środa, 6 listopada 2013

Hank Steinberg - "Poza zasięgiem"

źródło
TYTUŁ: Poza zasięgiem
AUTOR: H. Steinberg
WYDAWNICTWO: AKURAT
DATA WYDANIA: 2013
STRON: 368


"Poza zasięgiem" to debiutancka powieść Hanka Steinberga, który pracuje w branży filmowej, jest scenarzystą takich seriali jak: "Bez śladu", "Zakładnicy" oraz filmów min: "61*" i "Robert F. Kennedy". Czy "Poza zasięgiem" to udany debiut - przekonamy się.

Charlie Davis (dziennikarz) wraz z żoną Julie - która jest w ciąży przebywają w Uzbekistanie, chcą pokazać światu jak tam jest naprawdę, jak władze traktują ludzi, jak ich wyzyskują i zabijają. Jeden artykuł Charliego wzbudza w ludziach emocje, powoduje on że ludzie gromadzą się na placu Babura w Andiżanie, demonstracja która zgromadziła tłumy, Julie rozdawała ulotki, Charlie robił zdjęcia, przemawiał ich przyjaciel, były chłopaka Julie - Aliszer Bykow, z którym to poznali się na studiach w Cambridge (bogaty i wpływowy). Czy ta demonstracja ma szansę coś zmienić? Nagle na plac wjeżdża wojsko, strzela do tłumu, Charlie zostaje ranny, Julie rodzi syna, żona i syn Bykowa giną, jest wiele rannych i zabitych. Co na to świat? 
Charlie wraz z żoną wyjeżdżają, osiedlają się w Los Angeles - mają syna i córkę. Tam Charlie pracuje w redakcji "Los Angeles Times", wiodą spokojne, sielankowe życie, chcą zapomnieć o tamtych wydarzeniach. Czy to jest możliwe? Między Charlie a Julie zaczynają się tajemnice, niedomówienia - co się dzieje? Pewnego dnia Julie jedzie z dziećmi do Disneylandu, tam każdy jej ruch jest obserwowany, w drodze powrotnej zostaje porwana. Charlie zostaje podejrzany o jej zabójstwo, ale odkrywa że Julie miała tajemnice. Korespondowała z Bykowem, jeździła do Londynu i spotkała się z Bykowem w Uzbekistanie. Dlaczego odnowiła znajomość z Bykowem - romans? Dlaczego okłamuje Charliego? Dlaczego została porwana? Co wie i komu może zaszkodzić? Czy Charlie przełamie się i ruszy w świat by odzyska Julie?

Książkę pochłonęłam, tak - zdecydowanie to udany debiut. Wartka akcja - która ani na moment nie spowalniała tempa, napięcie rosło od pierwszych kartek książki do ostatnich. Język prosty, brak zbędnych opisów, dużo dialogów, co sprawiło że książkę czytało się szybko i z przyjemnością. Bohaterowie (a zwłaszcza Charlie) może zbyt wyidealizowani, ale w końcu to ma być rozrywka, a bohaterowie mają być bohaterami. Jednym słowem w książce mamy: akcję, adrenalinę, miłość, politykę i pieniądze - tak, to cechy które zapewniają nas że z książką nudzić się nie będziemy, ta książka to sensacja przez duże S - podobała mi się. Jeżeli lubicie takie klimaty - a moje to są, to książka dla Was - gorąco polecam.

Moja ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania książki dziękuję pani Joannie z Wydawnictwa AKURAT


14 komentarzy:

 1. Polityka akurat mnie nie kręci, ale cała reszta i owszem. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa, jest tu i akcja i strach i napięcie, podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
 3. Boję się debiutów, ale temu jestem gotowa dać szansę

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio dużo osób pisze o tej książce. Muszę się wreszcie z nią zapoznać, szczególnie, że przypadkowo trafiła na moją półkę ;)

  OdpowiedzUsuń

 5. pisanyinaczej.blogspot.com

  Po raz pierwszy czytam o tej książce. Ale przyznaję. Recenzja jest zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanawiałam się nad tą książką, gdyż jej fabuła wzbudziła moje zainteresowanie, ale obawiałam się, że jako debiut może wypaść bardzo przeciętnie tymczasem widzę, że niepotrzebnie się martwiłam, skoro twoim zdaniem jest tutaj sensacja przez duże S, czyli tak, jak lubię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już czytałam, że ta książka jest świetna. Trochę żałuję, że się na nią nie skusiłam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. A mnie jakoś nie pociąga ;) Póki co mam dużo swoich książek do przeczytania :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę, że to wielowątkowa książka. Czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 10. W sumie książka zapowiada się ciekawie, więc może się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam już o tej książce i na razie nad nią myślę. Lubię powieści sensacyjne, ale nie każda fabuła trafia w mój gust, jednak mam w domu samca, który pochłania wszystko w tym klimacie :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wartka akcja, napięcie to jest coś co lubię :)

  OdpowiedzUsuń

Jeżeli mnie odwiedziłeś/aś, będzie mi miło jeżeli pozostawisz ślad w postaci komentarza. Komentarze wulgarne i anonimowe, będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...