sobota, 7 kwietnia 2012

Joanna Miszczuk - "Matki, żony, czarownice"

TYTUŁ: Matki, żony, czarownice
AUTOR: J. Miszczuk
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
STRON: 496
DATA WYDANIA: 2011

Saga rodzinna kilku pokoleń kobiet, które dzięki sile i darowi dziedziczonemu z pokolenia na pokolenie budują swe życie wbrew przeciwnościom losu. 
 „Matki, żony, czarownice” to historia mądrych i zaradnych kobiet, które powinny odnosić w życiu same sukcesy, a bywały skazane na porażkę jedynie dlatego, że kochały. To książka o miłości i zdradzie, ale przede wszystkim o wielkiej tajemnicy. 
Kiedy głównej bohaterce, 40-letniej szczęśliwej mężatce, wali się na głowę jej cały uporządkowany świat, los otwiera przed nią kolejne drzwi. Asia buduje życie od nowa, a dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności poznaje przeszłość swojej rodziny i własne korzenie. Zwyczajne życie współczesnej kobiety (małżeńska zdrada, wychowanie dziecka, utrata pracy, wiązanie końca z końcem) zmienia poznanie tajemnicy, która skrywała zaskakujące losy wielu pokoleń kobiet z jej rodu. Odnaleziony po latach testament Laverny, prababki głównej bohaterki, to prawdziwy majątek rodzinny, choć nie pieniądze są jego wartością.

Jakoś nigdy nie ciągnęło mnie do sag, ale skuszona dobry ocenami i recenzjami na LubimyCzytać sięgnęłam po nią na bibliotecznej półce. I nie żałuję, bardzo ciekawie i lekko autorka przedstawia nam historię kilku pokoleń kobiet, które posiadają w sobie moce. Moce, mocami ale nich nie zwiedzie Was tytuł ze to saga o jakiś czarownicach. To książka o kobietach silnych, które mimo niesprzyjających im sytuacji, zakazanych miłości, wrogów i trudności stawianych przez życie, odnajdywały w sobie siłę, która pchała je do przodu ..... być może to pierścień, który był przekazywany z pokolenia na pokolenie dla córki, a był darem proszącym o przebaczenie i podziękowaniem za miłość.

Asia nasz główna bohaterka jak to współczesna kobieta toczy boje z codziennością, dom, praca - później poszukiwanie pracy, wychowanie córki, rozmowy z przyjaciółkami i ich historie i pokręcone losy  ..... i te historie są przeplatane wspomnieniami, babci, mamy a później coraz dalszych krewnych - kobiet z jej rodziny. Całą historię kobiet poznajemy gdy Asia po zawiedzionej miłości męża, znajduje nową pracę, wyjeżdża do Paryża i tam dziwnym zrządzeniem losu kieruje swoje kroki do pewnej rezydenci, gdzie czeka na nią prawnik, który jak się okazuje zajmuje się sprawami jej rodziny od wieli, wielu lat, Kancelaria obserwuje kobiety z jej rodziny i czeka na odpowiedni moment, który według nich właśnie nadszedł. Asia dostaje pamiętniki po swoich poprzedniczkach, czyta i wie że to co tam przeczytała misi zostać tajemnicą jej rodziny i tak przez następne pokolenia  ..... a pierścień zamrugał do niej "wielki brylant otoczony plejadą gwieździstych szafirów - pierścień miłości i przebaczenia". A czy miłość w końcu znajdzie Asię .... mhm .... może to ona właśnie puka do jej drzwi ...... .

Książka wciąga już od pierwszych stron, pierścień prowadzi nas przez zawiłości pokoleniowe. Czyta się ją lekko i czeka co będzie dalej. Uważam że książka jest naprawdę dobra i można ją spokojnie polecić do przeczytania.Wiadomo saga sadze nierówna, ale ta wciąga i nie daje o sobie zapomnieć.

Moja ocena: 5/6

1 komentarz:

  1. Właśnie zobaczyłam że już to czytałaś - a ja odwlekam niepotrzebnie. mam to na liście do mojego autorskiego wyzwania "JOANNA" http://epilog-zaczytana-joana.blogspot.com/search/label/Joanna

    OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...