poniedziałek, 21 września 2015

Agata Christie - "Zagadka Błękitnego Ekspresu"

źródło
TYTUŁ: Zagadka Błękitnego Ekspresu
AUTOR: Agata Christie
WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka
DATA WYDANIA: 
STRON: 200

"Błękitny Ekspres" - nazywany  pociągiem dla milionerów, to nim podróżuje Katarzyna Grey, która wybrała się na Riwierę do swojej kuzynki lady Tamplin. Dla Katarzyny jest to pierwsza podróż w życiu, do tej pory była damą do towarzystwa u pani Emmy Thompson w Mary Mead w pochmurnej i deszczowej Anglii, a gdy ta zmarła pozostawiła jej w spadku nie małą fortunę. Katarzyna - wyważona, spokojna, wzbudzająca zaufanie, z racji swojej profesji osoba umiejąca słuchać, tak było i tym razem - spotkała podczas obiadu Ruth Kettering, córką amerykańskiego milionera - Rufusa Van Aldina. Ta mając kłopoty zwierzyła się jej i poprosiła o radę, jednak ta swoim zwyczajem tylko wtrąciła parę zdań. Niestety nie spotkały się już więcej, po dotarciu na miejsce Katarzyna dowiedział się że Ruth została zamordowana a jej klejnoty które wiozła ze sobą skradzione - wśród nich słynne Serce Płomienia - klejnot który swoim poprzednim właścicielom nie przyniósł szczęścia. Kto ją zamordował - mąż z którym chciała się rozwieść a on pozostał by bez grosza, kochanek, pociągowi rabusie? Gdzie jest słynny klejnot? Czy to on był powodem morderstwa?
Podczas przesłuchiwania przez policję Katarzyna poznaje słynnego Herkulesa Poirota, który proponuje jej współpracę w rozwiązaniu zagadki morderstwa. Nie tylko to zaprząta głowę Katarzyny, również dwóch mężczyzn którzy tak niespodziewanie pojawili się w jej życiu. Czy Katarzyna ulegnie ich czarowi? Czy zdecyduje się któremuś oddać swoje serce? Czy powróci do Anglii?

Kolejna książka Królowej Kryminałów którą miałam przyjemność przeczytać. Podobnie jak i w poprzednich skrzętnie skonstruowana intryga, panie i dżentelmeni, morderstwo, wielkie pieniądze. Co prawda postać Herkulesa Poirota nie wiedzie tu prymu, jednak potrafi wtrącić swoje trzy grosze i rozwiązać zagadkę morderstwa, ale tym razem pomocą służy mu kobieta którą sam o to prosi. Niestety mam też małe zastrzeżenie, tak naprawdę akcja rozkręca się około połowy książki, ale zakończenie w pełni rekompensuje nam oczekiwanie na rozwiązanie zagadki, ja nie odgadłam kto był mordercą - może Wam się uda :)

Moja ocena: 4/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:


7 komentarzy:

 1. Ja najbardziej lubię jej "Mężczyznę w brązowym garniturze" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam kilka książek Christie, w tym zbiory opowiadań. Tylko raz odgadłam kto jest mordercą. Może tym razem też mi się uda? ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach, póki co przeczytałam tylko jedną książkę Christie ,,Morderstwo w Orient Expressie" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Skrzętnie zbudowana intryga - to właśnie lubię w kryminałach Christie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat tej Christie chyba nie czytałam. Choć może być też tak, że pamięć mi szwankuje. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie te skrzętnie skonstruowane intrygi zawsze przyciągają mnie do książek Christie. Zawsze staram się sama dojść do rozwiązania zagadki i gdy myślę, że już wszystko wiem to zakończenie całkowicie mnie zaskakuje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie kojarzę, żebym czytała ten tytuł, choć nie ukrywam że mogę się mylić. Mnie też rzadko kiedy udaje się ta sztuka - odgadnąć kto jest mordercą... U Christie nie jest to takie proste, bo kluczy, zapętla, miesza w głowie... ale to u niej lubię, że nie jest przewidywalna

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...