marka - przyjaciela, Zosię narzeczoną Marka, która pomaga Piotrowi poznać nad czym pracował Marek. Rozwiązują jego zagadkę i Piotr wie gdzie dalej się udać.

Część druga - Piotr jedzie do Bagdadu, przez Stambuł i krainę Kurdów z ekipą archeologów i misji charytatywnej. Ale czy to prawdziwe oblicze tego transportu? Po drodze dowiaduje się dlaczego zginą Marek i kto za tym stoi i poznaje Anię - rudowłosą Panią archeolog ...... nawiązuje kontakt z przyjacielem w Bagdadzie - Jędrkiem z którym muszą podjąć kroki aby zdemaskować tych złych i wyjść z tego cało.

Część trzecia - tu wszystko się wyjaśnia , pokazuje się prawdziwa męska przyjaźń , kartki pełne akcji ......... a Piotr i Jędrzej chyba odnaleźli to na co długo czekali ..... a co - przeczytajcie :)

Być może nie jest to sensacja przez duże S ale bardzo fajnie i lekko się czyta, a być może ze to nasze polskie imiona i nasze polskie odczucia sprawiają że książka jest warta przeczytania i gorąco polecam.

Moja ocena: 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...