niedziela, 19 października 2014

Olga Rudnicka - "Lilith"

źródło
TYTUŁ: Lilith
AUTOR: O. Rudnicka
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA WYDANIA: 2010
STRON: 400


Lipniów - małe miasteczko gdzie mieszkańcy utrzymują się z turystyki, ale takiej niecodziennej. Ich "specjalnością" są sabaty czarownic oraz wszelka wiedza tajemna, to takie polskie Salem. Z miastem związana jest legenda hrabiny Anastazji Lipnowskiej, która oddała swoje dziecko diabłu i zabiła męża, została spalona na stosie.
Do miasteczka przeprowadzają się Piotr Stanecki z żoną Lidką, która jest w ciąży. Ich nowym mieszkaniem będzie dworek odziedziczony po dotychczas nieznanym stryju Piotra, który pozostawił mu wszystko w testamencie. Lidka początkowo podchodzi sceptycznie do tej przeprowadzki, ale gdy zobaczyła dworek z ogrodem, wiedziała że tu jest jej miejsce. Jednak atmosfera wokół dworku jest dziwna, gosposia gdy dowiaduje się że Lidka jest w ciąży, każe jej wyjechać, do tego zaczynają ją nawiedzać senne koszmary. 
Jedyną osobą z miasteczka z którą Lidka się zaprzyjaźnia jest Edyta Mielnik, właścicielka księgarni, która powróciła do niego po śmierci matki. Edyta prowadzi własne śledztwo, nie wierzy w wypadek matki, a ma od niej pewne wskazówki, niestety ale jej prywatne śledztwo nie idzie tak jak by tego chciała. Niespodziewanie na jej drodze staje komisarz Michał Nawrocki, a połączyło ich poszukiwanie uciekinierki z domu, młodej piętnastoletniej dziewczyny, blondynki - jej ojciec przyjechał do Lipniewa, bo tu urywał się jej ślad. Jak się okazało więcej jest przypadków zaginięć dziewczyn o podobnej urodzie i wieku. Do tego wszelkie ślady i tropy, różnych spraw urywają się w Lipniewie. Dziwnym trafem wiele osób jest ze sobą ściśle powiązanych, w miasteczku widać że wszyscy wolą milczeć, a tym którzy mają coś do powiedzenia lub mogą zagrozić innym, przytrafiają się wypadki, nagle umierają choć nie chorowali.
Kto rządzi miasteczkiem? Czy legenda o hrabinie jest tylko legendą? a może ktoś kontynuuje jej kult? Czy zaginięcia młodych blondynek są powiązane z miasteczkiem? Czy dziwne sny Lidki mają coś wspólnego z dworkiem i jego historią? Czy dziecko Lidki jest bezpieczne? Czy Edyta wyjaśni śmierć matki? 

Gdy przeczytałam pierwszą książkę autorki, a było to już jakiś czas temu, wiedział jedno - " to miłość od pierwszej książki", i każda kolejna pozycja utwierdza mnie w tym przekonaniu, uwielbiam panią Olgę i  jej książki. Tak było i tym razem, kryminał z wątkiem okulistycznym i miłosnym, wartka akcja, i napięcie które towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej kartki. Do tego ta cała mroczna atmosfera wokół miasteczka, legenda, dziwne zaginięcia, sabaty - wszystko to powoduje że książkę czyta się jednym tchem. Język prosty i lekki, brak zbędnych opisów, bohaterowi ciekawi. Jednym słowem ciekawy i trochę inny kryminał, który zapewni nam interesujący wieczór. Gorąco polecam.

Moja ocena: 5/6


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:7 komentarzy:

 1. Bardzo lubię twórczość Olgi Rudnickiej, szczególnie 4 ostatnio wydane jej powieści zaskarbiły sobie moje serce. Powyższej pozycji jeszcze nie znam, lecz to tylko kwestia czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam nic Pani Olgi, jednak chyba zacznę od tej pozycji. Jak najbardziej to moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie skorzystam z polecenia i przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa książka. Chętnie do niej zajrzę, tym bardziej, że nie znam jeszcze twórczości tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki Olgi Rudnickiej, co prawda tej nie znam, ale na pewno będzie mi się podobać, bo jej fabuła bardzo mi odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio widziałam ją w bibliotece. Jednak nie byłam do niej przekonana. Teraz już wiem, że mogę dać jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie. Kryminał w wątkami paranormalnymi? Tak brzmi, będę szukała tej książki.

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...