piątek, 20 lutego 2015

Sarah Jio - "Jeżynowa zima"

źródło
TYTUŁ: Jeżynowa zima
AUTOR: Sarah Jio
WYDAWNICTWO: między słowami
DATA WYDANIA: 2014
STRON: 320

Seattle - 1 maja 1933 roku, za oknem śnieżyca, zimno i mroźno. Vera Ray musi iść do pracy, jest pokojówką w hotelu Olimpic, to tam poznała miłość swojego życia Charles, on z najbogatszej i wpływowej rodziny w mieście, ona bieda sierota, mimo że się kochali jego rodzina nie mogła zaakceptować takiego związku. Vera nie powiedziała przed odejściem Charlesowi że jest w ciąży, teraz miała trzyletniego synka Daniela, którego kochała najbardziej na świecie. Tej nocy musiała zostawić go samego i iść do pracy, czasy były trudne, brakowało im na jedzenie, opał i czynsz. Po powrocie do domu odkryła brak synka, na nic zdały się wszelkie poszukiwania, policja zbagatelizowała jego zaginięcie, a Vera była gotowa na każde poświęcenie by odnaleźć swojego synka. Jej ciało odnaleziono pływające w  jeziorze za domem bogatej i wpływowej rodziny. Czy Daniel się odnajdzie? Czy to było porwanie? a może zabójstwo? a może sam oddalił się z domu widząc puszysty śnieg za oknem? Czy Vera popełniła samobójstwo? a może ktoś jej pomógł by nie odnalazła Daniela?

Seattle - 2 maja 2010 roku, za oknem śnieżyca, zimno i mroźno. Claire Aldridge, dziennikarka, od roku usiłuje pozbierać się po wypadku, strata, ból, wspomnienia - są zbyt silne, nie potrafi sobie z tym poradzić, czuje że coraz bardziej z mężem oddalają się od siebie. Tego poranka dostaje od szefa działu zlecenie na artykuł o zimie w maju, przecież to nic szczególnego, ale takie zjawisko już miało miejsce w 1933 roku. Claire postanawia przejrzeć kroniki czy w tym dniu nie zdarzyło się coś co mogłoby ją zainteresować i posłużyć do artykułu. Znalazła - zaginął mały trzyletni chłopiec, nigdy nie został odnaleziony. Claire rusza śladem historii małego Daniela i jego mamy Very. Nawet nie zdaje sobie sprawy co odkryje, jakie tajemnice ujrzą światło dzienne. W końcu teraz ona jest jedną z nich - jej mąż pochodzi z rodziny bogatej i wpływowej. Co Claire odkryje? Czy będzie mogła to ujawnić? Czy odnajdzie Daniela? i odkryje co się wtedy stało? Czy otrząśnie się po tragedii która ją spotkała? i czy uratuje swoje małżeństwo?

To trzecia książka autorki którą miałam przyjemność przeczytać, wspaniała i wzruszająca tak jak i poprzednie. Akcja wciąga nas od pierwszej kartki, śledzimy losy dwóch kobiet w dwóch różnych latach, a połączyła je nie tylko zima w maju - utrata dziecka, to dla matki największa strata jakiej może doświadczyć. Książka o: miłości, przyjaźni, poświęceniu, stracie i wybaczeniu, o tajemnicy i próbie poradzenia sobie z bólem. Książka którą czytałam z trzepotem serca, poruszona historią na końcu której łzy spłynęły po policzkach, nie chciałam, ale popłynęły.  Piękna, wzruszająca, smutna, z nutką tajemnicy i zaskakującym zakończeniem, dająca nadzieję. Uwielbiam autorkę i jej książki - gorąco polecam. 

Moja ocena: 5,5/6


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


19 komentarzy:

 1. Uwielbiam wszystkie powieści Sarah Jio :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w domu dwie książki autorki i ogromną chęć żeby przeczytać je już, teraz, natychmiast :) Wszystko przez Ciebie :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno fajnie wyszło opisanie historii dwóch kobiet, chyba mamy tę książkę w wydaniu kieszonkowym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham powieści tej autorki! Jeżynowa zima jest w czołówce wraz z Marcowymi fiołkami

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo słyszałam o tej książce i mam wielką ochotę po nią sięgnąć. Tylko na razie się nie składało.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja do tej pory czytałam tylko "Dom na plaży", ale zakochałam się w autorce. Chciałabym poznać jej wszystkie utwory... z "Jeżynową zimą" na czele :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ją w bibliotece. Pomyślę nad nią. Zachęciłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad pozyskaniem tej książki, gdyż chcę w końcu poznać twórczość Sarah Jio. Brałam jeszcze pod uwagę "Marcowe fiołki" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię twórczość tej autorki, dlatego z największą ochotą zapoznam się z powyższą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytam już kolejną recenzję książek tej autorki i spotykam praktycznie same pozytywne recenzje. Coś w tym musi być :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja też uwielbiam tę autorkę. Teraz planuję kupić jej najnowszą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wypożyczyłam z biblioteki i już nie mogę doczekać się aż ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Najlepsze w prozie tej autorki jest to, że każda jej książka jest cudowna, są równe, nie ma lepszych i gorszych:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytam już kolejną recenzję książki tej autorki i chyba nie mam wyboru i muszę zapoznać się z jej twórczością. Tym bardziej, iż mam ochotę właśnie na taką przyjemną powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jio jest tak cudownie pocieszającą pisarką - uwielbiam ją! Jeśli jeszcze nie miałaś okazji sięgnąć po najnowszą ("Dom na jeziorze") to gorrrąco polecam, fantastyczna!:)
  Pozdrawiam i życzę spokojnej niedzieli:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie zaczęłam czytać tę powieść i wciągnęła mnie w swój świat od pierwszych stron. Już wiem, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z twórczością tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciągle na mojej liście do przeczytania...

  OdpowiedzUsuń
 18. Z każdej strony kusicie mnie tymi dobrymi opiniami o powieściach autorki. Zazwyczaj nie czytuję tego gatunku, ale dla urozmaicenia myślę, że w końcu spróbuję ;)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...