wtorek, 9 lipca 2013

Kard. Jorge Mario Bergoglio - "Kwiatki Papieża Franciszka"

źródło
TYTUŁ: Kwiatki Papieża Franciszka
AUTOR: Kard. Jorge Mario Bergoglio
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo M
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 160


13 marca 2013 roku biały dym unoszący się nad kaplicą Sykstyńską ogłosił światu że Konklawe wybrało nowego papieża - kardynała Jorge Mario Bergoglio - jezuitę, który został 266 papieżem, przyjmując imię Franciszek. Papież Franciszek chce zająć się problemami biednych na wzór św. Franciszka z Asyżu, powiedział "Chciałbym Kościoła ubogiego, dla ubogich", sam jest skromny - zamieszkał nie w Pałacu Papieskim, tylko w mieszkaniu w Domu Św. Marty, porusza się pieszo po Watykanie, a poza nim jeździ samochodem żandarmerii watykańskiej. Skromy, wprowadzający reformy, oddany ludziom i Kościołowi.

Uśmiecha się do nas i przekazuje nam swoje myśli - i o tym jest ta książka "Kwiatki Papieża Franciszka", na wzór powstałego w XIII w. utworu "Kwiatki świętego Franciszka". Książeczka zawiera wybór wypowiedzi kardynała Jorge Mario Bergoglio, oraz papieża Franciszka - od czerwca 1999 roku do kwietnia 2013 roku. Papież Franciszek swoimi wypowiedziami zaprasza nas do obcowania z Chrystusem, pokazuje nam jego dobro i jego miłość do nas, zaprasza nas do rozmowy z Chrystusem i słuchania tego co chce nam powiedzieć, zaprasza nas do ogrzania się w jego blasku, zachęca do podążania za Chrystusem, jednocześnie uzmysławia nam obecność drugiego człowieka jako osoby bliskiej, nie jako osoby obcej, a kogoś o kim należy pamiętać  - osób starszych, biednych, chorych - oni tak wiele mają nam do zaoferowania.

"Starość jest siedzibą mądrości życia
Być może połowa z nas jest ludźmi w podeszłym wieku. Starość - lubię tak to określać - jest siedzibą mądrości. Starcy posiadają mądrość zdobytą w ciągu całego życia, jak starzec Symeon czy prorokini Anna w Świątyni Jerozolimskiej, i to właśnie ta mądrość pozwoliła im rozpoznać Jezusa. Dawajmy tę mądrość ludziom młodym, jak dobre wino, które z biegiem lat staje się lepsze! Dawajmy młodym mądrość życia! Przychodzi mi na myśl to, co pewien niemiecki poeta mówił o starości: "Es ist ruhig, das Alter, und fromm": starość jest czasem spokoju i modlitwy. Trzeba młodym dawać tę mądrość." [1]

Mała książeczka a jakże dająca ciepło na sercu, dająca do myślenia, do popatrzenia: na siebie i swoje życie, na otaczający nas świat. Wiele wypowiedzi jest z okresu Wielkiego Postu i Zmartwychwstania,  to czas na wyciszenie i zadumę, będzie to idealna książeczka żeby do niej zajrzeć, poczytać, ale nie tylko w tym czasie, w każdym. Warto ją mieć w domu i zaglądać do niej.

"Jezus cię kocha!
Nikt nie ma Większej miłości, niż ten, kto oddaje swoje życie za swych przyjaciół i On je za nas oddał. Za ciebie. Za mnie. Odzyskał je i towarzyszy nam pełnią swego życia. Pozwól, by ci towarzyszył. On cię kocha. Wielkanoc to Jezus żywy." [2]

Za możliwość przeczytania książki dziękuję pani Dorocie z Wydawnictwa M[1] Kard. Jorge Mario Bergoglio, "Kwiatki Papieża Franciszka", Wydawnictwo M, 2013, str. 96
[2] tamże, str. 90

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: "Pod hasłem"

12 komentarzy:

 1. Masz rację.Taka książeczka powinna być w każdym domu. Można z niej czerpać, jak ze studni pełnej mądrości:)

  OdpowiedzUsuń
 2. pamiętam, że kiedyś okładka mignęła mi przed oczami, w nowym papieżu jest coś tam ciepłego, że wystarczy go wspomnieć by to poczuć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie potrafię przekonać się to obecnego papieża. Ciągle jeszcze przed oczyma mam naszego Jana Pawła II, który był człowiekiem jedynym w swoim rodzaju.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozycja z pewnością warta zagoszczenia w biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie książki nie należą do grona moich ulubionych lektur.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak tylko go zobaczyłam na tym balkonie to pomyślałam "wydaje się sympatyczny" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ubóstwiam go - szczególnie od momentu, w którym okazało się, że przyjął imię Franciszek ;) Moje ulubione :D
  Zapraszam do mnie - dopiero zaczynam przygodę z blogowaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo iż z kościołem jest mi nie po drodze, to ojca Franciszka bardzo cienię i chętnie poznam tę wartościową książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś to nie dla mnie. Czuję, że po Janie Pawle II troszkę jakbym straciłam swój entuzjazm do śledzenia papieskiego życia.

  OdpowiedzUsuń
 10. uwielbiam takie książki, przeczytam za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam takie tomiki :) chętnie kupię sobie na własność :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...