wtorek, 6 sierpnia 2013

Magdalena Kawka - "Wyspa z mgły i kamienia"

źródło
TYTUŁ: Wyspa z mgły i kamienia
AUTOR: M. Kawka
WYDAWNICTWO: MG
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 288


To już moje drugie spotkanie z autorką. Pierwsze odbyło się jakieś dwa lata temu, wtedy w moje ręce wpadła książka "Alicja w krainie konieczności" - książka bardzo podobała mi się i do dziś bardzo dobrze ją wspominam. Tym razem w moje ręce przywędrowała najnowsza powieść autorki "Wyspa z mgły i kamienia" - czy i tym razem spotkanie z autorką będzie również udane?

Julia, lat pięćdziesiąt cztery, zna pięć języków obcych, lekarz anestezjolog, z zamiłowania historyk, matka dwóch dorosłych córek - Anny i Ewy, które wychowywała jako samotna matka, starając się zapewnić im wszystko co najlepsze. Teraz przeżywa trudny okres, jej partner Paweł zostawił ją - wymienił na młodszy model, zarzucając jej brak spontaniczności i okazywania uczuć, a przecież Julia przez lata wypracowała w sobie taki model kobiety, powściągliwej i oddanej dzieciom. Czuje się wypalona nie tylko emocjonalnie, ale również zawodowo - postanawia wziąć się w garść i zmienić swoje życie, co córkom nie do końca się podoba - przecież wnuki, trzeba pomóc córkom, praca - ale Julia już postanowiła - sprzedała kamienice po babci w Łodzi - co również nie podobało się córkom - przeszła na emeryturę w szpitalu i kupiła dom na Krecie w mieście Falasarna. Zawsze chciała poznać Kretę i  jej historię, to tu po przyjeździe spotyka się z pewnym bogatym gronem mieszkańców, którzy nie chcą zmieniać miasteczka z cichego i spokojnego w pełnego turystów, chcą ciszy i spokoju - tego chce i Julia. Niestety nie dane jest jej cieszyć się ciszą i spokojem. W domu pomieszkuje dziki lokator - który jakby czegoś szukał. Zwiedzając okolicę pomaga postrzelonemu mężczyźnie. Poznaje młodszego mężczyznę, na widok którego szybciej bije jej serce. Pomału odkrywa kim był ojciec byłego właściciela domu który kupiła, znanym odkrywcą archeologiem, ale również posądzany o kolaborację z Niemcami w czasie wojny - jego syn kontynuował prace archeologiczne i natrafił na coś wielkiego, jego odkrycie odbiło by się echem po całym świecie i przyniosło by splendor. Niestety nie dane było mu dożyć tej chwili, grupka bogatych mieszkańców nie chce dopuścić do rozgłosu. Czy Julia doczeka tak upragnionego spokoju? Czy zrezygnuje ze swojej powściągliwości i da szanse miłości?  Czy odkrycie ujrzy światło dzienne? Kim naprawdę jest grupka bogatych snobów?

Moje drugie spotkanie z autorką uważam za udane. Powiedziałabym że przewidywalna, tym niemniej bardzo dobrze mi się ją czytało. Bardzo ciekawe opisy krajobrazów Krety, oraz jej historii. Do powieści obyczajowej z delikatnym wątkiem miłosnym, autorka dorzuciła ciekawy wątek historyczny powiązany z dawną Kretą, odkrywanie tajemnicy i czasami II wojny światowej.  Grupka bogatych mieszkańców Falasarny to ciekawe i barwne postacie, mająca również swoje tajemnice. Język prosty i lekki, dzięki czemu książkę czyta się szybko i lekko, i mimo takich upałów za oknem - kiedy nie chce się nic robić, książka nas wciągnie i zapewni ciekawie spędzone chwile. Jak już wspomniałam wcześniej moje drugie spotkanie z autorką uważam za również udane jak i pierwsze - książkę jak najbardziej polecam, jako idealną lekturę na lato lub na mroźne zimowe wieczory, będziemy wtedy mogli poczytać o pięknej i słonecznej Krecie :)

Moja ocena: 5/6


Za możliwość przeczytania książki dziękuję pani Dorocie z Wydawnictwa MG


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


20 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo interesująco, ale sobie odpuszczę, moja pólka mnie do siebie woła:P

  OdpowiedzUsuń
 2. Coraz więcej recenzji tej książki widzę na blogach i niemal każdy pisze o niej bardzo pochlebnie, dlatego w wolnym czasie i ja będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Historia Krety mnie najbardziej przyciąga do tej książki, bo reszta fabuły jakaś taka mało oryginalna mi się wydaje :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam autorki, ale słyszałam o niej wiele pozytywnego :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książę właśnie czytam, więc to Twojej recenzji zajrzę później:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Powieść obyczajowa... niestety, pasuję. Męczą mnie takie lektury i zupełnie do mnie nie trafiają.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uważam książkę za przyjemną aczkolwiek szału nie ma. Najbardziej pociągała mnie ta Kreta i tutaj się nie zawiodłam, jednak historia była dość przeciętna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie ta książka okropnie zmęczyła, chwilami miałam ochotę sobie odpuścić, ale dzielnie dotrwałam do końca:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Same pozytywne recenzje tej książki. Cieszę się, że autorka po raz kolejny odniosła sukces. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka jeszcze przede mną, ciekawe, jakie będą moje odczucia:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem już po lekturze tej powieści i powiem jedno - muszę kiedyś wyjechać na Kretę!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio jest głośno o tej autorce,a ja jeszcze nic nie czytałam, więc muszę koniecznie to zmienić:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale chyba warto to zmienić. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przyznam szczerze, że początkowo dość sceptycznie podchodziłam do tej lektury, ale widzę, że byłam w błędzie. Muszę przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 15. Szczerze, nie słyszałam o tej autorce. Ale nie wykluczam, że w przyszłości zapoznam się z jej książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dla samych tylko opisów Krety chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo lubię tą autorkę :) ma świetne książki

  OdpowiedzUsuń
 18. Coś ciekawego, to na pewno :) Jeszcze nigdy niczego tej autorki nie czytałam, ale widzę, że to błąd :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jest to książka interesująca, traktująca o sprawach tragicznych, ale nie epatuje zbytnio nieszczęściem. Naprawdę fajna książka

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...